[Dragomir K. Vitorovic]

(1926-2015)

redovni profesor
Hemijski fakultet, Studentski trg 12-16, Beograd
Katedra za primenjenu hemiju

Lični podaci

Rođen 17. 9. 1926. godine u Beogradu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Beogradu. Otac Krsman, trgovac, a kasnije ugledni beogradski bankar i industrijalac, majka Darinka, rođena Tošić, domaćica. Supruga: Olga Vitorović (pok), rođena Jovanović, profesor analitičke hemije na Tehnološko-metalurškom fakultetu, Univerziteta u Beogradu.

Obrazovanje i usavršavanja

  • 1950: Osnovne studije - Odsek za hemiju / Filozofski, odnosno Prirodno-matematički fakultet (Beograd)
  • 1956: Doktor hemijskih nauka / Prirodno-matematički fakultet (Beograd)

Kretanje u službi

  • 1950: Zaposlen na Hemijskom institutu PMF-a u zvanju Profesor srednje škole
  • 1950: Asistent na Katedri za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta (Beograd) iz predmeta Kvalitativna hemijska analiza.
  • 1957: Docent / Prirodno-matematički fakultet (Beograd)
  • 1964: Vanredni profesor / Prirodno-matematički fakultet (Beograd)
  • 1973: Redovni profesor / Prirodno-matematički fakultet (Beograd)

Oblasti istraživanja i nteresovanja

  1. Primenjena hemija
  2. Organska geohemija
  3. Hemija životne sredine

Angažovanje u nastavi

Od početka nastavničke karijere, prof. Vitorović je razvio i izvodio nastavu iz predmeta Hemijska tehnologija, Industrijska hemija i Nove oblasti primenjene hemije, a kasnije, od 1982. godine, posvetio se nastavi iz Odabranih oblasti hemijske industrije, sve do prestanka radnog odnosa 1991. godine.

Pri Katedri za primenjenu hemiju, počev od kraja 70-ih godina, iz predmeta Nove oblasti primenjene hemije su se postepeno izdvojili samostalni predmeti: Hemija životne sredine (1978), Odabrani procesi hemijske industrije, Hemija i tehnologija goriva i Hemija i tehnologija vode (1982), Odabrane oblasti primenjene hemije, Organska geohemija i Hemija makromolekula (1993).

Na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Prirodno-matematičkom fakultetu u Prištini predavao je Hemijsku tehnologiju.

Od osnivanja Katedre 1971. pa skoro do odlaska u penziju, 1991. godine, D. Vitorović je bio šef Katedre za primenjenu hemiju.

Vitorović je jedan od nastavnika koji su 1971. godine osnovali Odsek za hemijske i fizičkohemijske nauke. Bio je prvi upravnik ovog Odseka.

Pod njegovim rukovodstvom izrađeno je 280 diplomskih radova.

Na poslediplomskom nivou rukovodio je smerom Primenjena hemija, a pod njegovim rukovodstvom odbranjeno je osam specijalističkih, 26 magistarskih i 18 doktorskih teza. Ko-mentor je bio u izradi i odbrani tri specijalistička rada, jedne magistarske i 4 doktorske teze. Kao član komisije za pregled, ocenu i odbranu učestvovao je u izradi jednog specijalističkog rada, 16 magistarskih teza i 20 doktorskih disertacija kako na matičnom fakultetu, tako i na TMF-u, Rudarsko-geološkom i Građevinskom fakultetu u Beogradu, PMF-u u Novom Sadu, Zagrebu i Ljubljani i PMF-u u Poatjeu u Francuskoj.

Za sobom je ostavio grupu istraživača za organsku geohemiju i za hemiju životne sredine.

Ostale aktivnosti

Članstvo u naučnim i stručnim društvima:

  • Dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti od 7. maja 1981. godine.
  • Redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti od 25. aprila 1991. godine. Profesor Vitorović je bio dugogodišnji član Upravnog odbora Fonda za naučna istraživanja pri SANU i bio je predstavnik Odeljenja hemijskih i bioloških nauka.
  • U toku svoje duge profesionalne karijere Dragomir Vitorović je obavljao niz različitih funkcija. Biran je u redakcione odbore naučnih časopisa: Journal of the Serbian Chemical Society, Hemijski pregled i Naučni bilten (SANU, urednik), Organic Geochemistry (Pergamon) i AOSTRA Journal of Research (Edmonton, Kanada).
  • U Hemijskom institutu PMF-a bio je upravnik i zamenik upravnika, sekretar Katedre, zamenik šefa Katedre, dugogodišnji šef Katedre za primenjenu hemiju, dugogodišnji predsednik Veća treće godine, član Uprave Stručnog kluba studenata hemije "Sima Lozanić".
  • Na Odseku za hemijske i fizičkohemijske nauke PMF-a bio je prvi upravnik, delegat u Veću davalaca usluga, predsednik Komisije za polaganje stručnih ispita za profesore hemije.
  • Na Prirodno-matematičkom fakultetu bio je predsednik Saveta, sekretar Uprave, predsednik Komisije za nastavu i udžbenike i Komisije za prijem novih studenata, član Odbora za proslavu 30 godina rada, predsednik Redakcionog odbora Spomenice i odgovorni urednik Spomenice, član Odbora za javna priznanja. Bio je član Fakultetske uprave Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu (1963–64).
  • Na Univerzitetu u Beogradu bio je član Univerzitetskog saveta, član Radne grupe za hemiju i hemijskog instituta, delegat Univerzitetskog saveta za saradnju sa privredom, zamenik predsednika Komisije za saradnju sa privredom Zajednice jugoslovenskih univerziteta, član Univerzitetske skupštine, predsednik Potkomisije za naučni rad i kadrove, Komisije za reformu Univerziteta, član Saveta Instituta za razvoj Univerziteta.
  • U Skupštini SR Srbije bio je član Komisije za praćenje sprovođenja reforme vaspitanja i obrazovanja i član Radne grupe za pripremu Zakona o usmerenom obrazovanju.
  • U Srpskom hemijskom društvu: drugi sekretar (1961–64), prvi sekretar (1965–66), potpredsednik (1966–67) i predsednik (1977–81).
  • U Uniji hemijskih društava Jugoslavije bio je član Plenuma, predsednik Komisije za nastavu, jugoslovenski delegat pri Komitetu za nastavu IUPAC-a (International Union of Pure and Applied Chemistry) - osam godina je bio titularni član IUPAC-ovog Komiteta za nastavu hemije.
  • U IHTM-u bio je član i potpredsednik Upravnog odbora, član Saveta, zamenik upravnika Odeljenja za organsku sintezu, član Saveta Odeljenja.
  • U međunarodnim telima: titularni član Komiteta za nastavu hemije Međunarodne unije za čistu i primenjenu hemiju (osam godina), član Međunarodnog komiteta za nomenklaturu i klasifikaciju bituminoznih škriljaca.
  • U Prosvetnom savetu Srbije bio je predsednik Komisije za hemiju, predsednik Komisije za izradu programa hemije za zajedničke osnove usmerenog obrazovanja, član Komisije za srednje tehničke škole, predsednik Komisije za izradu zajedničkog plana i programa vaspitno-obrazovnog rada u osnovnoj školi i prvoj fazi usmerenog obrazovanja. Bio je i inspektor za primenjenu hemiju Prosvetno-pedagoškog zavoda grada Beograda.
  • U Republičkoj zajednici nauke Srbije član Radne grupe za hemiju, član Komisije za hemiju i tehnologiju, član Komisije za tehnološke nauke.
  • U privrednim komorama bio je član Odbora za razvoj i unapređenje hemijske industrije Privredne komore Jugoslavije i član Stručnog saveta za naftnu, hemijsku i gumarsku industriju, član Koordinacionog tela za problematiku istraživanja, proizvodnje i prerade uljnih škriljaca i Odbora za istraživanje i razvoj Republičke privredne komore SR Srbije, a u drugim privrednim organizacijama i ustanovama: član Ocenjivačke grupe za hemiju Zavoda za izdavanje udžbenika SR Srbije, spoljni saradnik Biroa za rudarska projektovanja i hemijsko-tehnološka istraživanja "Rudnikprojekt", član stalne stručne komisije u Rudarsko-topioničarskom basenu "Zajača" u Loznici.
  • U Skupštini grada Beograda bio je član Žirija za oktobarske nagrade studenata, član Žirija za oktobraske nagrade za matematičko-fizičke i tehničke nauke i predsednik Žirija za oktobarske nagrade za matematičko-fizičke i tehničke nauke.
  • U Jugoslovenskoj asocijaciji za naftu i gas (YUNG) član Stručnog saveta.
  • U Poslovnoj zajednici za istraživanje, proizvodnju i korišćenje uljnih škriljaca bio je član Skupštine (1982–1988), član Stručnog saveta za tehno-ekonomska pitanja i član Komisije za standardizaciju uzorkovanja.
  • Na Kolarčevom narodnom univerzitetu član Programskog saveta za hemiju.
  • Bio je član je Petrolejske sekcije Američkog hemijskog društva, Evropskog udruženja organskih geohemičara i dopisni član istraživačke grupe za kosmičku hemiju, hemijsku evoluciju i egzobiologiju Evropskog saveta u Strasburu.

Studijski boravci:

  • Svenska Skifferolje, Kvarntorp, Švedska (1957. godine) - preduzeće za industrijsku preradu bituminoznih škriljaca, zahvaljujući stipendiji ILO (International Labor Organization), Međunarodne organizacije rada.

  • Nacionalni savet za istraživanje Kanade (National Research Council of Canada) (1961–1962) - proučavanje strukture organske supstance starih sedimenata i bitumena).

  • Masačusetski institut za tehnologiju (MIT) u Kembridžu kraj Bostona, SAD (1968) - radio kao naučni saradnik na proučavanju strukture kerogena.
  • U nekoliko mahova bio je na studijskim boravcima u inostranstvu: u Čehoslovačkoj, Nemačkoj, Velikoj Britaniji 1971. i 1979. (organsko-geohemijska prospekcija ležišta nafte), SAD 1980. (katalitička hidrogenizaciona likvefakcija ugljeva).

Predavanja po pozivu:

  • Na Simpozijumu o škriljcima i kerogenu, koji je u San Francisku, SAD, organizovalo Američko geološko društvo (1966);
  • na Sedmom svetskom kongresu za naftu u Meksiko-Sitiju (1967);
  • kao jedan od dva jugoslovenska delegata na Simpozijumu Ujedinjenih nacija o razvoju i upotrebi rezervi bituminoznih škriljaca u Talinu, SSSR (1968);
  • kao gost Brazilske akademije nauka i umetnosti na naučnom skupu Simposio sobre Ciencia e Tecnologia do Xisto, u Kuritibi, Parana, Brazil (1971);
  • na skupovima Američkog hemijskog društva "Geohemija i hemija bituminoznih škriljaca" u Sietlu, SAD (1983) i "Napreci u hemiji bituminoznih škriljaca" u Denveru, SAD (1987);
  • kao jedan od pet predavača na UNDP/UNESCO Workshop-u Advances in Biomarkers and Kerogens, Guijang, Kina (1986);
  • kao gost Indijske akademije nauka i umetnosti u Bangaloru, Hajderabadu i Dehra-Dunu, Indija (1987).

Nagrade i priznanja

Prof. Dragomir Vitorović je dobio nekoliko nagrada za naučni rad i više različitih priznanja.

  • Oktobarska nagrada Beograda 1972. godine "za uspeh u oblasti matematičkih i tehničkih nauka, a za radove u oblasti organsko-geohemijskog istraživanja sedimenata različitog porekla i starosti".
  • Orden rada sa crvenom zastavom "za naročite zasluge i postignute uspehe u radu od značaja za napredak zemlje" 1981. godine.
  • Sedmojulska nagrada, kao priznanje za životno delo, 1988. godine.
  • Medalja Srpskog hemijskog društva za trajan i izvanredan doprinos nauci, 1992. godine.
  • Za počasnog doživotnog predsednika Srpskog hemijskog društva izabran je 1981. godine.

Od mnogobrojnih priznanja pomenućemo još neka:

  • priznanje Saveta radne zajednice Zavoda za izdavanje udžbenika SRS za predan rad na osavremenjavanju školske knjige (1971);
  • Spomen-plaketa grada Beograda, povodom 30-godišnjice oslobođenja Beograda (1974);
  • Plaketa kao izraz priznanja za doprinos razvitku Prirodno-matematičkog fakulteta (1976);
  • Zahvalnica Instituta za hemiju PMF Univerziteta u Novom Sadu za uspešnu saradnju i pomoć u razvoju (1979);
  • nagrada Rudarsko-topioničarskog basena Zajača za učestvovanje u izradi glavnog tehnološkog projekta za postrojenje za proizvodnju antimon-trioksida višeg stepena čistoće (1980);
  • diploma Saveza organizacija "Nauku mladima" za uspešan rad u ovoj organizaciji (1983);
  • zahvalnost Rektorata Beogradskog univerziteta "za izvanredan doprinos u radu, a naročito pripremanju, organizaciji i vođenju sednica Potkomisije za naučni rad Univerziteta" (1985);
  • zlatnik sa likom vojvoda Mišića, Putnika i Bojovića, povodom 25-godišnjice Instituta za organsku hemiju, biohemiju i instrumentalnu analizu IHTM "u znak zahvalnosti za dugogodišnju plodnu saradnju, kao jednom od zaslužnih osnivača" (1986);
  • priznanje sa Zlatnom plaketom PMF povodom 40-godišnjice osnivanja i samostalnog rada (1988);
  • diploma Instituta za puteve, povodom 40 godina postojanja Instituta, "za uspešnu dugogodišnju saradnju u primeni nauke i struke na putnim saobraćajnicama"
  • zahvalnost Kolarčevog narodnog univerziteta za rad i angažovanje u Stručnom savetu za hemiju (1991);
  • Povelja IHTM "za saradnju i doprinos razvoju" (1996);
  • Jubilarna medalja Srpskog Hemijskog Društva povodom stogodišnjice (1997); i
  • veliki broj različitih pisama zahvalnosti, poziva za držanje predavanja na naučnim skupovima, poziva za obavljanje raznih funkcija, molbi za usavršavanje u laboratorijama Katedre za primenjenu hemiju itd.

Reference

Publikovao je 111 radova u međunarodnim naučnim časopisima. Autor je 3 poglavlja i 4 pregledna rada u međunarodnim naučnim knjigama, monografijama, odnosno časopisima. Takođe je publikovao 92 rada u domaćim naučnim časopisima. Napisao je i 9 preglednih radova u domaćim naučnim knjigama i časopisima. Na taj način, dosadašnji naučni opus profesora Vitorovića čini ukupno 213 publikacija. Sem toga, sa međunarodnih skupova 6 radova mu je štampano u celini; sa domaćih 13. Objavio je 12 stručnih radova, realizovao 3 patenta, napisao 18 udžbenika, knjiga, odnosno prevoda, bio urednik 11 knjiga i realizovao oko 200 stručnih elaborata. Jedanaest puta je održao predavanja po pozivu u inostranstvu i 6 puta u našoj zemlji. Na domaćim i međunarodnim naučnim konferencijama sa svojim saradnicima je posterski ili usmeno saopštio na stotine radova.

Odabrana poglavlja u knjigama i monografijama:

  1. D. Vitorović: Structure elucidation of kerogen by chemical methods. Chapter 10. In: Kerogen, Insoluble Organic Matter From Sedimentary Rocks, B. Durand, Ed., Éditions Technip, Paris, 301-338 (1980).
  2. D. Vitorović, M. Šaban: Geolipids in Aleksinac oil shale. Chapter 3. In: Geochemistry and Chemistry of Oil Shales, F. P. Miknis and J. F. McKay, Eds., ACS Symposium Series 230, American Chemical Society, Washington, D.C., 37-58 (1983).
  3. D. Vitorović, D. Svetel: Oil Shales in Asphalt Mixes, Chapter 18. In: Asphaltene and Asphalts, Vol. 2, Developments in Petroleum Science, 40B, T. F. Yen and G. V. Chilingarian, Eds., Elsevier Science, Amsterdam, 499-513 (2000).

Odabrani pregledni člansci u međunarodnim časopisima:

  1. D. Vitorović: Characterization and classification of kerogens based on oxidation products of multistep alkaline permanganate degradation (in Chinese). In: Biomarkers & Kerogens UNDP/UNESCO Workshop, Guiyang, China. Annual Research Reports of the Organic Geochemistry Laboratory, Institute of Geochemistry, Academia Sinica, 276-301 (1986).
  2. D. Vitorović: Functional group analysis and other specific reactions applied to kerogen (in Chinese). In: Biomarkers & Kerogens, UNDP/UNESCO Workshop, Guiyang, China, Annual Research Reports of the Organic Geochemistry Laboratory, Institute of Geochemistry, Academia Sinica, 302-318 (1986).
  3. D. Vitorović: General structure of kerogen. Types of kerogens and evolution paths (in Chinese). In: Biomarkers & Kerogens, UNDP/UNESCO Workshop, Guiyang, China, Annual Research Reports of the Organic Geochemistry Laboratory, Institute of Geochemistry, Academia Sinica, 319-332 (1986).
  4. B. Jovančićević, P. Polić, D. Vitorović: Organic geochemical investigation of crude oils. The southeastern part of the Pannonian Basin, J. Serb. Chem. Soc. 63, 397-418 (1998).

Realizovani patenti:

  1. D. Vitorović, D. Jevtić: Postupak za dobivanje antimona visokog stepena čistoće. Jugoslovenski patent 33890 od 4. IV 1978. godine.
  2. D. Jevtić, D. Vitorović: Postupak za proizvodnju antimon-trioksida višeg stepena čistoće. Jugoslovenski patent 36359 od 15. XII 1982. godine.
  3. D. Vitorović, O. Cvetković: Postupak za proizvodnju cink-fosfatnih pigmenata. Patent Srbije i Crne Gore 798/01-P-798/01 od 14. IV 2003. godine.

Odabrani radovi u vodećim međunarodnim časopisima:

  1. M. Djuričić, R. C. Murphy, D. Vitorović, K. Biemann: Organic acids obtained by alkaline permanganate oxidation of kerogen from the Green River (Colorado) shale. Geochimica et Cosmochimica Acta, 35, 1201-1207 (1971).
  2. H. S. Hertz, B. D. Andresen, M. V. Djuričić, K. Biemann, M. Šaban, D. Vitorović: The isolation and identification of gamma-lactones in the acidic fraction of Aleksinac (Yugoslavia) shale bitumen. Geochimica et Cosmochimica Acta, 37, 1687-1695 (1973).
  3. M. V. Djuričić, D. Vitorović, H. Hertz, B. Andresen, K. Biemann: Relationship between the bitumen and kerogen of an Australian torbanite. Organic Geochemistry, 1 (2), 79-84 (1978).
  4. V. D. Krsmanović, M. Ercegovac, D. Vitorović: Parallel micropetrographic and chemical studies of the solid degradation products from stepwise alkaline permanganate oxidation of a kerogen concentrate. Organic Geochemistry, 1 (2), 85-88 (1978).
  5. D. Vitorović, D. Vučelić, M. J. Gašić, N. Juranić, S. Macura: Analysis of the organic matter of oil shales by nuclear magnetic resonance. Organic Geochemistry, 1 (2), 89-91 (1978).
  6. D. Vučelić, N. Juranić, D. Vitorović: Potential of proton-enhanced 13C NMR for the classification of kerogens. Fuel, 58, 759-764 (1979).
  7. D. Vitorović, M. Djordjević, A. Amblès, J. C. Jacquesy: Multistage alkaline permanganate degradation of a type II kerogen. Organic Geochemistry, 5 (4), 259-265 (1984).
  8. D. Vitorović, A. Amblès, M. Djordjević: Relationship between kerogens of various structural types and the products of their multistep oxidative degradation. Organic Geochemistry, 6, 333-342 (1984).
  9. A. Amblès, M. Djordjević, D. Vitorović: Multistage alkaline permanganate degradation of a type III kerogen. Chemical Geology, 48, 305-312 (1985).
  10. D. Vitorović, A. Amblès, M. Djordjević: Improvement of kerogen structural interpretations based on oxidation products isolated from aqueous solutions. Organic Geochemistry, 10, 1119-1126 (1986).
  11. M. M. Vrvić, V. Djordjević, O. Savković, J. Vučetić, D. Vitorović: Preparation of rich kerogen concentrates: removal of pyrite with Thiobacillus ferrooxidans. Organic Geochemistry, 13 (4-6), 1109-1114 (1988).
  12. P. A. Pfendt, V. D. Krsmanović, D. Vitorović: Indication of reducing conditions in early diagenesis: the Aleksinac oil shale as example. Organic Geochemistry, 13 (4-6), 791-799 (1988).
  13. A. Amblès, G. Dupas, J. C. Jacquesy, D. Vitorović: Chemical characterization of the kerogen from MorroccanTimahdit oil shale by analysis of oxidation products. Organic Geochemistry, 13 (4-6), 1031-1038 (1988).
  14. M. Šaban, B. Jovančićević, S. Saračević, A. Hollerbach, D. Vitorović: Correlative geochemical study of crude oils from southeastern and southern parts of the Pannonian Basin. Organic Geochemistry, 13 (1-3), 325-333 (1988).
  15. D. Vitorović, A. Amblès, S. Bajc, O. Cvetković: Characterization of kerogen from Messel shale based on multistage alkaline permanganate degradation. Fuel, 67 (7), 983-993 (1988).
  16. D. Vitorović, V. Dragojlović: Test of the validity of some kerogen models based on oxidative degradation. Organic Geochemistry, 15 (3), 313-319 (1990).
  17. P. Pfendt, P. Polić, V. Krsmanović, D. Vitorović: Metal-organic matter interactions in the formation of an oil shale deposit. Organic Geochemistry, 16 (1-3), 621-629 (1990).
  18. M. M. Vrvić, V. Matić, J. Vučetić, D. Vitorović: Demineralization of an oil shale by Bacillus circulans ("siliceous bacteria"). Organic Geochemistry, 16 (4-6), 1203-1209 (1990).
  19. D. Vitorović, B. R. Aleksić, S. I. Kontorovič, B. D. Aleksić, M. Ercegovac, B.Ž. Marković, S. S. Bogdanov, O. G. Cvetković: Liquefaction of brown coal prepared by grinding under different conditions. Fuel, 70, 849-855 (1991).
  20. B. Jovančićević, H. Wehner, M. Šaban, D. Vitorović: Evaluation of the effects of native minerals on the organic matter of Aleksinac oil shale based on the composition of free and bound bitumens. Organic Geochemistry, 18 (4), 511-519 (1992).
  21. D. Vučelić, V. Marković, V. Vučelić, D. Spiridonović, B. Jovančićević, D. Vitorović: Investigation of catalytic effects of indigenous minerals in the pyrolysis of Aleksinac oil shale organic matter. Organic Geochemistry, 19 (4-6), 445-453 (1992).
  22. B. Jovančićević, D. Vučelić, M. Šaban, H. Wehner, D. Vitorović: Investigation of the catalytic effects of indigenous minerals in the pyrolysis of Aleksinac oil shale substrates: steranes, triterpanes and triaromaticsteranes in the pyrolysates. Organic Geochemistry, 20 (1), 69-76 (1993).
  23. O. Cvetković, V. Dragutinović, M. M. Vrvić, J. A. Curiale, M. Ercegovac, D. Vitorović: Evidence of stable kerogen composition during bacterial depyritization of an oil shale. Organic Geochemistry, 20 (1), 57-68 (1993).
  24. A. Amblès, Mohammed Halim, J. C. Jacquesy, D. Vitorović, Mahfoud Ziyad: Characterization of kerogen from Timahdit shale (Y-layer) based on multistage alkaline permanganate degradation. Fuel, 73 (1), 17-24 (1994).
  25. D. Vitorović, B. R. Aleksić, M. Ercegovac, B. D. Aleksić, S. I. Kontorovič, B.Ž. Marković, O. G. Cvetković, S. Mitrović: Liquefaction behaviour of Kolubara soft brown coal. Fuel, 73 (11), 1757-1765 (1994).
  26. Z. Žujović, R. Srejić, D. Vučelić, D. Vitorović, B. Jovančićević: Structural analysis of Aleksinac oil shale kerogen using high resolution solid state 13C NMR spectroscopy. Fuel, 74 (12), 1903-1909 (1995).
  27. Z. Žujović, R. Srejić, D. Vučelić, B. Jovančićević, D. Vitorović: Influence of depyritization on NMR relaxation parameters of Aleksinac oil shale kerogen. Fuel, 77 (9-10), 1001-1003 (1998).
  28. S. Bajc, A. Amblès, C. Largeau, S. Derenne, D. Vitorović: Precursor biostructures in kerogen matrix revealed by oxidative degradation: oxidation of kerogen from Estonian kukersite. Organic Geochemistry, 32 (6), 773-784 (2001).
  29. Veljko Dragojlović, Andre Amblès, Snežana Bajc, Dragomir Vitorović: Ether and ester moieties in Messel shale kerogen examined by hydrolysis/ruthenium tetroxide oxidation/hydrolysis. Organic Geochemistry, 36 (1), 1-12 (2005).