О Катедри | Запослени | Настава и бодови | Истраживачке групе |
Последипломци и докторанти |
Лабораторије и опрема |
Пројекти | Публикације Катедре |
Линкови | Да ли сте знали? |
Наша група се бави истраживањима у две велике области: (1) развој биоремедијационих техника за заштиту и очување деградираних простора, и (2) развој и производња нових дијететских производа и биоматеријала.
(1) У оквиру развоја биоремедијационих техника, области истраживања укључују заштиту и очување деградираних простора у животној средини, соилификацију, изучавање биогеохемијских циклуса, микробиологију животне средине, процесе биодеградације нафте.
Већ више од 10 година једна од главних области истраживања је развој јединствених техника биоремедијације и соилификације за области загађене нафтом, нафтним дериватима и ванбилансним угљоводоничним материјалима, после одвајања употребљивог дела (нафтна поља, рафинеријски простор и објекти, седименти из индустријских канала и рукаваца, топлане и електроенергетска постројења). Уз помоћ микробиолошких, биохемијских и хемијских анализа изолују се и карактеришу микробни конзорцијуми из контаминираних подручја, али и селектују, адаптирају и умножавају како би се касније применили за пречишћавање контаминираних површина. Тестирањем биодеградибилне активности ових микроорганизма одређују се услови за ефикасну примену биоремедијационих техника за свако појединачно подручје у циљу очувања животне средине, а уз уважавање принципа зелене хемије и инжењерства и концепта биотехнологије.
Непосредно смо учествовали и допринели развоју и изради више од 10 докторских теза и више од 20 публикација у часописима међународног значаја у области биоремедијације и биодеградације нафтних угљоводоника. Наш тим је победио на Такмичењу за најбољу технолошку иновацију у организацији Привредне Коморе Србије са иновацијом "Мобилни биореактор за прозводњу микробне биомасе за биоремедијацију" (2009. године - прво место у категорији "Потенцијали", 2010. године - друго место у категорији "Реализоване иновације").
Такође, наша група развија и потенцијално комерцијалне стратегије и приступе за комерцијалне кориснике као што је BREM GROUP д.о.о.
(2) У оквиру развоја и производње нових дијететских производа, области истраживања укључују развој Инфант Формула (ИФ), истраживање прехрамбених компроненти, пребиотика и пробиотика и микробних полисахарида.
Главне теме истраживања су усмерене на развој и тестирање функционално нових ИФ (као што су Формуле за труднице) све до индустријског нивоа, на бази свежег крављег млека из заштићених области које имају посебна својства у односу на бифидогени ефекат (захваљујући сопственим пребиотицима и пробиотицима тј. симбиотицима) и антиоксидативна својства.
Такође, важна област истраживања представља испитивање различитих биоматеријала као што су ниско- и високомолекулски биосурфактанти и полисахариди који се могу добити из микробиолошких извора (леван, полулан, бета-глукани). Једно од главних интересовања је развој нових биодеградибилних материјала за употребу у храни/прехрани, фармацији и заштити животне средине (као што су, на пример, бифидогене особине бета-глукана различитог степена чистоће, утицај на услове биотехнолошке производње полисахарида).
Наша истраживачка група је у непосредно учествовала и допринела развоју и изради више од 10 докторских теза из ове области као и бројних публикација у часописима међународног значаја у области нових дијететских производа и биоматеријала.
До сада смо непосредно допринели истраживању, развоју и пласирању на тржиште Републике Србије у више од 10 дијететских производа. Успешно сарађујемо са ИМПАМИЛ д.о.о. као јединим произвођачем инфант формула не само у Србији, већ и у региону.
Наша истраживања и добијене резултате можете пратити на
линку:
www.chem.bg.ac.rs/~p43004/opis.html