O Katedri | Zaposleni | Nastava i bodovi | Istraživačke grupe |
Poslediplomci i doktoranti |
Laboratorije i oprema |
Projekti | Publikacije Katedre |
Linkovi | Da li ste znali? |
Naša grupa se bavi istraživanjima u dve velike oblasti: (1) razvoj bioremedijacionih tehnika za zaštitu i očuvanje degradiranih prostora, i (2) razvoj i proizvodnja novih dijetetskih proizvoda i biomaterijala.
(1) U okviru razvoja bioremedijacionih tehnika, oblasti istraživanja uključuju zaštitu i očuvanje degradiranih prostora u životnoj sredini, soilifikaciju, izučavanje biogeohemijskih ciklusa, mikrobiologiju životne sredine, procese biodegradacije nafte.
Već više od 10 godina jedna od glavnih oblasti istraživanja je razvoj jedinstvenih tehnika bioremedijacije i soilifikacije za oblasti zagadjene naftom, naftnim derivatima i vanbilansnim ugljovodoničnim materijalima, posle odvajanja upotrebljivog dela (naftna polja, rafinerijski prostor i objekti, sedimenti iz industrijskih kanala i rukavaca, toplane i elektroenergetska postrojenja). Uz pomoć mikrobioloških, biohemijskih i hemijskih analiza izoluju se i karakterišu mikrobni konzorcijumi iz kontaminiranih područja, ali i selektuju, adaptiraju i umnožavaju kako bi se kasnije primenili za prečišćavanje kontaminiranih površina. Testiranjem biodegradibilne aktivnosti ovih mikroorganizma odredjuju se uslovi za efikasnu primenu bioremedijacionih tehnika za svako pojedinačno područje u cilju očuvanja životne sredine, a uz uvažavanje principa zelene hemije i inženjerstva i koncepta biotehnologije.
Neposredno smo učestvovali i doprineli razvoju i izradi više od 10 doktorskih teza i više od 20 publikacija u časopisima medjunarodnog značaja u oblasti bioremedijacije i biodegradacije naftnih ugljovodonika. Naš tim je pobedio na Takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u organizaciji Privredne Komore Srbije sa inovacijom "Mobilni bioreaktor za prozvodnju mikrobne biomase za bioremedijaciju" (2009. godine - prvo mesto u kategoriji "Potencijali", 2010. godine - drugo mesto u kategoriji "Realizovane inovacije").
Takodje, naša grupa razvija i potencijalno komercijalne strategije i pristupe za komercijalne korisnike kao što je BREM GROUP d.o.o.
(2) U okviru razvoja i proizvodnje novih dijetetskih proizvoda, oblasti istraživanja uključuju razvoj Infant Formula (IF), istraživanje prehrambenih kompronenti, prebiotika i probiotika i mikrobnih polisaharida.
Glavne teme istraživanja su usmerene na razvoj i testiranje funkcionalno novih IF (kao što su Formule za trudnice) sve do industrijskog nivoa, na bazi svežeg kravljeg mleka iz zaštićenih oblasti koje imaju posebna svojstva u odnosu na bifidogeni efekat (zahvaljujući sopstvenim prebioticima i probioticima tj. simbioticima) i antioksidativna svojstva.
Takodje, važna oblast istraživanja predstavlja ispitivanje različitih biomaterijala kao što su nisko- i visokomolekulski biosurfaktanti i polisaharidi koji se mogu dobiti iz mikrobioloških izvora (levan, polulan, beta-glukani). Jedno od glavnih interesovanja je razvoj novih biodegradibilnih materijala za upotrebu u hrani/prehrani, farmaciji i zaštiti životne sredine (kao što su, na primer, bifidogene osobine beta-glukana različitog stepena čistoće, uticaj na uslove biotehnološke proizvodnje polisaharida).
Naša istraživačka grupa je u neposredno učestvovala i doprinela razvoju i izradi više od 10 doktorskih teza iz ove oblasti kao i brojnih publikacija publikacije u časopisima medjunarodnog značaja u oblasti novih dijetetskih proizvoda i biomaterijala.
Do sada smo neposredno doprineli istraživanju, razvoju i plasiranju na tržište Republike Srbije u više od 10 dijetetskih proizvoda. Uspešno saradjujemo sa IMPAMIL d.o.o. kao jedinim proizvodjačem infant formula ne samo u Srbiji, već i u regionu.
Naša istraživanja i dobijene rezultate možete pratiti na
linku:
www.chem.bg.ac.rs/~p43004/opis.html