[Logotip projekta]

Акроним пројекта:   MET-EFFECT

Врста пројекта:   Хоризонт Европа

Број уговора:   101086373

[Projekat finansira EU]

Пројекат финансира:   Европска комисија (Брисел, Белгија)

Установа реализатор истраживања:   Иновациони центар Хемијског факултета у Београду, д.о.о. Београд (Београд) – координација

Предвиђено је да се пројекат реализује од 1. 1. 2023. до 31. 12. 2026.

Истраживачи

Руководилац пројекта:   Љиљана Н. Михајловић-Лалић, Иновациони центар Хемијског факултета у Београду, д.о.о. Београд (Београд)

(кликнути за пун списак истраживача)

Кратак опис пројекта

Хоризонт Европа пројекат (позив: HORIZON-MSCA-SE-2021) под називом „Комплекси метала природно инспирисаног склопа функционализовани за цитотоксичну и каталитичку активност‟ припада првом пилару изврсне науке под окриљем Марија Склодовска Кири акције и подржан од стране Европске комисије. Под акронимом МЕТ-ЕФФЕЦТ, пројекат укршта експертизе неакадемског са академским сектором. На челу конзорцијума се истиче Иновациони центар Хемијског факултета у Београду као координаторска институција из неакадемског сектора. Друштво у овом сектору јој праве компаније из Софије из Бугарске и Штура из Немачке. Академском сектору припадају партнерске институције из Граца из Аустрије, Лисабона из Португалије и Кливледна, Охајо из САД. Глобални циљ овог позива јесте да се академско знање путем конкретне примене резултата истраживања преведе у неакадемски домен и на овај начин премости општеприсутан јаз између академије и индустрије. Основу сарадње представљају модел једињења која су по свом хемијском саставу комплекси прелазних метала (ренијума и иридијума) са различитим дериватима флавоноида. Њихова главна предност се најбоље рефлектује у различитим могућностима конкретних примена. Тако се од новосинтетисаних једињења очекује да свој пуни потенцијал демонстрирају на пољу медицинске хемије и то као ефикасни антиканцерогени агенси. Са тим у вези биће развијени персонализовани системи за испоруку лека базирани на паметним и одрживим биоматеријалима. Ништа мање битна је и њихова могућност примене у хомогеној катализи. У те сврхе ће комплекси ренијума бити испитани као катализатори редукције оксоањона (нитратног и перхлоратног) идентификованих као загађивачи земљишта и воде. Са друге стране иридијумски комплекси ће бити тестирани као катализатори круцијалног корака вештачке фотосинтезе чиме би се успоставио темељ за развој алтернативних и обновљивих горива. Истраживачи-реализатори МЕТ-ЕФФЕЦТ пројекта су овим позивом усмерени да целокупно истраживање раде ван матичних институција (у Аустрији, Португалији и САД) и да на тај начин остварују дугорочне сарадње са земљама учесницама како би досегли јасно дефинисане пројектне циљеве.