УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ - ХЕМИЈСКИ ФАКУЛТЕТ
расписује
КОНКУРС
за упис студената на мастер академске студије
школске 2022/23. године
по програмима акредитованим у циклусу 2019-2020, сагласно Болоњској
декларацији
![]() |
Општи услови конкурса – Универзитет у Београду (PDF, 1.9 MB) Конкурс за упис на мастер студије на ХФ (PDF, 993 KB) План активности (PDF, 48 KB) |
Хемијски факултет уписује на мастер академске студије укупно 110 студената на следеће студијске програме:
Студије на Хемијском факултету су акредитоване од стране Комисије за акредитацију и проверу квалитета Републике Србије.
Мастер академске студије трају једну годину, а њиховим завршетком стиче се 60 ЕСПБ.
Цена годишње наставеза самофинансирајуће студенте, домаће држављане, износи 150.000,00 дин, док је школарина за стране држављане 3.000,00 EUR.
Кандидат страни држављанин приликом пријављивања на конкурс, подноси решење о признавању стране јавне исправе. Пре уписа кандидат страни држављанин је дужан да поднесе доказе: да је здравствено осигуран за школску годину коју уписује и да влада српским или енглеским језиком.
За упис мастер академских студија потребно је најмање 240 ЕСПБ са студија првог степена - основних академских студија (bachelor with honours) и диплома основних студија (диплома првог степена), као и додатак дипломи.
Минимални услов за конкурисање за мастер академске студије јесте да је кандидат у претходном образовању стекао најмање 60 ЕСПБ у предметима из области хемијских или биохемијских наука.
Онда када је то потребно, за конкурс треба приложити и опис система високог образовања у време стеченог образовања наведеног у дипломи као додатак дипломи којим се доказује да на претходном нивоу постоји образовање у предметима из области хемијских или биохемијских наука еквивалентно 60 ЕСПБ према актуелним студијским програмом матичног факултета.
За кандидате који су завршили основне студије према Закону о високом образовању који је важио до 2005. године и који на дипломи немају уписан број ЕСПБ, приликом конкурисање треба приложити уверење о положеним испитима на основу ког ће Комисија извршити еквиваленцију према актуелним студијским програмом матичног факултета.
Кандидатима који су завршили први степен студија на другим факултетима сродних научних дисциплина, Комисија за мастер и докторске академске студије, после прегледа докумената и разматрања програма претходних студија, има право да одреди диференцијалне испите које кандидат мора да положи пре полагања испита са мастер академских студија.
Ближи услови уписа су дефинисани Правилником о мастер академским студијама Хемијског факултета.
Право уписа на студијске програме свих врста и нивоа студија које организује Универзитет у Београду и факултети у његовом саставу у школској 2022/23. години имају особе које су претходне нивое образовања завршиле најкасније током школске 2021/22. године.
Настава на мастер академским студијама почиње 17. октобра 2022. године.
Полагање пријемног испита је предвиђено само у случају већег броја пријављених кандидата од предвиђеног броја за упис. Уколико се укаже потреба, полагање пријемног испита је планирано за 5. октобар 2022. године у 12 часова.
Кандидати који конкуришу за упис на мастер академске студије Хемије и Хемије животне средине на Хемијском факултету полажу заједнички пријемни испит из хемије. Кандидати који конкуришу за упис на мастер академске студије Биохемије на Хемијском факултету полажу пријемни испит из биохемије. Кандидат се при пријави на конкурс опредељује за студијски програм који жели да упише.
Бодовање и рангирање ближе је описано у Правилнику о мастер академским студијама.
Кандидати, државаљани Републике Српске, у сагласности са Споразумом о узајамном признавању докумената у образовању и регулисању статусних питања ("Сл. Гласник РС" бр. 79/2005), могу да студирају на мастер академским студијама под истим условима као држављани Републике Србије у статусу буџетских студената, под условом да на коначној ранг листи то право остваре.
Према одлуци декана ХФ бр. 662/1 од 20. 7. 2022, кандидатима држављанима Федерације Босне и Херцеговине, Републике Црне Горе, Републике Хрватске, Републике Словеније и Републике Северне Македоније, који поднесу изјаву да су припадници српске националне мањине, годишња школарина се умањује и износи 150 000 динара.