Универзитет у Београду - Хемијски факултет Srpski - latinica LAT   English ENG

Pocetna Почетна страна   Mapa Мапа сајта   Linkovi Линкови       Портали:   Zaposleni За запослене   Studenti За студенте   WebMail WebMail

КАТЕДРА ЗА АНАЛИТИЧКУ ХЕМИЈУ

О Факултету
Катедре и центри
Студије
Упис на Факултет
Збирка великана
српске хемије
Студентске организације
Интерне стране

Pretraga Претрага сајта:

О Катедри Запослени Лабораторије
и опрема
Пројекти Уџбеници и
практикуми
Линкови
и новости

Линкови и новости

Велико признање за доц. др Далибора Станковића

Др Далибор Станковић, доцент, налази се на листи 2% најутицајнијих научника у свету у својој научној области за 2019. годину (електрохемијски сензори/биосенсори, електродни материјали, итд), коју је објавио Универзитет Станфорд, Калифорнија.

Предавање Слађане Ђурђић у Задужбини Илије Коларца

Слађана Ђурђић, асистент, одржала је предавање у Задужбини Илије Коларца на тему "Изотопска анализа олова у животној средини, археологији и геологији". Предавање је одржано 22. октобра 2020. године у оквиру циклуса "Људски утицај на животну средину: прошлост, садашњост, будућност". Предавање је било одлично посећено, упркос текућој епидемијској ситуацији, уз све неопходне мере заштите.

Нови пројекат у склопу програма "Доказ концепта"

Др Петар Ристивојевић, доцент, добио је пројекат у склопу програма "Доказ концепта", финансиран од стране Фонда за Иновациону делатност Републике Србије, под називом "Природни, безалкохолни екстракт прополиса за превенцију инфекција горњих дисајних путева и јачање имунолошког система код деце". Тим са којим ће реализовати пројекат чине др Душанка Милојковић Опсеница, редовни професор, др Јелена Трифковић, ванредни профессор и др Илија Цвијетић, асистент са докторатом и научни сарадник.

Главни циљ пројекта је развој висококвалитетног, иновативног, природног екстракта на бази прополиса обогаћеног биолошки активним једињењима и намењеног првенствено деци за ублажавање тегоба насталих као последица инфекција горњих дисајних путева (познатих као "обична прехлада"). Биолошки активни састојци биће екстраховани природним еутектичким растварачима, који представљају зелену алтернативу уобичајено примењиваним органским растварачима. Антимикробна активност новог екстракта који би се примењивао за ублажавање тегоба инфекције узроковане нормалном и патогеном микрофлором изолованом из усне шупљине, биће упоређена са активношћу етанолних и пропилен гликолних екстраката прополиса који су тренутно присутни на српском тржишту. Поред тога, биће тестирано дејство екстракта прополиса за јачање имунолошког система. Овај проналазак значајно ће смањити примену органских растварача, попут пропилен-гликола за припрему екстракта прополиса смањити антимикробну резистенцију коришћењем природних производа уместо комерцијалних антибиотика и подстаћи гајење пчела у Србији.