Šifra predmeta:
316H2
Naziv predmeta:
Analitička hemija u forenzici

Školska godina:

2023/2024.

Uslovi pohađanja:

303H2 / 303A2

ESPB:

10

Vrsta studija:

osnovne akademske studije, integrisane osnovne i master akademske studije

Studijski programi:

Hemija: 4. godina, zimski semestar, izborni (E14H2), naučno-stručni predmet

Nastava hemije: 4. godina, zimski semestar, izborni (E15P2), naučno-stručni predmet

Nastavnik:

dr Dragan D. Manojlović
redovni profesor, Hemijski fakultet, Studentski trg 12-16, Beograd

Saradnici:

dr Slađana Z. Đurđić
asistent sa doktoratom, Hemijski fakultet, Studentski trg 12-16, Beograd

Jovana D. Jagodić, master hemičar

Fond časova:

Nedeljno: četiri časa predavanja + četiri časa laboratorijskih vežbi (4+0+4)

Ciljevi:

Cilj kursa Analitička hemija u forenzici je da student stekne adekvatna znanja o forenzičkoj nauci i forenzičkoj praksi. Student treba da se osposobi za odgovarajuće forenzičke analize kao i za izbor metoda tehnika instrumentalne analize za pojedine forenzičke probleme koji se pojavljuju u svakodnevnoj praksi.

Ishod:

Nakon ovog kursa student je osposobljen za izbor odgovarajućih metoda i tehnika za analizu ciljanih forenzičkih parametara kao i za samu forenzičku analizu. Pored toga student će na osnovu podataka dobijenih odgovarajućim instrumentalnim metodama moći da izvede potrebne forenzičke zaključke odnosno veštačenja.

Oblici nastave:

Predavanja i eksperimentalne vežbe.

Vannastavne aktivnosti:

Literatura:

  • Radojica Maksimović, Mićo Bošković, Uglješa Todorić: Metode fizike, hemije i fizičke hemije u kriminalistici, Policijska akademija, Beograd 1998.
  • Suzanne Bell: Forensic Chemistry, Person, Upper Saddle River, New Jersey, 2006.
  • Suzanne Bell: Drugs, Poisons and Chemistry, Facts On File, New York, 2009.

Dodatni materijal:

  Nastavne obaveze i način ocenjivanja

Predavanja:

10 poena (4 časa nedeljno)

Program rada:

Šta je forenzika? Istorijski razvoj i pioniri forenzike. Naučni principi, instrumenti i oprema. Principi i problemi pri analizi eksploziva. Analiza ostataka požara. Forenzičko ispitivanje zemljišta. Analiza štampanih dokaza i analiza štamparskih boja, falsifikati. Forenzička serologija. Forenzička DNK analiza. PCR i STR analiza. DNK čip. Forenzička analiza droga. Forenzička i klinička analiza alkohola. Osnovne toksikologije pri obdukciji. Forenzička analiza umetničkih dela. Forenzičke greške i forenzički uspesi. Uvod u sudsku praksu.Šta je forenzika? Istorijski razvoj i pioniri forenzike. Naučni principi, instrumenti i oprema. Principi i problemi pri analizi eksploziva. Analiza ostataka požara. Forenzičko ispitivanje zemljišta. Analiza štampanih dokaza i analiza štamparskih boja, falsifikati. Forenzička serologija. Forenzička DNK analiza. PCR i STR analiza. DNK čip. Forenzička analiza droga. Forenzička i klinička analiza alkohola. Osnovne toksikologije pri obdukciji. Forenzička analiza umetničkih dela. Forenzičke greške i forenzički uspesi. Uvod u sudsku praksu.

Laboratorijske vežbe:

35 poena (4 časa nedeljno)

Program rada:

Izazivanje latentnih tragova papilarnih linija. Otkrivanje mikrotragova. Parafinska rukavica. Detekcija barutnih čestica. Hemijske klopke. Otkrivanje falsifikata novčanica. Identifikacija i analiza droga. Serološka analiza. Analiza tragova metala i izotopskog sastava. PCR analiza. Analiza umetničkog dela. Forenzika u hemiji životne sredine.

Usmeni ispit:

55 poena