- Образовна и научна делатност
- Организациона и управљачка структура
- Закон о високом образовању и прописи Факултета
- Историја Факултета
- Збирка великана српске хемије
- Репозиторијум Хемијског факултета - Cherry
- Библиотека
- Издавачка делатност ХФ
- Јавне набавке
- Контакт информације (управа) и како доћи до нас
- Научноистраживачки рад
(1926-2015)
редовни професор
Хемијски факултет, Студентски трг 12-16, Београд
Катедра за примењену хемију
Лични подаци
Рођен 17. 9. 1926. године у Београду. Основну школу и гимназију завршио је у Београду. Отац Крсман, трговац, а касније угледни београдски банкар и индустријалац, мајка Даринка, рођена Тошић, домаћица. Супруга: Олга Виторовић (пок), рођена Јовановић, професор аналитичке хемије на Технолошко-металуршком факултету, Универзитета у Београду.
Образовање и усавршавања
- 1950: Основне студије - Одсек за хемију / Филозофски, односно Природно-математички факултет (Београд)
- 1956: Доктор хемијских наука / Природно-математички факултет (Београд)
Кретање у служби
- 1950: Запослен на Хемијском институту ПМФ-а у звању Професор средње школе
- 1950: Асистент на Катедри за хемију Природно-математичког факултета (Београд) из предмета Квалитативна хемијска анализа.
- 1957: Доцент / Природно-математички факултет (Београд)
- 1964: Ванредни професор / Природно-математички факултет (Београд)
- 1973: Редовни професор / Природно-математички факултет (Београд)
Области истраживања и нтересовања
- Примењена хемија
- Органска геохемија
- Хемија животне средине
Ангажовање у настави
Од почетка наставничке каријере, проф. Виторовић је развио и изводио наставу из предмета Хемијска технологија, Индустријска хемија и Нове области примењене хемије, а касније, од 1982. године, посветио се настави из Одабраних области хемијске индустрије, све до престанка радног односа 1991. године.
При Катедри за примењену хемију, почев од краја 70-их година, из предмета Нове области примењене хемије су се постепено издвојили самостални предмети: Хемија животне средине (1978), Одабрани процеси хемијске индустрије, Хемија и технологија горива и Хемија и технологија воде (1982), Одабране области примењене хемије, Органска геохемија и Хемија макромолекула (1993).
На Филозофском факултету у Новом Саду и Природно-математичком факултету у Приштини предавао је Хемијску технологију.
Од оснивања Катедре 1971. па скоро до одласка у пензију, 1991. године, Д. Виторовић је био шеф Катедре за примењену хемију.
Виторовић је један од наставника који су 1971. године основали Одсек за хемијске и физичкохемијске науке. Био је први управник овог Одсека.
Под његовим руководством израђено је 280 дипломских радова.
На последипломском нивоу руководио је смером Примењена хемија, а под његовим руководством одбрањено је осам специјалистичких, 26 магистарских и 18 докторских теза. Ко-ментор је био у изради и одбрани три специјалистичка рада, једне магистарске и 4 докторске тезе. Као члан комисије за преглед, оцену и одбрану учествовао је у изради једног специјалистичког рада, 16 магистарских теза и 20 докторских дисертација како на матичном факултету, тако и на ТМФ-у, Рударско-геолошком и Грађевинском факултету у Београду, ПМФ-у у Новом Саду, Загребу и Љубљани и ПМФ-у у Поатјеу у Француској.
За собом је оставио групу истраживача за органску геохемију и за хемију животне средине.
Остале активности
Чланство у научним и стручним друштвима:
- Дописни члан Српске академије наука и уметности од 7. маја 1981. године.
- Редовни члан Српске академије наука и уметности од 25. априла 1991. године. Професор Виторовић је био дугогодишњи члан Управног одбора Фонда за научна истраживања при САНУ и био је представник Одељења хемијских и биолошких наука.
- У току своје дуге професионалне каријере Драгомир Виторовић је обављао низ различитих функција. Биран је у редакционе одборе научних часописа: Journal of the Serbian Chemical Society, Хемијски преглед и Научни билтен (САНУ, уредник), Organic Geochemistry (Пергамон) и AOSTRA Journal of Research (Едмонтон, Канада).
- У Хемијском институту ПМФ-а био је управник и заменик управника, секретар Катедре, заменик шефа Катедре, дугогодишњи шеф Катедре за примењену хемију, дугогодишњи председник Већа треће године, члан Управе Стручног клуба студената хемије "Сима Лозанић".
- На Одсеку за хемијске и физичкохемијске науке ПМФ-а био је први управник, делегат у Већу давалаца услуга, председник Комисије за полагање стручних испита за професоре хемије.
- На Природно-математичком факултету био је председник Савета, секретар Управе, председник Комисије за наставу и уџбенике и Комисије за пријем нових студената, члан Одбора за прославу 30 година рада, председник Редакционог одбора Споменице и одговорни уредник Споменице, члан Одбора за јавна признања. Био је члан Факултетске управе Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду (1963–64).
- На Универзитету у Београду био је члан Универзитетског савета, члан Радне групе за хемију и хемијског института, делегат Универзитетског савета за сарадњу са привредом, заменик председника Комисије за сарадњу са привредом Заједнице југословенских универзитета, члан Универзитетске скупштине, председник Поткомисије за научни рад и кадрове, Комисије за реформу Универзитета, члан Савета Института за развој Универзитета.
- У Скупштини СР Србије био је члан Комисије за праћење спровођења реформе васпитања и образовања и члан Радне групе за припрему Закона о усмереном образовању.
- У Српском хемијском друштву: други секретар (1961–64), први секретар (1965–66), потпредседник (1966–67) и председник (1977–81).
- У Унији хемијских друштава Југославије био је члан Пленума, председник Комисије за наставу, југословенски делегат при Комитету за наставу IUPAC-a (International Union of Pure and Applied Chemistry) - осам година је био титуларни члан IUPAC-овог Комитета за наставу хемије.
- У ИХТМ-у био је члан и потпредседник Управног одбора, члан Савета, заменик управника Одељења за органску синтезу, члан Савета Одељења.
- У међународним телима: титуларни члан Комитета за наставу хемије Међународне уније за чисту и примењену хемију (осам година), члан Међународног комитета за номенклатуру и класификацију битуминозних шкриљаца.
- У Просветном савету Србије био је председник Комисије за хемију, председник Комисије за израду програма хемије за заједничке основе усмереног образовања, члан Комисије за средње техничке школе, председник Комисије за израду заједничког плана и програма васпитно-образовног рада у основној школи и првој фази усмереног образовања. Био је и инспектор за примењену хемију Просветно-педагошког завода града Београда.
- У Републичкој заједници науке Србије члан Радне групе за хемију, члан Комисије за хемију и технологију, члан Комисије за технолошке науке.
- У привредним коморама био је члан Одбора за развој и унапређење хемијске индустрије Привредне коморе Југославије и члан Стручног савета за нафтну, хемијску и гумарску индустрију, члан Координационог тела за проблематику истраживања, производње и прераде уљних шкриљаца и Одбора за истраживање и развој Републичке привредне коморе СР Србије, а у другим привредним организацијама и установама: члан Оцењивачке групе за хемију Завода за издавање уџбеника СР Србије, спољни сарадник Бироа за рударска пројектовања и хемијско-технолошка истраживања "Рудникпројект", члан сталне стручне комисије у Рударско-топионичарском басену "Зајача" у Лозници.
- У Скупштини града Београда био је члан Жирија за октобарске награде студената, члан Жирија за октобраске награде за математичко-физичке и техничке науке и председник Жирија за октобарске награде за математичко-физичке и техничке науке.
- У Југословенској асоцијацији за нафту и гас (YUNG) члан Стручног савета.
- У Пословној заједници за истраживање, производњу и коришћење уљних шкриљаца био је члан Скупштине (1982–1988), члан Стручног савета за техно-економска питања и члан Комисије за стандардизацију узорковања.
- На Коларчевом народном универзитету члан Програмског савета за хемију.
- Био је члан је Петролејске секције Америчког хемијског друштва, Европског удружења органских геохемичара и дописни члан истраживачке групе за космичку хемију, хемијску еволуцију и егзобиологију Европског савета у Страсбуру.
Студијски боравци:
- Svenska Skifferolje, Кварнторп, Шведска (1957. године) - предузеће за индустријску прераду битуминозних шкриљаца, захваљујући стипендији ILO (International Labor Organization), Међународне организације рада.
- Национални савет за истраживање Канаде (National Research Council of Canada) (1961–1962) - проучавање структуре органске супстанце старих седимената и битумена).
- Масачусетски институт за технологију (MIT) у Кембриџу крај Бостона, САД (1968) - радио као научни сарадник на проучавању структуре керогена.
- У неколико махова био је на студијским боравцима у иностранству: у Чехословачкој, Немачкој, Великој Британији 1971. и 1979. (органско-геохемијска проспекција лежишта нафте), САД 1980. (каталитичка хидрогенизациона ликвефакција угљева).
Предавања по позиву:
- На Симпозијуму о шкриљцима и керогену, који је у Сан Франциску, САД, организовало Америчко геолошко друштво (1966);
- на Седмом светском конгресу за нафту у Мексико-Ситију (1967);
- као један од два југословенска делегата на Симпозијуму Уједињених нација о развоју и употреби резерви битуминозних шкриљаца у Талину, СССР (1968);
- као гост Бразилске академије наука и уметности на научном скупу Simposio sobre Ciencia e Tecnologia do Xisto, у Куритиби, Парана, Бразил (1971);
- на скуповима Америчког хемијског друштва "Геохемија и хемија битуминозних шкриљаца" у Сиетлу, САД (1983) и "Напреци у хемији битуминозних шкриљаца" у Денверу, САД (1987);
- као један од пет предавача на UNDP/UNESCO Workshop-у Advances in Biomarkers and Kerogens, Гуијанг, Кина (1986);
- као гост Индијске академије наука и уметности у Бангалору, Хајдерабаду и Дехра-Дуну, Индија (1987).
Награде и признања
Проф. Драгомир Виторовић је добио неколико награда за научни рад и више различитих признања.
- Октобарска награда Београда 1972. године "за успех у области математичких и техничких наука, а за радове у области органско-геохемијског истраживања седимената различитог порекла и старости".
- Орден рада са црвеном заставом "за нарочите заслуге и постигнуте успехе у раду од значаја за напредак земље" 1981. године.
- Седмојулска награда, као признање за животно дело, 1988. године.
- Медаља Српског хемијског друштва за трајан и изванредан допринос науци, 1992. године.
- За почасног доживотног председника Српског хемијског друштва изабран је 1981. године.
Од многобројних признања поменућемо још нека:
- признање Савета радне заједнице Завода за издавање уџбеника СРС за предан рад на осавремењавању школске књиге (1971);
- Спомен-плакета града Београда, поводом 30-годишњице ослобођења Београда (1974);
- Плакета као израз признања за допринос развитку Природно-математичког факултета (1976);
- Захвалница Института за хемију ПМФ Универзитета у Новом Саду за успешну сарадњу и помоћ у развоју (1979);
- награда Рударско-топионичарског басена Зајача за учествовање у изради главног технолошког пројекта за постројење за производњу антимон-триоксида вишег степена чистоће (1980);
- диплома Савеза организација "Науку младима" за успешан рад у овој организацији (1983);
- захвалност Ректората Београдског универзитета "за изванредан допринос у раду, а нарочито припремању, организацији и вођењу седница Поткомисије за научни рад Универзитета" (1985);
- златник са ликом војвода Мишића, Путника и Бојовића, поводом 25-годишњице Института за органску хемију, биохемију и инструменталну анализу ИХТМ "у знак захвалности за дугогодишњу плодну сарадњу, као једном од заслужних оснивача" (1986);
- признање са Златном плакетом ПМФ поводом 40-годишњице оснивања и самосталног рада (1988);
- диплома Института за путеве, поводом 40 година постојања Института, "за успешну дугогодишњу сарадњу у примени науке и струке на путним саобраћајницама"
- захвалност Коларчевог народног универзитета за рад и ангажовање у Стручном савету за хемију (1991);
- Повеља ИХТМ "за сарадњу и допринос развоју" (1996);
- Јубиларна медаља Српског Хемијског Друштва поводом стогодишњице (1997); и
- велики број различитих писама захвалности, позива за држање предавања на научним скуповима, позива за обављање разних функција, молби за усавршавање у лабораторијама Катедре за примењену хемију итд.
Референце
Публиковао је 111 радова у међународним научним часописима. Аутор је 3 поглавља и 4 прегледна рада у међународним научним књигама, монографијама, односно часописима. Такође је публиковао 92 рада у домаћим научним часописима. Написао је и 9 прегледних радова у домаћим научним књигама и часописима. На тај начин, досадашњи научни опус професора Виторовића чини укупно 213 публикација. Сем тога, са међународних скупова 6 радова му је штампано у целини; са домаћих 13. Објавио је 12 стручних радова, реализовао 3 патента, написао 18 уџбеника, књига, односно превода, био уредник 11 књига и реализовао око 200 стручних елабората. Једанаест пута је одржао предавања по позиву у иностранству и 6 пута у нашој земљи. На домаћим и међународним научним конференцијама са својим сарадницима је постерски или усмено саопштио на стотине радова.
Одабрана поглавља у књигама и монографијама:
- D. Vitorović: Structure elucidation of kerogen by chemical methods. Chapter 10. In: Kerogen, Insoluble Organic Matter From Sedimentary Rocks, B. Durand, Ed., Éditions Technip, Paris, 301-338 (1980).
- D. Vitorović, M. Šaban: Geolipids in Aleksinac oil shale. Chapter 3. In: Geochemistry and Chemistry of Oil Shales, F. P. Miknis and J. F. McKay, Eds., ACS Symposium Series 230, American Chemical Society, Washington, D.C., 37-58 (1983).
- D. Vitorović, D. Svetel: Oil Shales in Asphalt Mixes, Chapter 18. In: Asphaltene and Asphalts, Vol. 2, Developments in Petroleum Science, 40B, T. F. Yen and G. V. Chilingarian, Eds., Elsevier Science, Amsterdam, 499-513 (2000).
Одабрани прегледни члансци у међународним часописима:
- D. Vitorović: Characterization and classification of kerogens based on oxidation products of multistep alkaline permanganate degradation (in Chinese). In: Biomarkers & Kerogens UNDP/UNESCO Workshop, Guiyang, China. Annual Research Reports of the Organic Geochemistry Laboratory, Institute of Geochemistry, Academia Sinica, 276-301 (1986).
- D. Vitorović: Functional group analysis and other specific reactions applied to kerogen (in Chinese). In: Biomarkers & Kerogens, UNDP/UNESCO Workshop, Guiyang, China, Annual Research Reports of the Organic Geochemistry Laboratory, Institute of Geochemistry, Academia Sinica, 302-318 (1986).
- D. Vitorović: General structure of kerogen. Types of kerogens and evolution paths (in Chinese). In: Biomarkers & Kerogens, UNDP/UNESCO Workshop, Guiyang, China, Annual Research Reports of the Organic Geochemistry Laboratory, Institute of Geochemistry, Academia Sinica, 319-332 (1986).
- B. Jovančićević, P. Polić, D. Vitorović: Organic geochemical investigation of crude oils. The southeastern part of the Pannonian Basin, J. Serb. Chem. Soc. 63, 397-418 (1998).
Реализовани патенти:
- D. Vitorović, D. Jevtić: Postupak za dobivanje antimona visokog stepena čistoće. Jugoslovenski patent 33890 od 4. IV 1978. godine.
- D. Jevtić, D. Vitorović: Postupak za proizvodnju antimon-trioksida višeg stepena čistoće. Jugoslovenski patent 36359 od 15. XII 1982. godine.
- D. Vitorović, O. Cvetković: Postupak za proizvodnju cink-fosfatnih pigmenata. Patent Srbije i Crne Gore 798/01-П-798/01 od 14. IV 2003. godine.
Одабрани радови у водећим међународним часописима:
- M. Djuričić, R. C. Murphy, D. Vitorović, K. Biemann: Organic acids obtained by alkaline permanganate oxidation of kerogen from the Green River (Colorado) shale. Geochimica et Cosmochimica Acta, 35, 1201-1207 (1971).
- H. S. Hertz, B. D. Andresen, M. V. Djuričić, K. Biemann, M. Šaban, D. Vitorović: The isolation and identification of gamma-lactones in the acidic fraction of Aleksinac (Yugoslavia) shale bitumen. Geochimica et Cosmochimica Acta, 37, 1687-1695 (1973).
- M. V. Djuričić, D. Vitorović, H. Hertz, B. Andresen, K. Biemann: Relationship between the bitumen and kerogen of an Australian torbanite. Organic Geochemistry, 1 (2), 79-84 (1978).
- V. D. Krsmanović, M. Ercegovac, D. Vitorović: Parallel micropetrographic and chemical studies of the solid degradation products from stepwise alkaline permanganate oxidation of a kerogen concentrate. Organic Geochemistry, 1 (2), 85-88 (1978).
- D. Vitorović, D. Vučelić, M. J. Gašić, N. Juranić, S. Macura: Analysis of the organic matter of oil shales by nuclear magnetic resonance. Organic Geochemistry, 1 (2), 89-91 (1978).
- D. Vučelić, N. Juranić, D. Vitorović: Potential of proton-enhanced 13C NMR for the classification of kerogens. Fuel, 58, 759-764 (1979).
- D. Vitorović, M. Djordjević, A. Amblès, J. C. Jacquesy: Multistage alkaline permanganate degradation of a type II kerogen. Organic Geochemistry, 5 (4), 259-265 (1984).
- D. Vitorović, A. Amblès, M. Djordjević: Relationship between kerogens of various structural types and the products of their multistep oxidative degradation. Organic Geochemistry, 6, 333-342 (1984).
- A. Amblès, M. Djordjević, D. Vitorović: Multistage alkaline permanganate degradation of a type III kerogen. Chemical Geology, 48, 305-312 (1985).
- D. Vitorović, A. Amblès, M. Djordjević: Improvement of kerogen structural interpretations based on oxidation products isolated from aqueous solutions. Organic Geochemistry, 10, 1119-1126 (1986).
- M. M. Vrvić, V. Djordjević, O. Savković, J. Vučetić, D. Vitorović: Preparation of rich kerogen concentrates: removal of pyrite with Thiobacillus ferrooxidans. Organic Geochemistry, 13 (4-6), 1109-1114 (1988).
- P. A. Pfendt, V. D. Krsmanović, D. Vitorović: Indication of reducing conditions in early diagenesis: the Aleksinac oil shale as example. Organic Geochemistry, 13 (4-6), 791-799 (1988).
- A. Amblès, G. Dupas, J. C. Jacquesy, D. Vitorović: Chemical characterization of the kerogen from MorroccanTimahdit oil shale by analysis of oxidation products. Organic Geochemistry, 13 (4-6), 1031-1038 (1988).
- M. Šaban, B. Jovančićević, S. Saračević, A. Hollerbach, D. Vitorović: Correlative geochemical study of crude oils from southeastern and southern parts of the Pannonian Basin. Organic Geochemistry, 13 (1-3), 325-333 (1988).
- D. Vitorović, A. Amblès, S. Bajc, O. Cvetković: Characterization of kerogen from Messel shale based on multistage alkaline permanganate degradation. Fuel, 67 (7), 983-993 (1988).
- D. Vitorović, V. Dragojlović: Test of the validity of some kerogen models based on oxidative degradation. Organic Geochemistry, 15 (3), 313-319 (1990).
- P. Pfendt, P. Polić, V. Krsmanović, D. Vitorović: Metal-organic matter interactions in the formation of an oil shale deposit. Organic Geochemistry, 16 (1-3), 621-629 (1990).
- M. M. Vrvić, V. Matić, J. Vučetić, D. Vitorović: Demineralization of an oil shale by Bacillus circulans ("siliceous bacteria"). Organic Geochemistry, 16 (4-6), 1203-1209 (1990).
- D. Vitorović, B. R. Aleksić, S. I. Kontorovič, B. D. Aleksić, M. Ercegovac, B.Ž. Marković, S. S. Bogdanov, O. G. Cvetković: Liquefaction of brown coal prepared by grinding under different conditions. Fuel, 70, 849-855 (1991).
- B. Jovančićević, H. Wehner, M. Šaban, D. Vitorović: Evaluation of the effects of native minerals on the organic matter of Aleksinac oil shale based on the composition of free and bound bitumens. Organic Geochemistry, 18 (4), 511-519 (1992).
- D. Vučelić, V. Marković, V. Vučelić, D. Spiridonović, B. Jovančićević, D. Vitorović: Investigation of catalytic effects of indigenous minerals in the pyrolysis of Aleksinac oil shale organic matter. Organic Geochemistry, 19 (4-6), 445-453 (1992).
- B. Jovančićević, D. Vučelić, M. Šaban, H. Wehner, D. Vitorović: Investigation of the catalytic effects of indigenous minerals in the pyrolysis of Aleksinac oil shale substrates: steranes, triterpanes and triaromaticsteranes in the pyrolysates. Organic Geochemistry, 20 (1), 69-76 (1993).
- O. Cvetković, V. Dragutinović, M. M. Vrvić, J. A. Curiale, M. Ercegovac, D. Vitorović: Evidence of stable kerogen composition during bacterial depyritization of an oil shale. Organic Geochemistry, 20 (1), 57-68 (1993).
- A. Amblès, Mohammed Halim, J. C. Jacquesy, D. Vitorović, Mahfoud Ziyad: Characterization of kerogen from Timahdit shale (Y-layer) based on multistage alkaline permanganate degradation. Fuel, 73 (1), 17-24 (1994).
- D. Vitorović, B. R. Aleksić, M. Ercegovac, B. D. Aleksić, S. I. Kontorovič, B.Ž. Marković, O. G. Cvetković, S. Mitrović: Liquefaction behaviour of Kolubara soft brown coal. Fuel, 73 (11), 1757-1765 (1994).
- Z. Žujović, R. Srejić, D. Vučelić, D. Vitorović, B. Jovančićević: Structural analysis of Aleksinac oil shale kerogen using high resolution solid state 13C NMR spectroscopy. Fuel, 74 (12), 1903-1909 (1995).
- Z. Žujović, R. Srejić, D. Vučelić, B. Jovančićević, D. Vitorović: Influence of depyritization on NMR relaxation parameters of Aleksinac oil shale kerogen. Fuel, 77 (9-10), 1001-1003 (1998).
- S. Bajc, A. Amblès, C. Largeau, S. Derenne, D. Vitorović: Precursor biostructures in kerogen matrix revealed by oxidative degradation: oxidation of kerogen from Estonian kukersite. Organic Geochemistry, 32 (6), 773-784 (2001).
- Veljko Dragojlović, Andre Amblès, Snežana Bajc, Dragomir Vitorović: Ether and ester moieties in Messel shale kerogen examined by hydrolysis/ruthenium tetroxide oxidation/hydrolysis. Organic Geochemistry, 36 (1), 1-12 (2005).