[Logotip projekta]

Akronim projekta:   RESCALE-EV

Vrsta projekta:   PRIZMA

Broj ugovora:   HF-185

Internet prezentacija projekta:   https://www.rescale-ev.rs/

[LinkedIn]   [Twitter]   [Instagram]   [Facebook]

Projekat finansira:   Fond za nauku Republike Srbije (Beograd)

Ustanove realizatori istraživanja:

  • Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet (Beograd) – koordinacija
  • Inovacioni centar Hemijskog fakulteta u Beogradu, d.o.o. Beograd (Beograd) – partner
  • Univerzitet u Beogradu - Biološki fakultet (Beograd) – partner
  • Medicinski fakultet (Beograd) – partner

Predviđeno je da se projekat realizuje od 1. 12. 2023. do 30. 11. 2026.

Istraživači

Rukovodilac projekta:   Milica M. Popović, Univerzitet u Beogradu - Hemijski fakultet (Beograd)

(kliknuti za pun spisak istraživača)

Kratak opis projekta

Esktracelularne vezikule (EV) predstavljaju membranske vezikule koje ćelije ispuštaju u svoju okolinu. EV prenose različite tipove biomolekula, na svojoj površini i u svojoj unutrašnjosti,  posredujući u razmeni signala između ćelija. Ova međućelijska komunikacija je važna za veliki broj procesa u našem organizmu kako fizioloških, tako i patoloških. EV su prisutne u biološkim tečnostima i analizom njihovog sadržaja može se steći uvid o stanju ćelija koje su ih proizvele.
EV imaju potencijal da postanu važni biomarkeri različitih bolesti i prestavljaju važan pravac razvoja molekulske dijagnostike i personalizovane medicine. Trenutna "kočnica" u primeni EV leži u komplikovanom procesu izolovanja iz bioloških tečnosti, koji se ne može lako standardizovati i često daje nereproduktivne rezultate. RESCALE-EV će raditi na razvoju jednostavnih, povoljnih i brzih metoda za izolovanje koji bi unapredili dijagnostički potencijal EV.
Glavni cilj RESCALE-EV projekta unapređenje dijagnostičkog potencijala EV kroz razvoj metodologije za jednostavno izolovanje iz različitih bioloških tečnosti. Razvoj sistema za izolovanje EV koji može da se specifično primeni na različite količine polaznog materijala (od malih ka većim zapreminama), kao i na veliki broj uzoraka poboljšaće dijagnostički potencijal EV.
Metoda za izolovanje EV će se bazirati na imuafinitetnoj hromatografiji koja primenom specifičnih imunoglobulina (antitela) omogućava izolovanje samo željenog analita iz kompleksne smeše. RESCALE-EV će za razvoj ove hromatografije primeniti poseban tip antitela – jednodomenskla ili nanoantotela koja su manjih dimenzija u odnosu na klasične imunoglobuline, te se i lakše i jeftinije mogu proizvesti. Sistem će se potom primeniti na karcinom prostate gde će se analiziraom sadržaja vezikula definisati panel genetskih i epigenetskih markera koji će se koristiti za prognozu rizika za progroresiju bolesti i odabir terapije kod pacijenata sa karcinomom prostate
Naš projekat će doneti promenu paradigme u istraživanju EV rešavanjem ključnog problema u ovoj oblasti. Kreiranjem jednostavnog, robusnog, jeftinog i skalabilnog sistema za prečišćavanje EV obezbediće se nedostajuća tehnologija za primenu EV u personalizovanoj medicini, uvodeći tranziciju u upotrebi EV, od obećavajućeg laboratorijskog koncepta do primenljivog dijagnostičkog sredstva.


[Graficki apstrakt projekta 1]
Princip projekta RESCALE-EV

[Graficki apstrakt projekta 2]
Uticaj RESCALE-EV projekta