[Logotip projekta]

Akronim projekta:   MET-EFFECT

Vrsta projekta:   Horizont Evropa

Broj ugovora:   101086373

[Projekat finansira EU]

Projekat finansira:   Evropska komisija (Brisel, Belgija)

Ustanova realizator istraživanja:   Inovacioni centar Hemijskog fakulteta u Beogradu, d.o.o. Beograd (Beograd) – koordinacija

Predviđeno je da se projekat realizuje od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2026.

Istraživači

Rukovodilac projekta:   Ljiljana N. Mihajlović-Lalić, Inovacioni centar Hemijskog fakulteta u Beogradu, d.o.o. Beograd (Beograd)

(kliknuti za pun spisak istraživača)

Kratak opis projekta

Horizont Evropa projekat (poziv: HORIZON-MSCA-SE-2021) pod nazivom „Kompleksi metala prirodno inspirisanog sklopa funkcionalizovani za citotoksičnu i katalitičku aktivnost‟ pripada prvom pilaru izvrsne nauke pod okriljem Marija Sklodovska Kiri akcije i podržan od strane Evropske komisije. Pod akronimom MET-EFFECT, projekat ukršta ekspertize neakademskog sa akademskim sektorom. Na čelu konzorcijuma se ističe Inovacioni centar Hemijskog fakulteta u Beogradu kao koordinatorska institucija iz neakademskog sektora. Društvo u ovom sektoru joj prave kompanije iz Sofije iz Bugarske i Štura iz Nemačke. Akademskom sektoru pripadaju partnerske institucije iz Graca iz Austrije, Lisabona iz Portugalije i Klivledna, Ohajo iz SAD. Globalni cilj ovog poziva jeste da se akademsko znanje putem konkretne primene rezultata istraživanja prevede u neakademski domen i na ovaj način premosti opšteprisutan jaz između akademije i industrije. Osnovu saradnje predstavljaju model jedinjenja koja su po svom hemijskom sastavu kompleksi prelaznih metala (renijuma i iridijuma) sa različitim derivatima flavonoida. Njihova glavna prednost se najbolje reflektuje u različitim mogućnostima konkretnih primena. Tako se od novosintetisanih jedinjenja očekuje da svoj puni potencijal demonstriraju na polju medicinske hemije i to kao efikasni antikancerogeni agensi. Sa tim u vezi biće razvijeni personalizovani sistemi za isporuku leka bazirani na pametnim i održivim biomaterijalima. Ništa manje bitna je i njihova mogućnost primene u homogenoj katalizi. U te svrhe će kompleksi renijuma biti ispitani kao katalizatori redukcije oksoanjona (nitratnog i perhloratnog) identifikovanih kao zagađivači zemljišta i vode. Sa druge strane iridijumski kompleksi će biti testirani kao katalizatori krucijalnog koraka veštačke fotosinteze čime bi se uspostavio temelj za razvoj alternativnih i obnovljivih goriva. Istraživači-realizatori MET-EFFECT projekta su ovim pozivom usmereni da celokupno istraživanje rade van matičnih institucija (u Austriji, Portugaliji i SAD) i da na taj način ostvaruju dugoročne saradnje sa zemljama učesnicama kako bi dosegli jasno definisane projektne ciljeve.