Univerzitet u Beogradu



G. Milovanovic, Lj. Micovic i S.R. Niketic







Hemijski fakultet

- Opsti informator -













Beograd



Maj, 1997.








Sadrzaj:

1 Hemija na Hemijskom fakultetu

1.1 Istorija Hemijskog fakulteta

1.2 Studijske grupe na Hemijskom fakultetu

1.2.1 Diplomirani hemicar

1.2.2 Profesor hemije

1.2.3 Diplomirani biohemicar

1.2.4 Ostale studijske grupe

1.3 Naucni rad na Hemijskom fakultetu

1.3.1 Naucni projekti i saradnja

1.3.2 Nastavni i naucni servisi i oprema

2 Studenti

2.1 Prava i obaveze studenata

2.1.1 Status studenta

2.1.2 Upis na studije

2.1.3 Uslovi studiranja

2.1.4 Pravila studija

2.1.5 Mirovanje prava i ubrzano studiranje

2.1.6 Ispiti i ispitni rokovi

2.1.7 Apsolventski staz

2.1.8 Studentski standard

3 Organizacija fakulteta

4 Nastavni planovi

4.1 Osnovne studije

4.1.1 Nastavni planovi osnovnih studija

4.1.2 Lista predmeta osnovnih studija

4.2 Poslediplomske studije

4.2.1 Nastavni planovi poslediplomskih studija

5 Nastavnici hemijskog fakulteta



1. Hemija na Hemijskom fakultetu

Hemija zauzima centralno mesto medju prirodnim naukama. Hemija se bavi molekulima, njihovom strukturom, osobinama i transformacijama, i principima na kojima se osobine molekula zasnivaju. Posto se molekuli nalaze u osnovi materije, u najsirem smislu, a materija je jedan od vidova postojanja celog Kosmosa, hemija je jedna od "kosmickih nauka".

Zbog ove svoje sveobuhvatnosti, hemija se dodiruje i znaajno preklapa sa drugim prirodnim naukama. Tako ona ulazi u fiziku, geologiju i astronomiju, s jedne strane, i u biologiju, fiziologiju i medicinu, s druge strane. Na jednom kraju spektra hemijskih nauka, koji je orijentisan ka istrazivanju atoma iz kojih su izgradjeni molekuli, i subatomskih estica iz kojih su izgradjeni atomi, hemija je dala znaajne doprinose. Klasian primer za sva vremena jeste oslobadjanje energije iz atoma. Ni jedan drugi pojedinani dogadjaj u nauci nije imao tolike neposredne i dalekosezne posledice kao sto je to slucaj sa atomskom energijom. Intelektualna dostignuca na drugom kraju spektra koji obuhvata hemijska nauka, imaju podjednako znacajne posledice. To su otkrica vezana za molekulske osnove zivota gde je hemija uspela da prodre duboko u izuzetno slozene molekulske mehanizme biohemijskih procesa i transfera genetskih informacija u zivim sistemima.

Na sasvim drugom planu, vezanom za ljudsku civilizaciju, hemija se manifestuje u ekonomskom, politickom, geografskom, i socijalnom smislu. To potvrdjuje njen znacaj u svim onim civilizacijskim aspektima koji se odnose na stabilnost i fragilnost zivota i opstanka na planeti Zemlji.

Studije hemije na Hemijskom fakultetu u Beogradu, kao i na mnogim drugim univerzitetima u svetu, imaju dva cilja koji se u razliitom obimu manifestuju kroz sadrzaj studija.

S jedne strane, cilj je pruzanje solidnog obrazovanja iz osnovnih hemijskih disciplina. Ovom cilju je posvecen najveci deo osnovnih studija hemije (i u pogledu broja predmeta, odnosno, broja casova, i u pogledu sadrzaja pojedinanih kurseva). Ovo je potrebno da bi se sto bolje upoznali temelji danasnjih hemijskih nauka, zasnovani na preko 200 godina dugoj istoriji krajnje slozenog i rigoroznog istrazivanja koje je stalno povecavalo svoj obim.

S druge strane, studije hemije imaju za cilj da studentima pruze orijentaciju u svim onim primenjenim aspektima hemijskih nauka bez kojih se ne moze zamisliti savremeno drustvo i njegova realizacija u tehnoloskom i u civilizacijskom pogledu.

Znacajno mesto u hemijskom obrazovanju na osnovnim studijama zauzima upoznavanje studenata sa metodologijom hemijskog istrazivanja, koja obuhvata opservacije, eksperimente, merenja, simulacije i objasnjavanja hemijskih sistema i procesa. To se vidi iz cinjenice da su, u osnovnim studijama hemije, eksperimentalne i druge vezbe zastupljene nominalno sa oko 10% vise casova u odnosu na predavanja.

1.1 Istorija hemijskog fakulteta

Danasnji Hemijski fakultet, kao institucija Beogradskog Univerziteta, vodi poreklo iz Liceja (1838-1863) i Velike skole (1863-1905). Licej je u pocetku imao dva odeljenja: Filozofsko i Pravno. Godine 1853. na Liceju je formirano novo Prirodno-tehnicko odeljenje na kojem se, pored ostalih nauka, pocela izucavati i hemija. Prvi profesor hemije bio je Mihailo Raskovic (1827-1872). On je 1853. godine poeo da predaje neorgansku i organsku hemiju i hemijsku tehnologiju i da drzi vezbe u hemijskoj laboratoriji koju je iste godine osnovao. Ako se profesura, redovna nastava, laboratorija i zacetak biblioteke mogu uzeti za minimum uslova koji definisu jednu katedru, onda se moze smatrati da je 1853 godine osnovana Katedra za hemiju - preteca danasnjeg Hemijskog fakulteta.

Hemijska laboratorija Liceja bila je smestena u podrumu Konaka Kneginje Ljubice, gde se Licej nalazio do 1863. godine. Te godine Licej je prerastao u Veliku skolu s tri fakulteta (Filozofskim, Pravnim i Tehnickim) i preselio se u Kapetan-Misino zdanje (danasnju zgradu Rektorata na Studentskom trgu). Velika skola je postojala do 1905. godine kada je prerasla u Univerzitet. U tom periodu od tri decenije studije hemije su prolazile kroz razne reorganizacije kao posledica usloznjavanja unutrasnje strukture Velike skole. Hemija i hemijska tehnologija su prvo predavane na Tehnickom fakultetu mada su ih slusali i studenti druga dva fakulteta. Katedra za hemiju, smestena u dvorisnoj zgradi Kapetan-Misinog zdanja, sastojala se od slusaonice, kabineta i prostrane hemijske laboratorije sa 12 radnih mesta. U reformi iz 1873 godine Filozofski fakultet je podeljen na dva odseka: Istorijsko-filoloski, i Prirodno-matematicki koji je obuhvatio nastavu hemije. Od 1880. godine hemija se izucavala samo na Prirodno-matematikom odseku Filozofskog fakulteta. Nova reforma iz 1896. godine deli Filozofski fakultet na cetiri odseka, od kojih za nastavu hemije postaje nadlezan Prirodno-hemijski odsek. Razvoj Filozofskog fakulteta dovodi uskoro, 1900 godine, do nove podele na 11 grupa, od kojih je jedna bila zajednika grupa za fiziku i hemiju. Ona je jedno krace vreme nosila naziv Fizicko-hemijska grupa Prirodno-matematikog odseka Filozofskog fakulteta.

Profesora Raskovica je 1872 godine nasledio Sima M. Lozanic (1847-1935) koji je kao profesor hemije na Velikoj skoli i Univerzitetu proveo vise od pola veka. Pored toga bio je rektor Velike skole, predsednik Univerzitetskog odbora i rektor Univerziteta, predsednik Srpske akademije nauka u dva mandata, a imao je i znacajne drzavne funkcije.

Pored naucnog doprinosa S.M. Lozanica u raznim oblastima hemije, zbog cega se jos i danas citira u hemijskoj literaturi, njegove najvece zasluge odnose se na razvoj hemije i nastave hemije kod nas. Zahvaljujuci svom ugledu i polozaju na Velikoj skoli i, kasnije, na Univerzitetu, S.M. Lozanic je bio u prilici da svaku reformu iskoristi za unapredjenje nastave hemije i naucnog rada na Univerzitetu, sto je omogucilo da nasa hemije ne zaostaje za onom kakva se negovala na ostalim evropskim univerzitetima. Ovome su, pre svega, doprineli Lozanicevi udzbenici neorganske hemije, organske hemije, hemijske tehnologije i analitike hemije, koji ne samo da su bili na evropskom nivou, vec su u izvesnim oblastima i prednjacili. Tako na primer, Lozanicev udzbenik iz neorganske hemije bio je prvi evropski univerzitetski udzbenik u kome se pominje Mendeljejev periodni sistem elemenata i jedan od prvih koji sadrzi poglavlje iz termohemije. Njegovi udzbenici iz organske hemije takodje spadaju u prve knjige u kojima su jedinjenja predstavljana strukturnim formulama a klasifikacija izvrsena prema funkcionalnim grupama.

Velika skola je 1905. godine reorganizovana u Univerzitet po ugledu na ostale evropske univerzitete. Pri tome je Filozofski fakultet prosiren na 15 grupa, od kojih je jedna bila Grupa za hemiju, a Hemijska laboratorija je prerasla u Hemijski zavod Univerziteta, koji kasnije, 1924. godine, postaje Hemijski institut. Filozofski fakultet je 1927. godine prosiren na 27 grupa, od kojih su dve bile: Grupa za hemiju, i Grupa za prakticnu hemiju.

Posle Prvog svetskog rata podignuta je nova zgrada Hemijskog instituta, na mestu stare hemijske laboratorije u zadnjem delu Kapetan-Misinog zdanja, koja je imala tri studentske laboratorije sa po 24 radna mesta, slusaonicu sa 240 mesta, dva profesorska i dva asistentska kabineta, biblioteku, i nekoliko malih specijalizovanih laboratorija. Mada je bila skromnija od one kakvu je S.M. Lozanic planirao pre rata po ugledu na tadasnje moderne hemijske institute u Nemackoj, znacajno je doprinela nastavi hemije na Beogradskom univerzitetu.

Posle Drugog svetskog rata nastava na Filozofskom fakultetu pocela je u jesen 1945 godine. Ubrzo posle toga, 1947. godine, Prirodno-matematicki odsek Filozofskog fakulteta postaje Prirodno-matematicki fakultet. Prerastanje u zaseban fakultet, kao i preseljenje Prirodno-matematickog fakulteta, 1961. godine, u novu zgradu na Studentskom trgu 16, dalo je mogucnost za nastavak razvoja, u organizacionom smislu, u pravcima kojima se islo u svim ranijim reformama Velike skole, odnosno Filozofskog fakulteta. Tako je, pocetkom 70-ih godina, Prirodno-matematicki fakultet podeljen na relativno samostalne odseke koji su krajem 80-ih godina prerasli u odgovarajuce fakultete. Pri tome, hemija je bila obuhvacena Odsekom za hemijske i fizicko-hemijske nauke koji se sastojao od dva instituta, Hemijskog i Fizicko-hemijskog, a Hemijski institut od pet katedri (za neorgansku, organsku i analiticku hemiju, hemiju prirodnih proizvoda, i primenjenu hemiju). Time je organizacija nastave i naucnog rada prebaena u nadleznost katedri. Ubrzo posle prerastanja odseka u fakultete, Institut za fizicku hemiju se odvojio u zaseban Fakultet za fizicku hemiju, a od Hemijskog instituta, odnosno Odseka, postao je danasnji Hemijski fakultet ija je organizacija opisana u sledecem odeljku.

Na Velikoj skoli S.M. Lozanic je bio jedini nastavnik hemije. Na Univerzitetu on je predavao neorgansku i organsku hemiju. Novi kursevi uvedeni na univerzitetske studije hemije doveli su i nove nastavnike. Pre rata, to su bili: Miloje Stojiljkovic, koji je predavao fizicku hemiju od 1903; Milivoje Lozanic, koji je predavao stereohemiju i analiticku hemiju od 1908; i Milorad Jovicic, koji je predavao fiziolosku hemiju u periodu 1907-1909. godine.

Posle Prvog svetskog rata, 1921. godine, postavljen je prvi asistent za hemiju Vukic Micovic (1896-1981), koji je izabran za docenta 1931, a za vanrednog profesora 1938. godine.

S.M. Lozanic je otisao u penziju 1924. godine a nastavu iz neorganske i organske hemije preuzeo je njegov sin, M.S. Lozanic (1878-1963), koji je jos 1908. godine bio izabran za docenta za hemiju na Beogradskom Univerzitetu.

Posle Drugog svetskog rata od nastavnog osoblja na Hemijskom institutu radila su dva nastavnika i jedan asistent: redovni profesor Milivoje Lozanic, vanredni profesor Vukic Micovic i asistent Sergije Lebedev. Vec sledece godine izabrana su dva vanredna profesora, Djordje Stefanovic (1904-1986) i Svetozar Jovanovic (1895-1951). Osnivanje Prirodno-matematickog fakulteta i njegovo kasnije preseljenje u novu zgradu znaajno je uticalo na razvoj Hemijskog instituta i na povecanje broja nastavnika i asistenata. Danas na Hemijskom fakultetu radi 22 profesora, 17 docenata, 3 nauna saradnika, 25 asistenata i 12 asistenata-pripravnika, zajedno sa vecim brojem strucnih i tehnickih saradnika i ostalog osoblja.

1.2. Studijske grupe na Hemijskom fakultetu

Od nekadasnje jedinstvene studijske grupe za hemiju na Prirodno-matematickom fakultetu nastale sn tri studijske grupe danasnjeg Hemijskog fakulteta:

1. Hemija (dipl. hemicar)

2. Nastava hemije (dipl. profesor hemije)

3. Biohemija (dipl. biohemicar)

1.2.1 Diplomirani hemicar

Studijska grupa hemija ispunjava gore navedene ciljeve u visokom obrazovanju hemicara, kao nastavlja tradicije nekadasnje Katedre za hemiju Prirodno-matematickog fakulteta.

U toku osnovnih cetvorogodisnjih studija najveca paznja je posvecena "stubovima hemije", tj. neorganskoj, organskoj, analitickoj i fizickoj hemiji. Ovakva orijentacija, koja se sledi od kako hemija postoji kao studijska grupa na Univerzitetu u Beogradu, negovana je po ugledu na tradicionalno najbolje svajcarske i nemacke hemijske skole. Novina u odnosu na prethodne nastavne planove je podela velikih dvosemestralnih kurseva na jednosemestralne, sto je danas u svetu prihvaceno kao nacin da se studiranje ucini efikasnijim.

U prvoj godini; pored kurseva Fizike I i II i Matematike I i II, izucavaju se osnovni principi hemije ("opsta" hemija) i sistematika neorganskih jedinjenja u predmetima Neorganska hemija I i II. Neorganska hemija se u drugom semestru dopunjuje Kvalitativnom hemijskom analizom koja kroz vezbe pruza studentu dodatno, komplementarno iskustvo u izucavanju osobina i hemijskih reakcija neorganskih supstanci ("katjona i anjona").

Kljucni predmeti na drugoj godini su Organska hemija (I i II), Fizicka hemija (I i II), i Kvantitativna hemijska analiza. Pored toga, studenti se u drugoj godini susrecu sa dva specifina fundamentalna kursa: u jednom (Teorija hemijske veze) se upoznaju sa osnovnim modelima i metodama molekulske kvantne mehanike, a u drugom (Racunarska hemija) sa primenom racunarskih metoda za resavanje hemijskih problema. Najzad, u ovoj godini se studenti obavestavaju i o hemijskim aspektima procesa i problema koji se odnose na biosferu na Zemlji (Hemija zivotne sredine I).

U trecoj godini se, s jedne strane, nastavlja i produbljuje izucavanje neorganske hemije (Neorganska hemija III) i Organske hemije (Stereohemija, Organske sinteze i Instrumentalne strukturne metode), a s druge strane, zaokruzuje osnovno hemijsko obrazovanje kursevima iz Industrijske hemije, Hemije prirodnih proizvoda i Biohemije. Nastava iz Industrijske hemije obuhvata i obaveznu letnju praksu u trajanju od mesec dana.

Cetvrta godina pruza studentu mogucnost da se opredeli za jednu od pet oblasti:

Analiticku hemiju,

Neorgansku hemiju,

Organsku hemiju,

Industrijsku hemiju, ili

Hemiju zivotne sredine.

Svaka od ovih oblasti se moze detaljnije izuciti kroz cetiri izborna predmeta u VII semestru i diplomski rad u VIII semestru. Pored predmeta specificnih za navedena usmerenja, postoji mogucnost da se izabere i neki od predmeta opsteg znaaja (iz zajednickog pula) kao sto je Rendgenska strukturna analiza, Racunarsko modeliranje hemijskih sistema, ili Kvantna hemija.

1.2.2. Profesor hemije

Studijska grupa za nastavu hemije nastala je iz odgovarajuceg usmerenja posle dve godine zajednikih studija, u periodu kada su univerzitetske studije bile organizovane u tri "stepena" u trajanju od po dve godine. Pre toga, osnovne studije hemije su obuhvatale fakultativne ili obavezne predmete iz pedagoskih disciplina, koje su kvalifikovale diplomiranog hemicara za rad u nastavi. Drugi stepen (sto odgovara danasnjoj trecoj i cetvrtoj godini osnovnih studija) je po statutu iz 1972 godine imao poseban tzv. Nastavni smer. Napustanjem ovog koncepta i vracanjem na jedinstvene cetvorogodisnje osnovne studije, nastala je posebna studijska grupa za obrazovanje nastavnika (profesora) hemije.

Danas ova studijska grupa ima nastavni plan koji je u prve tri godine uglavnom potpuno isti kao plan za diplomiranog hemicara. Medjutim, vecina kurseva se posebno organizuje i predaje, pri cemu se u nastavnim programima i u izvodjenju nastave poklanja narocita paznja aspektima gradiva koji su od znacaja za nastavu u srednjoj skoli. U trecoj godini studenti se uvode u Pedagogiju i Psihologiju, a cetvrta godina je najvecim delom posvecena predmetima od znaaja za obrazovanje buduceg nastavnika (profesora) hemije (kao sto su Metodika nastave hemije, Skolska praksa, Skolski ogledi u nastavi hemije, Istorija hemije, Filozofija prirodnih nauka). Pored toga, kroz izborni predmet i diplomski rad, studentima ovog smera se pruza mogucnost da detaljnije izuce neku od osnovnih hemijskih ili biohemijskih disciplina.

1.2.3 Diplomirani biohemicar

Kao posebna studijska grupa u okviru prirodnih nauka biohemija se javlja na univerzitetima u Evropi i SAD od pre oko 40 godina. Studijska grupa za biohemiju na Hemijskom fakultetu pocela je sa radom skolske 1987-1988 godine. Medjutim, studije biohemije na Hemijskom fakultetu imaju duzu tradiciju. Biohemija se kao posebna disciplina predavala (i predaje se) u okviru predmeta Hemija prirodnih proizvoda i Metabolizam i biosinteze (kasnije pod nazivom Biohemija) od 60-tih godina. Od 1970 godine pa do osnivanja posebne Biohemijske studijske grupe na studijama hemije je postojalo posebno biohemijsko usmerenje (jednogodisnje ili dvogodisnje, u zavisnosti od vazeceg nastavnog plana). Paralelno sa osnovnim razvijale su se i postdiplomske studije iz biohemije kao smer na postdiplomskim studijama iz hemije. Uvodjenjem studijske grupe za biohemiju zvanicno su ustanovljene i postdiplomske studije iz biohemije.

Cilj studijske grupe za biohemiju je obrazovanje strunjaka, diplomiranog biohemiara koji ce biti osposobljen za samostalan struni i istrazivacki rad u raznim fundamentalnim i primenjenim biohemijskim disciplinama, ali i za zajednicki rad sa strucnjacima biomedicinskog i biotehnoloskog profila. Ovo obrazovanje traje devet semestara.

Koncepcija nastave na Biohemijskoj studijskoj grupi bazira se na biohemiji kao centralnoj disciplini koja se izucava u okviru veceg broja predmeta. Nastava iz biohemijskih predmeta se oslanja, nadgradjuje i dopunjuje izucavanjem hemijskih i bioloskih disciplina. Pored toga, u nastavni plan su ukljuceni i osnovni kursevi iz matematike i fizike. U okviru hemijskih disciplina predvidjeni su osnovni i visi kursevi iz neorganske i organske hemije, kursevi iz fizike i analitike hemije i strukturnih instrumentalnih metoda. U okviru bioloskih disciplina predvidjeni su kursevi iz biologije, fiziologije, molekularne biologije, molekulske genetike. Sama biohemija se izucava u okviru niza predmeta kojima su pokriveni opsti, specificni i primenjeni aspekti biohemije. U okviru ovih predmeta se izucava struktura i funkcija biomakromolekula i biomolekula (Biohemija I, Hemija prirodnih proizvoda, Enzimologija I), dinamika biohemija (Biohemija II), specificne biohemijske discipline kao sto su Mikrobioloska hemija, Biohemija i Fiziologija biljaka, Imunohemija sa Imunologijom i Biotehnologija. Specificnosti eksperimentalnog rada u biohemiji izucavaju se u okviru posebnog predmeta Eksperimentalna biohemija. Na IV godini studija predvidjen je niz izbornih predmeta (npr. Biohemija makromolekula, Patoloska biohemija, Toksikoloska biohemija, Biotehnoloska i industrijska biohemija, Biohemija hrane i ishrane, Racunari u biohemiji i dr.) od kojih student bira prema svojoj zelji tri predmeta i na taj nain se usmerava ka nekoj od fundamentalnih ili primenjenih oblasti biohemije. Svoje biohemijsko obrazovanje student dovrsava kroz izradu diplomskog rada predvidjenu za IX semestar.

1.2.4 Ostale studijske grupe

Pored pomenute tri studijske grupe, Hemijski fakultet zajedno sa Bioloskim fakultetom uestvuje u organizaciji nastave za dvopredmetnu studijsku grupu Hemija-Biologija, a sa Fizickim fakultetom za dvopredmetnu studijsku grupu Hemija-Fizika. Cilj ovih dvopredmetnih grupa je obrazovanje nastavnika za osnovne skole sa kompetencijama za dva predmeta (hemiju i biologiju, ili hemiju i fiziku).

Na insistiranje fakulteta prirodnih nauka i matematike Visa pedagoska skola, koja je do tada obrazovala nastavnike prirodnih nauka za osnovne skole, prestala je sa upisom studenata 1987. godine. Smatralo se da nastavnici osnovnih skola moraju da dobiju univerzitetsko obrazovanje i da ce najkvalitetnije obrazovanje dobiti na fakultetima maticnim za prirodne nauke. Pored toga velika paznja je posvecena metodikim i pedagoskim predmetima znacajnim za obrazovanje buducih nastavnika kao i na studijskoj grupi Nastava hemije.

Nastavni planovi dvopredmetnih studijskih grupa obuhvataju, pored opsteobrazovnih predmeta i matematike, izbor osnovnih i specijalnih kurseva iz obe discipline na koje se odnose (hemiju i biologiju, ili hemiju i fiziku), kao i odgovarajuce pedagoske predmete.

Nastavnici i saradnici Hemijskog fakulteta drze nastavu iz hemijskih predmeta i za druge fakultete prirodnih nauka i matematike FPNM. Za studente nekoliko razlicitih studijskih grupa na Fizickom fakultetu drzi se nastava iz predmeta Hemija, Neorganska hemija, Hemijska tehnologija i Osnovi hemijske tehnologije; za studente Fakulteta za fizicku hemiju drzi se nastava iz predmeta Neorganska hemija, Analiticka hemija, Organska hemija i Biohemija; za studente Bioloskog fakulteta drzi se nastava iz predmeta Opsta i neorganska hemija i Organska hemija.

1.3 Naucni rad na Hemijskom fakultetu

Pored nastave, fundamentalna naucna istrazivanja predstavljaju drugu osnovnu delatnost Hemijskog fakulteta. Naucna istrazivanja su sastavni deo nastavnog procesa u koje su aktivno ukljuceni studenti redovnih studija u toku izrade svojih diplomskih radova i studenti svih oblika postdiplomskih studija. Posebna paznja je posvecena izradi specijalistickih radova, magistarskih teza i doktorskih disertacija, pri cemu su magistranti i doktoranti, po pravilu, vise godina intenzivno angazovani na nekom od tekucih istrazivackih projekata.

Naucna saradnja sa drugim institucijama u zemlji i inostranstvu, kao i na projektima koje finansiraju inostrane ili medjunarodne fondacije, odvija se na individualnoj bazi.

.3.1 Naucni projekti i saradnja

Neki od tekucih projekata koje finansira republicko Ministarstvo za nauku i tehnologiju Srbije, a na kojima ucestvuju nastavnici i saradnici hemijskog fakulteta, su sledeci:

Hemijski fakultet na razne nacine saradjuje sa privredom i drugim institucijama. Ova saradnja se odvija kroz ucesce nastavnika i saradnika Hemijskog fakulteta u razvojnim projektima i projektima aplikativnog karaktera, u ekspertizama, i konsultantskom radu. Tako na primer, uspesna saradnja ostvarena je sa:



1.3.2. Nastavni i naucni servisi i oprema

Instrumenti

Pored niza klasicnih i rutinskih instrumenata i aparata koji predstavljaju sastavni deo svake hemijske ili biohemijske laboratorije, Hemijski fakultet raspolaze sa sledecom kapitalnom opremom koja je namenjena za strukturna istrazivanja, i kvalitativne i kvantitativne analize. Ova oprema je skoncentrisana u tzv. Instrumetalnom odelenju u kojem se, izmedju ostalog, obavljaju i elementalne organske analize za potrebe Hemijskog fakulteta i drugih institucija u celoj zemlji.

Spektrometar masa visoke rezolucije sa dvostrukim fokusiranjem FINIGAN MAT Model 8230 i obrnutom Near-Johnson-ovom geometrijom. U kombinaciji sa gasnim hromatografom (tzv. GC/MS kombinacija) ovim instrumentom je moguce izvrsiti veoma detaljne analize kompleksnih smesa organskih jedinjenja. Spektrometar ima ugradjen procesor koji, izmedju ostalog, moze da kontrolise vezane promene polja u MS/MS analizama.

FT Infracrveni spektrofotometar PERKIN ELMER Model 1725X koji je opremljen dodacima za visestruku internu refleksiju (MIR) i difuznu refleksiju.

FT Spektrometar nuklearne magnetne rezonancije (NMR) firme VARIAN Model FT80A. Ovaj instrument je opremljen sirokopojasnim izvorom radiotalasa frekvencije od 2,25 do 80 MHz tako da moze snimati NMR vecine atomskih jezgara koja imaju neparan spin.

Kapilarni gasni hromatografi VARIAN Model 3400: tri instrumenta opremljena sa plameno-jonizujucim detektorima i termo-jonskim specificnim detektorima (TSD) za jedinjenja sa fosforom i neke klase organskih jedinjenja azota.

Preparativni gasni hromatografi VARIAN Model 920, i gasni hromatograf VARIAN Model 1200. Preparativni gasni hromatografi su opremljeni termoprovodljivim detektorima (TCD). Pored toga, postoji i "ion-trap" detektor, FINIGAN Model ITDS-800, koji je specifican za gasnu hromatografiju i predstavlja mali spektrometar masa idealan za kvantitativne GC/MS analize.

Tecni hromatograf VARIAN Model VISTA 5500 sa detektorom koji meri promenu indeksa prelamanja (VARIAN Model RI3), UV detektorom (VARIAN Polychrom 9060), i protocnim spektrofluorimetrom (VARIAN Model 2070).

Hromatografska radna stanica (VARIAN Model DS604) za obradu i analizu hromatografskih podataka.

Biblioteka Hemijskog fakulteta

Biblioteka Hemijskog fakulteta ima oko 8000 knjiga. U periodu svog najveceg prosperiteta primala je oko 160 naslova najznacajnijih naucnih i strucnih casopisa iz celog sveta. Jedan broj ovih casopisa, koji su izdavani jos u proslom veku, Biblioteka poseduje u kompletu od prvog broja. To su, na primer, Justus Liebig's Annalen der Chemie (od 1832), Comptes Rendus des séances de l'Académie des Sciences (od 1835), Proceedings of the Royal Society (od 1837), Fresenius' Zeitschrift für analytische Chemie (od 1862), Bulletin de la Société chimique de France (od 1864), Berichte der deutschen Chemischen Gesellschaft (od 1868), Gazzetta Chimica Italiana (od 1871), Monatshefte für Chemie (od 1881), Recueil de travaux chimiques des Pays-Bas (od 1882), Annales de Chimie (od 1884), Angewandte Chemie i Zeitschrift für physikalische Chemie (od 1887), ili Zeitschrift für anorganische Chemie (od 1892), koji su danas od nesumnjive istorijske vrednosti. Posle Prvog svetskog rata, Biblioteka pocinje da prima Journal of the American Chemical Society koji se danas smatra najznacajnijim hemijskim casopisom, i (od pocetka izlazenja) casopise Helvetica Chimica Acta, Bulletin of the Chemical Society of Japan, Canadian Journal of Chemistry, itd. Posle Drugog svetskog rata broj casopisa se ponovo povecao pretplatom na neko,iko vaznih specijalizovanih casopisa Americkog hemijskog drustva (na primer, Inorganic Chemistry, Journal of Organic Chemistry...) i na neke nove casopise od pocetka njihovog izdavanja (kao sto su Acta Chemica Scandinavica, Analytica Chimica Acta, Chimia, Tetrahedron, Journal of Chromatography i drugi). U novije vreme, zbog visestruko povecanih cena hemijskih casopisa u svetu, i smanjenog budzeta, Biblioteka Hemijskog fakulteta je (kao i mnoge druge slicne biblioteke - i kod nas i u svetu) drasticno smanjila broj pretplata na casopise i nabavku monografija.

Od vaznijih sekundarnih publikacija, Biblioteka ima Chemisches Zentralblatt (od pocetka izlazenja, 1830 godine, do kraja), i Chemical Abstracts (od 1921), a od tercijarnih publikacija Gmelin's Handbuch der Anorganischen Chemie i Beilsteins Handbuch der Organischen Chemie, i mnoge druge vazne prirucnike iz ciste i primenjene hemije. Pored Chemical Abstracts-a korisnicima Biblioteke stoje na raspolaganju serije Current Contents-a koje obuhvataju hemijske i biohemijske oblasti, u stampanoj i u racunarski citljivoj formi. Najzad, Hemijski fakultet ima pristup i u medjunarodnu banku naucnih podataka STN International.

Racunarska laboratorija i HemNet

Kao rezultat udruzenih napora tadasnjih odseka PMF-a (danasnjih fakulteta grupacije Fakulteta prirodnih nauka i matematike i nekih gravitirajucih naucnih instituta, s jedne strane, i Republickog zavoda za statistiku Srbije (RZS) sa druge strane, 1986. Godine je osnovana Racunarska laboratorija(RL) PMF-a. RL je organizovana kao IBM 3270 terminalski punkt povezan sa centralnim racunarom u RZS-u (IBM 3031 do 1988. Godine, IBM 4381 do 1990. Godine i IBM 3090 od pocetka 1991.godine, koji sada radi pod operativnim sistemom MVS/ESA). Od 1988. Godine do uvodjenja sankcija UN prema SRJ (juna 1992.godine) racunar u RZS-u vrsio je funkciju nacionalnog cvora za svetsku EARN/BITNET mrezu. Vezom izmedju RZS-a i Univerzitetskog racunskog centra (RCUB) korisnicima RL je omogucen rad na jos jednom IBM 3090, pod operativnim sistemom VM/CMS.

Racunarska laboratorija predstavlja nastavnu bazu za vezbe iz predmeta Racunarska hemija i Racunarsko modeliranje hemijskih sistema, a koristi se i za individualan rad studenata u okviru drugih predmeta, diplomskog rada i postdiplomskih studija. Nastavnici i saradnici Hemijskog fakulteta koriste RL u radu za istrazivackim projektima koje finansira Ministarstvo za nauku Srbije. U okviru istrazivackog rada, nastavnici i saradnici Hemijskog fakulteta su na racunaru RZS-a instalirali nekoliko najznacajnijih programskih paketa za izracunavanja, ukljucujuci i kembricku banku kristalografskih podataka (Cambridge Structural Database System - CSDS).

U 1995.godini uspostavljena je lokalna racunarska mreza Hemijskog fakulteta i Centra za hemiju IHTM-a. Ova mreza (HemNet) organizovana je kao LAN Ethernet zvezdaste topologije sa cetiri koncentratora i kablovima u ukupnoj duzini od preko 1200 metara, koji povezuju oko 30 PC racunara u celoj zgradi. U HemNet-u se nalaze tri servera od kojih centralni radi po d operativnim sistemom UNIX. Veza sa nacionalnom akademskom racunarskom mrezom ostvarena je preko FON-a, a u bliskoj buducnosti se ocekuje povezivanje u univerzitetsku mrezu (u okviru SNTIS projekta Ministarstva za nauku Srbije) preko optickog kabla. HemNet trenutno ima preko 80 registrovanih korisnika (uglavnom nastavnika i saradnika Hemijskog fakulteta i Centra za hemiju) kojima stoje na raspolaganju lokalni Internet servisi, kao i sve globalne mogucnosti Interneta koje su dostupne nasoj zemlji.

Pored ukljucenja u nacionalnu informacionu infrastrukturu (SNTIS), u najskorije vreme se predvidja i formiranje jedne PC ucionice, integrisane u HemNet mrezu, koja ce preuzeti jedan deo funkcija RL u pogledu obuke studenata i ostalih nastavnih aktivnosti.



2. Studenti

2.1 Prava i obaveze studenata

2.1.1 Status studenta

Status studenta stice se upisom na studije. Student moze da ima status:

1. studenta cije studije finansira budzet i

2. studenta koji sam placa skolarinu.

Status studenta prestaje diplomiranjem i ispisom sa Fakulteta.

2.1.2. Upis na studije

U prvu godinu osnovnih studija moze da se upise lice koje ima zavrseno srednje obrazovanje u cetvorogodisnjem trajanju, bez obzira na usmerenje.

Svi kandidati koji konkurisu polazu klasifikacioni ispiti to: za zvanje dipl. hemicar i profesor hemije iz predmeta hemija, a za zvanje dipl. biohemicar iz predmeta hemija i predmeta biologija.

Redosled kandidata za upis u prvu godinu studija utvrdjuje se na osnovu opsteg uspeha postignutog u srednjem obrazovanju (maksimum 40%) i rezultata postignutih na klasifikacionom ispitu (maksimum 60%).

Pravo upisa imaju kandidati koji se na osnovu ukupnog broja poena (zbir poena u sva cetiri razreda srednje skole i poena osvojenih na klasifikacionom ispitu) a u okviru broja koji se prima u prvu godinu studija.

Broj studenata koji se upisuje u prvu godinu studija (na teret budzeta i na sopstveni teret) odredjuje Vlada Republike Srbije.

2.1.3. Uslovi studiranja

Fakultet organizuje i izvodi nastavu, laboratorijske i eksperimentalne vezbe iz svih predmeta predvidjenih nastavnim planom, prema nastavnom programu.

Studije traju cetiri godine na smerovima: dipl. hemicar i profesor hemije, a na smeru dipl. biohemicar cetiri i po godine. Skolska godina pocinje 1. oktobra tekuce, a zavrsava se 30. septembra naredne godine i deli se na dva semestra: zimski koji traje od 1. oktobra tekuce do 15. januara naredne godine i letnji koji traje od 16. januara do 30. septembra.

Nastava u zimskom semestru traje od 1. oktobra tekuce do 15. januara naredne godine a u letnjem od 15. februara do 30 maja.

Student je obavezan da pohadja nastavu i vezbe, sto dokazuje potpisom nastavnika za svaki predmet.

2.1.4. Pravila studija

Student je obavezan da upisuje i overava svaku skolsku godinu, bez obzira da li studira na teret budzeta ili sam snosi troskove studija.

Student moze da overi upisanu godinu studija ako je ispunio obaveze u pogledu pohadjanja nastave, vezbi, kolokvijuma i drugih nastavnih aktivnosti. Overa se nece izvrsiti studentu kome nedostaje vise od jednog potpisa.

Student kome se ne izvrsi overa upisane godine ima pravo da ponovno upise istu godinu studija.

Upis naredne godine student moze da izvrsi: sa dva nepolozena ispita iz prethodne godine studija u kojoj ima najvise sedam nastavnih predmeta; sa tri nepolozena ispita iz godine kojoj ima osam, devet ili deset nastavnih predmeta i sa cetiri nepolozena ispita prethodne godine u kojoj ima najmanje jedanaest nastavnih predmeta.

Statutom su utvrdjeni predmeti koji se ne mogu preneti u narednu godinu studija.

Ispit iz prve godine ne moze se preneti u trecu godinu, a ispit iz druge godine ne moze se preneti u cetvrtu godinu studija.

Student koji ne ispuni uslove za upis naredne godine ima pravo da upise istu godinu studija, ali snosi srazmeran deo troskova studija za obaveze koje nije izvrsio u toj godini.

Student koji sam snosi troskove studija placa skolarinu u iznosu koji utvrdi Vlada Republike Srbije.

Student cije studije snosi budzet ima pravo da ponovi u toku studija najvise dve razlicite godine studija na teret budzeta. Ako u ponovljenoj godini ne ispuni uslove za upis u narednu godinu sam snosi troskove studija.

Student ima pravo da zavrsi studije po nastavnom planu po kome ih je upisao. Medjutim, student koji u ponovljenoj godini ne ispuni uslove za upis u narednu godinu prilagodjava se novom nastavnom planu i programu.

2.1.5. Mirovanje prava i ubrzano studiranje

Studentu muskarcu koji je upisao prvu godinu studija miruju prava i obaveze ako se nalazi na odsluzenju vojnog roka.

Student koji je za vreme studija upucen na odsluzenje odnosno dosluzenje vojnog roka; koji je zbog bolesti bio sprecen da studira najmanje jedan semestar; studentu koji je upucen na strucnu praksu u zemlji ili inostranstvu u trajanju od najmanje jednog semestra; studentu roditelju deteta do godinu dana i studentkinji za vreme trudnoce i porodjaja, prava i obaveze miruju.

Pravo mirovanja ostvaruje se po zahtevu studenta, uz odgovarajucu dokumentaciju i pod uslovima utvrdjenim statutom.

Student koji u prve dve godine studija postigne prosecnu ocenu od najmanje osam i po, ima pravo da zavrsi studije u kracem roku od predvidjenog, tako sto upisuje i overava godine studija bez obzira na rokove utvrdjene statutom, a ima i pravo odredjivanja mentora.

Pravo na ubrzano studiranje ostvaruje se po zahtevu studenta.

2.1.6. Ispiti i ispitni rokovi

Student moze da pristupi ispitu ako je odslusao nastavu, obavio vezbe, polozio kolokvijum (gde ga ima) i dobio potpis predmetnog nastavnika.

Ispit je javan, a polaze se pred predmetnim nastavnikom ili ispitnom komisijom. Student ima pravo da ispit polaze pred ispitnom komisijom posle tri neuspela polaganja pred nastavnikom. Ispiti se polazu u sledecim ispitnim rokovima:

1) junski, od 1. do 30. juna;

2) septembarski, od 25. avgusta do 10. septembra;

3) januarski, od 20. septembra do 1. oktobra;

4) aprilski, u sedmici prolecnog raspusta, s tim sto se moze polagati samo jedan ispit.

Apsolvent, pored navedenih rokova, ima pravo polaganja i u novembru, decembru, martu, aprilu i maju, a student cetvrte godine u martu i aprilu (od 1. do 7. u mesecu).

Datum polaganja istice se na oglasnoj tabli Fakulteta najmanje mesec dana pre dana odredjenog za polaganje.

Ispit iz upisane godine ne moze se polagati ako nisu polozeni zaostali ispiti iz prethodne godine.

Ispiti mogu da budu: usmeni, pismeni, i pismeni i usmeni, sto je utvrdjeno nastavnim planom.

Student koji nije polozio ispit moze da ga ponovi najranije u narednom ispitnom roku.

Posle tri neuspela polaganja, bez obzira da li studira na teret budzeta ili sam snosi troskove studija student:

1) placa polaganje ispita;

Uspeh studenta na ispitu izrazava se od 5-10. Ocena se unosi u ispitnu prijavu, u indeks i u zapisnik sa ispita. Ocena pet ne unosi se u indeks.

2.1.7. Apsolventski staz i diplomski ispit

Po isteku i overi cetvrte godine studija, student profila dipl. hemicar i profesor hemije, stice status apsolventa. Apsolventski staz pocinje 1. oktobra i traje 12 meseci.

Student profila dipl. biohemicar stice status apsolventa po isteku i overi devetog semestra. Apsolventski staz mu pocinje 16. februara i traje 12 meseci.

Istekom apsolventskog staza student gubi prava koja su mu pripadala po osnovu statusa apsolventa, ali ima pravo da o svom trosku nastavi studije.

Posle polozenih ispita predvidjenih nastavnim planom za prve tri godine studija i obavljenih vezbi iz sedmog semestra, student pristupa izradi eksperimentalnog dela diplomskog rada. Izradom rada rukovodi mentor.

Student koji je polozio sve ispiti i uradio diplomski rad moze da pristupi odbrani.

Odbranom diplomskog rada stice se diploma o visokoj strucnoj spremi i strucni naziv odredjenog zvanja.

2.1.8. Studentski standard

a) Povlastice u saobracaju

Studenti svih godina studija cije troskove snosi budzet, imaju pravo na povlascenu voznju u gradskom saobracaju. Za ostvarivanje ovog prava, referentu za standard dostavlja se: odgovarajuci karton, dve fotografije i indeks.

b) Studentski krediti i stipendije

U toku studija odlicni studenti mogu da koriste kredit ili univerzitetsku stipendiju. Krediti i stipendije ostvaruju se po osnovu konkursa, a podnose se dokumenta: uverenje o imovnom stanju, uverenje o polozenim ispitima sa prosecnom ocenom i biografija.

b) Studentski domovi

Student cije studije snosi budzet, a cije je prebivaliste van Beograda, moze da ostvari smestaj u studentskom domu pod odredjenim uslovima. Pravo se ostvaruje po konkursu. Uz zahtev se prilaze: popunjen obrazac sa licnim podacima; uverenje o polozenim ispitima prethodne godine studija i uverenje o imovnom stanju. Studenti prve godine prilazu fotokopiju svedocanstva zavrsnog razreda srednje skole i zavrsnog ispita. O useljenju se brine referent za standard.

g) Ishrana u studentskim domovima

Student cije studije snosi budzet ima pravo na ishranu u studentskim restoranima. Za dobijanje pretplatne knjizice za ishranu referentu za standard se prilaze: karton-prijava; indeks i dve fotografije.

d) Zdravstveno potporno udruzenje i osiguranje

Pri upisu svake skolske godine student uplatom odredjenog novcanog iznosa stice pravo, pod odredjenim uslovima, na besplatan oporavak u studentskim odmaralistima i pravo na dotirano zimovanje odnosno letovanje.

Pri upisu svake skolske godine studentska organizacija organizuje naplatu za osiguranje zivota, cime se obezbedjuje naknada ako dodje do osiguranog slucaja.



3. Organizacija Fakulteta

Fakultet cine 1) katedre, 2) sekretarijat, 3) sektor za finansijsko materijalno poslovanje i 4) biblioteka.

Katedre su

  1. Katedra za analiticku hemiju
  2. Katedra za biohemiju
  3. Katedra za nastavu hemije
  4. Katedra za neorgansku hemiju
  5. Katedra za organsku hemiju
  6. Katedra za primenjenu hemiju

Katedre su nosioci i organizatori nastavne i naucnoistrazivacke delatnosti

Upravu Fakulteta cine dekan i tri prodekana: za nastavu, za nauku, i za finansije.

Studentska sluzba organizovana je u okviru Sekretarijata i njen telefon je (011) 3282-111/650 ili (011) 635-527.



4. Nastavni planovi

4.1 Osnovne studije

Pocetkom 1993 godine doneti su novi nastavni planovi koji treba da se primenjuju od skolske 1993-94 godine. Promene nastavnih planova, do kojih periodicno dolazi pod uticajem "spoljnih" faktora (promene zakona, univerzitetskih i fakultetskih statuta, organizacione strukture univerziteta, i sl.) predstavljaju prilike za poboljsanje nastavnog procesa na osnovu sopstvenog iskustva, uzimajuci u obzir opsti razvoj hemijskih nauka kao i aktuelne primere nastavnih planova i nacina za unapredjenje nastave hemije koji se primenjuju na drugim univerzitetima u svetu.

OZNAKE PREDMETA NA HEMIJSKOM FAKULTETU

Studijska grupa ili smer na postdiplomskim studijama (osim E)
Godina studija
Organizaciona jedinica
Broj predmeta
H = Hemija
N = Nastava hemije
B = Biohemija
E = Engleski jezik
1,2,3,4 = Osnovne studije
5 = Postdiplomske studije
0 = Matematicki/Fizicki/Bioloski fakultet
1 = Katedra za analiticku hemiju
2 = Katedra za neorgansku hemiju
3 = Katedra za organsku hemiju
4,5 = Katedra za primenjenu hemiju
6 = Katedra za biohemiju
7 = Fakultet za fizicku hemiju
8 = Katedra za nastavu hemije
9 = Hemijski fakultet
Broj koji daje jedinstvenu oznaku predmeta



4.1.1 NASTAVNI PLANOVI OSNOVNIH STUDIJA

DIPLOMIRANI HEMICAR

Statut 93/94.

P r e d m e t i S e m e s t r i
1 2 3 4 5 6 7 8 nacin polaganja
H101Matematika I4+4 PU
H103Fizika I4+5 PU
H121Neorganska hemija I5+4 P
H181Filoz. prirodnih nauka4+0 U
H102Matematika II 4+3 PU
H104Fizika II 4+1 PU
H122Neorganska hemija II 4+4 P
H111Kvalitat. hem. analiza 2+8P
H231 Organska hemija I4+4PU
H271Fizicka hemija I4+3PU
H251Hemija zivotne sred. I3+01+0U
H211Kvantit. hem. analiza2+63+5PU
H236Teorija hemijske veze2+11+1P
E201Engleski jezik I1+01+0PU
H232Organska hemija II4+3PU
H272Fizicka hemija II4+3PU
H221Racunarska hemija2+2PU
H361Hemija prirod. proizv.3+3PU
H321Neorganska hemija III2+32+3P
E301Engleski jezik II1+01+0PU
H331Stereohemija2+02+0P
H335Instr. strukt. metode3+23+2U
H341Industrijska hemija*2+02+3U
H332Organske sinteze2+72+4PU
H362Biohemija3+3PU
Izborni predmet I **3+6
Izborni predmet II **3+6
Izborni predmet III **2+4
Izborni predmet IV **2+4
Diplomski rad2+28
U k u p n o3030303030303030
* Obavezna letnja praksa u trajanju od mesec dana.

** Izborni predmeti I, II i III uzimaju se sa istog usmerenja; Izborni predmet IV bira se izmedju svih predmeta sa studijskih grupa Hemija ili Biohemija uz odobrenje odgovarajuce katedre.

*** Nacin polaganja ispita: P = pismeni ispit; U = usmeni ispit; PU = pismeni i usmeni ispit.



2+6
PROFESOR HEMIJE

Statut 93/94.

P r e d m e t i S e m e s t r i nacin polaganja
1 2 3 4 5 6 7 8
N101Matematika I4+4 PU
N103Fizika I4+5 PU
N121Neorganska hemija I5+4 P
N182Sociologija4+0 U
N102Matematika II4+3 PU
N104Fizika II4+1 PU
N122Neorganska hemija II4+4 P
N111Kvalitat. hem. analiza2+8P
N231Organska hemija I4+4PU
N271Fizicka hemija I4+3PU
N211Kvantit. hem. analiza2+73+5PU
N236Teorija hemijske veze2+11+1U
E201Engleski jezik I1+11+0PU
N232Organska hemija II4+3PU
N272Fizicka hemija II4+3PU
N221Racunarska hemija2+2

PU

N361Hemija prirod. proizv.3+3

PU

N382Pedagogija3+0

U

N321Neorganska hemija III2+12+0U
N334Organska hemija III3+42+4U
E301Engleski jezik II1+11+1PU
N335Instr. strukt. metode3+23+2U
N341Industrijska hemija*2+02+3U
N383Psihologija3+0P
H362Biohemija3+3PU
N483Skol.ogl. u nast.hemije2+7PU
N486Filozof. prirodn. nauka2+4U
N455Hemija zivotne sredine2+4U
Izborni predmet ** 2+4
N484Metodika nast. hemije sa skolskom praksom2+4U
N485Istorija hemije3+0U
Diplomski rad2+17U
U k u p n o3030303030303030
* Obavezna letnja praksa u trajanju od mesec dana.

** Izborni predmeti I, II i III uzimaju se sa istog usmerenja; Izborni predmet IV bira se izmedju svih predmeta sa studijskih grupa Hemija ili Biohemija uz odobrenje odgovarajuce katedre.

*** Nacin polaganja ispita: P = pismeni ispit; U = usmeni ispit; PU = pismeni i usmeni ispit.



DIPLOMIRANI BIOHEMICAR
P r e d m e t i S e m e s t r i nacin polaganja
1 2 3 4 5 6 7 8 9
B101Matematika I4+3PU
B103Fizika I4+3PU
B121Neorganska hemija I4+4P
B181Filoz. prirodnih nauka2+0U
B105Biologija4+22+2PU
E101Engleski jezik I1+01+0PU
B111Analiticka hemija I2+6P
B131Organska hemija I4+8PU
B271Fizicka hemija I2+22+2U
B223Neorganska hemija II2+3P
B232Organska hemija II4+4PU
B212Analiticka hemija II4+8PU
E201Engleski jezik II1+01+0PU
B233Organska hemija III2+1P
B261Hemija prir. proizv.4+8PU
B262Biohemija I4+8PU
B362Biohemija II4+6PU
B364Enzimologija I2+4PU
B335Strukt. instrum. metode4+4U
B302Opsta i sist. fiziologija2+22+2U
B301Biohemija III2+3PU
B365Eksperiment. biohemija4+8U
B367Mikrob. hemija sa mikrobiologijom3+6U
B403Osnove molek. biolog.3+2U
B408Biohem. i fiziol. biljaka.4+3U
B461Imunohemija sa imunobiologijom4+4U
B462Osnovi biotehnologije2+6U
B404Molekulska genetika2+3U
B463Patoloska biohemija4+4U
B405Enzimologija II2+4U
Izborni predmet I *2+4
Izborni predmet II **2+4
B464 Obrada rezultata merenja u biohemiji2+2U
Diplomski rad0+26U
U k u p n o3030303030303030
* Obavezna letnja praksa u trajanju od mesec dana.

** Izborni predmeti I, II i III uzimaju se sa istog usmerenja; Izborni predmet IV bira se izmedju svih predmeta sa studijskih grupa Hemija ili Biohemija uz odobrenje odgovarajuce katedre.

*** Nacin polaganja ispita: P = pismeni ispit; U = usmeni ispit; PU = pismeni i usmeni ispit.







I Z B O R N I P R E D M E T I

_________________________________________________________

Oznaka P r e d m e t i P+V

----------------------------------------------------------------------------

Usmerenje: ANALITICKA HEMIJA
H 411 Instrumentalna hemijska analiza 3+6
H 412 Metode odvajanja i mikrometode 3+6
H 413 Ravnoteze u analitickoj hemiji 2+4
H 414 Obrada rezult. u analitickoj hemiji sa programir. 2+4

Usmerenje: NEORGANSKA HEMIJA
H 421 Hemija cvrstog stanja 3+6
H 422 Neorganska hemija IV 3+6
H 423 Koordinaciona hemija 2+4
H 424 Bioneorganska hemija 2+4

Usmerenje: ORGANSKA HEMIJA
H 431 Bioorganska hemija 3+6
H 432 Sinteze kompleksnih organskih molekula 3+6
H 433 Fizicka organska hemija 2+4
H 434 Primenjena organska hemija 2+4

Usmerenje: PRIMENJENA HEMIJA
H 441 Odabrane oblasti primenjene hemije 3+6
H 442 Organska geohemija sa hemijom goriva 3+6
H 443 Hemija makromolekula 2+4
H 454 Hemija zivotne sredine II 2+4

Usmerenje: HEMIJA ZIVOTNE SREDINE
H 451 Hemodinamika zagadjivaca 3+6
H 452 Hemija voda i otpadnih voda 3+6
H 453 Instrumentalna analiza " 2+4
H 454 Hemija zivotne sredine II 2+4

ZAJEDNICKI PUL PREDMETA
H 490 Kvantna hemija 2+4
H 492 Rendgenska strukturna analiza 2+4
H 494 Racunarsko modeliranje hemijskih sistema 2+4

STUDIJSKA GRUPA B I O H E M I J A
B 465 Biohemija makromolekula 2+4
B 466 Mehanizmi dejstva fizioloski aktivnih supstanci 2+4
B 467 Biotehnoloska i industrijska biohemija 2+4
B 468 Biohemija hrane i ishrane 2+4
B 469 Klinicka biohemija i klinicko-biohemijske laboratorijske metode 2+4
B 460 Biohemijska toksikologija 2+4
B 456 Ekoloska biohemija 2+4
B 469 Racunari u biohemiji 2+4



4.1.2. Lista predmeta osnovnih studija

H 101 Matematika I

Skupovi. Brojevi. Elementarne funkcije. Polinomi. Linearna Algebra. Analiticka geometrija. Nizovi i redovi. Diferencijalni racun.

H 102 Matematika II

Funkcije vise promenljivih. Integrali. Diferencijalne jednacine. Verovatnoca.

H 103 Fizika I

Fizicke velicine, merenje, jedinice mere. Mehanika. Molekularna fizika sa termodinamikom.

H 104 Fizika II

Elektromagnetizam. Optika. Fizika atoma. Fizika jezgra.

H 111 Kvalitativna hemijska analiza

Ravnotezni procesi u homogenim i heterogenim sistemima. Reakcije jonova u rastvoru. Hromatografske metode.

H 121 Neorganska hemija I

Struktura atomskog jezgra. Elektronska struktura atoma. Hemijska veza i struktura molekula. Agregatna stanja supstanci. Hemijska energetika. Hemijska ravnoteza. Hemijska kinetika. Rastvori. Oksido-redukcione ravnoteze. Koordinaciona jedinjenja. Osnovi nuklearne hemije.

122 Neorganska hemija II

Hemija elemenata:za svaki elemenat, odnosno njegova vaznija jedinjenja izlaze se nalazenje, laboratorijsko i industrijsko dobijanje, osobine, primena. Vodonik. Halogeni elementi. Elementi azotove grupe. Elementi ugljenikove grupe. Zemnoalkalni metali. Alkalni metali. Plemeniti gasovi. Prelazni elementi.

H 181 Filozofija prirodnih nauka

Osnovni filozofske sadrzaji koji se nalaze u jeziku, pojmovima, metodama, modelima, strukturama i rezultatima nauka. Filozofske zasnovanost naucnih sadrzaja kroz ispitivanja kljucnih ontoloskih, epistemoloskih i aksioloskih pojmova. Pitanja o strukturiranosti sveta, izvorima, kriterijumima i granicama saznanja. Priroda i vrste vrednosti i odnosi medju vrednostima.

E 201 Engleski jezik I

Pocetni (studenti koji nisu ucili engleski jezik); Visi (studenti koji su u srednjoj skoli ucili engleski jezik).

H 211 Kvantitativna hemijska analiza

Zadaci i znacaj kvantitativne hemijske analize. Pripremne operacije. Teorija i primena gravimetrijskih, volumetrijskih, kinetickih i instrumentalnih metoda analiza. Obrada podataka i vrednovanje rezultata. Osnovi automatizacije analitickih metoda i postupaka.

H 221 Racunarska hemija

Uvod u racunarstvo. Programski jezik FORTRAN. Hemijski algoritmi. Primeri numerickih i nenumerickih metoda za resavanje hemijskih problema koji ilustruju "racunarsku hemiju" kao jedan od vidova bavljenja hemijom koji dovodi do napretka u nasem saznanju ove nauke.

H 231 Organska hemija I

Struktura organskih molekula. Alkani, reakcije. Ciklicni etri. Stereoizomerija. Halogenalkani, reakcije. Alkoholi i etri, reakcije. Alkeni, reakcije. Alkini. Delokalizovani -sistemi. Aldehidi i ketoni.

H 232 Organska hemija II

Karboksilne kiseline i derivati. Elektrofilna aromaticna supstitucija. Nukleofilne reakcije derivata benzena: regioselektivnost. Amini i derivati. Ugljeni hidrati. Heterociklicna jedinjenja. Aminokiseline, peptidi, proteini

H 236 Teorija hemijske veze

Opisivanje strukture molekula, polimera, ukljucujuci i kristale, metodama kvantne mehanike. Metoda molekulskih orbitala i metoda valentne veze. Kvantnomehanicke osnove reaktivnosti molekula.

H 251 Hemija zivotne sredine I

Ekoloske osnove problematike zivotne sredine. Uvod u atmosfersku hemiju. Hemizmi stvaranja i transformacije zagadjivaca vazduha, vode, i zemljista. Principi zastite zivotne sredine. Reciklacija.

H 271 Fizicka hemija I

Osobine gasova. Kineticka teorija gasova. Prvi princip termodinamike. Drugi princip termodinamike. Treci princip termodinamike. Hemijska ravnoteza. Ravnoteza faza. Razblazeni rastvori neelektrolita. Rastvori elektrolita - elektrohemija. Hemijska kinetika.

H 272 Fizicka hemija II

Struktura atoma - kvantna teorija. Osobine molekula. Hemijske veze. Molekulski spektri. Cvrsto stanje materije. Osnovi nuklearne hemije. Fotohemija. Koloidi i osobine granicnih faza.

E 301 Engleski jezik II

Nastavak kursa E 201.

H 321 Neorganska hemija III

Nastajanje i struktura neorganskih kompleksnih jedinjenja teorijom valentne veze, molekulskih orbitala i ligandnog polja. Odstupanja od pravilnih geometrijskih struktura. Izomerija. Kompleksi sa sigma i pi vezama. Kiselo-bazne osobine kompleksnih jedinjenja. Metaloceni. Klasteri. Karbonil, nitrozil i dinitrogen kompleksi. Kataliticko dejstvo kompleksnih jedinjenja.

H 331 Stereohemija

Stereohemijske karakteristike organskih intermedijera (karbokatjona, karbanjona, karbena, slobodnih radikala), kao i alkana, cikloalkana, jedinjenja sa nezasicenim ugljenik-ugljenik vezama, aromaticnih i heterociklicnih jedinjenja sa posebnim osvrtom na uticaj prostorne strukture molekula na fizicke i hemijske osobine i stereohemijske aspekte fundamentalnih organskih procesa.

H 332 Organske sinteze

Sinteticke organske reakcije za stvaranje veze ugljenik-ugljenik i za transformaciju funkcionalnih grupa: sinteticke mogucnosti, ogranicenja, stereohemijski aspekti i primene u sintezi slozenih organskih molekula. Osnove retrosinteticke analize i planiranje sinteze kompleksnih organskih jedinjenja.

H 335 Instrumentalne strukturne metode

Kvalitativna i kvantitativna analiza organskih jedinjenja sledecim metodama: 1H i 13C NMR, visepulsna 1D i 2D NMR metoda, infracrvena spektroskopija (IC), ultraljubicasta/vidljiva spektroskopija, masena spektrometrija (MS), gasna (GH) i visokoefikasna tecna hromatografija kao i kombinacije GH/MS, GH/FT IC, MS/MS.

H 341 Industrijska hemija

Principi osnovnih operacija i hemijske proizvodnje. Proizvodnja i primena materijala od opste vaznosti. Principi proizvodnje osnovnih neorganskih hemikalija. Prerada nafte i petrohemija. Goriva; celuloza; eksplozivi; makromolekularni proizvodi.

H 361 Hemija prirodnih proizvoda

Principi izolovanja i preciscavanja, identifikacije, karakterizacije i odredjivanja strukture prirodnih proizvoda: amino-kiselina, peptida i proteina, saharida, lipida, vitamina, antibiotika, alkaloida, prirodnih aromaticnih jedinjenja, prirodnih pigmenata, depsida, tanina, purina i pirimidina, nukleozida, nukleotida, i nukleinskih kiselina. Osnovna saznanja o ulozi ovih molekula u zivim organizmima u kojima nastaju.

H 362 Biohemija

Arhitektura biomakromolekula: proteina, nukleinskih kiselina i polisaharida; uloga vode u formiranju visih nivoa organizacije biomolekula. Supramolekulske strukture. Termodinamika i kinetika biohemijskih reakcija. Energetski metabolizam u zivim organizmima. Biosinteza. Mehanizam komunikacija medju celijama. Biohemija rasta i razvica. Biotehnologija.

H 411 Instrumentalna hemijska analiza

Elektricne, opticke i termicke metode i instrumentacija.

H 412 Metode odvajanje i mikrometode

Osnovni principi i metode mikroanalize i analize tragova. Izucavaju se najvaznije metode odvajanja i koncentrovanja koje se koriste u analitickoj laboratoriji.

H 413 Ravnoteze u analitickoj hemiji

Ravnoteze razlicitih tipova reakcija. Matematicke i eksperimentalne metode za odredjivanje odgovarajucih ravnoteznih konstanti i njihov znacaj za analiticku hemiju.

H 414 Obrada rezultata u analitickoj hemiji sa programiranjem

Znacaj obrade rezultata u analitickoj hemiji. Primena metoda matematicke statistike. Parametarske i neparametarske metode. Graficke i numericke metode. Uvod u hemometriju. Znacaj i upotreba kompjutera u analitickoj hemiji.

H 421 Hemija cvrstog stanja

Jonske, kovalentne umrezene, i molekulske strukture, metali, legure, silikati, polimeri, cvrsti rastvori i rastopi. Kristalni defekti i nestehiometrijske strukture. Fazni dijagrami i prelazi. Preparativne metode i reakcije u cvrstom stanju; dobijanje monokristala i tankih filmova. Karakterizacija neorganskih cvrstih supstanci difrakcionim, mikroskopskim i spektroskopskim tehnikama i termalnom analizom. Deskriptivna hemija kristala. Elektronska struktura, elektricne, magnetne, i opticke osobine cvrstih supstanci.

H 422 Neorganska hemija IV

Mehanizmi neorganskih reakcija: Kineticki parametri i njihov znacaj za proucavanje mehanizama (stupnjevitosti) reakcija. Termodinamicke funkcije aktiviranja. Brzina protolitickih reakcija. Supstitucije oktaedarskih, kvadratno-planarnih i tetraedarskih kompleksa. Vrste prenosa elektrona kod reakcija oksido-redukcije.

H 423 Koordinaciona hemija

Primena simetrijskih principa i teorije grupa za opis elektronske strukture multipletnih atoma prelaznih metala u cilju objasnjenja njihovih optickih i magnetnih osobina.

H 424 Bioneorganska hemija

Znacaj bioneorganske hemije i predmet izucavanja. Kompleksna jedinjenja, bioelementi i bioligandi, bioloska uloga jona alkalnih i zemnoalkalnih metala. Metaloenzimi i model sistemi. Prelazni metali u bioloskim redoks reakcijama, fiksacija azota, metode za odredjivanje polozaja i uloge metalnih jona u bioloskim makromolekulima.

H 431 Bioorganska hemija

Mehanizmi enzimskih reakcija i biomimeticka hemija-hemija molekula kojima se mogu imitirati enzimski procesi.

H 432 Sinteze kompleksnih organskih molekula

Planiranje-strategija i metodologija-sinteza slozenih organskih molekula, retrosinteticka analiza, sinteticki intermedijeri i sinteticki blokovi (sintoni) u sintezama kompleksnih organskih jedinjenja. Stereoselektivnost u organskim sintezama, asimetricne organske sinteze i "hironi" u sintetickim procesima. Sinteticki postupci kompleksnih molekulskih struktura razlicitih klasa prirodnih proizvoda.

H 433 Fizicka organska hemija

Fizicki i fizickohemijski parametri hemijskih reakcija. Uticaj strukture na reaktivnost. Osnovni reaktivni intermedijeri. Teorija prelaznog stanja. Karakteristike nekih tipicnih mehanizama organskih reakcija.

H 434 Primenjena organska hemija

Pregled primene organskih jedinjenja u raznim industrijskim granama i svakodnevnom zivotu: farmaceutski preparati, aditivi u prehrambenoj industriji, gumarskoj i industriji goriva i ulja, deterdzenti i ostala povrsinski aktivna jedinjenja, boje, sredstva za zastitu bilja (herbicidi, insekticidi, fungicidi, hormoni rasta, feromoni), organska jedinjenja u elektronskoj industriji (tecni kristali, organski provodnici i poluprovodnici).

H 441 Odabrane oblasti primenjene hemije

Teorijske osnove hemijskih procesa u industriji. Principi razvoja hemijskih procesa. Industrijski standardi. Proizvodnja i primena specijalnih materijala. Patentna literatura.

H 442 Organska geohemija sa hemijom goriva

Poreklo organske supstance geosfere i njena transformacija ka stvaranju nafte, gasa i uglja. Principi prerade i oplemenjivanja goriva.

H 443 Hemija makromolekula

Uvod u hemiju makromolekula. Osnovne osobine polimernih materijala. Principi dobijanja polimernih jedinjenja. Reakcije stupnjevite polimerizacije, lancano polimerizovanje i drugi mehanizmi. Kopolimerizovanje i koordinaciono polimerizovanje. Neorganski elementorganski polimeri. Molekulski inzenjering. Korelacije struktura i osobina materijala.

H 451 Hemodinamika zagadjivaca

Faktori mobilizacije i zadrzavanja zagadjivaca. Ravnoteze u vodenim sistemima. Transformacije zagadjivaca u zivotnoj sredini. Ciklusi elemenata i antropogene modifikacije ciklusa. Specijacija zagadjivaca. Dijagenetski procesi. Indikatori zagadjenosti zivotne sredine.

H 452 Hemija voda i otpadnih voda

Ekohemijski aspekti hemijske prirode vode. Glavni hemizmi i ravnoteze u prirodnoj vodi. Izvori zagadjivanja, pregled zagadjivaca. Principi i metode zastite. Uzimanje uzoraka. Hemijske osnove metoda preciscavanja vode. Problematika eksploatacije vode.

H 453 Instrumentalna analiza II

Visi kurs iz analitickih tehnika identifikacije i odredjivanja zagadjivaca (UV-spektrofotometrija, fluorescentna spektrofotometrija, atomska apsorpciona spektrometrija, gasna i tecna hromatografija, GH/MS IR i NMR-tehnike).

H 454 Hemija zivotne sredine II

Principi zastite pri radu sa hemikalijama i u hemijskoj proizvodnji. Procesi preciscavanja vazduha i gasova. Postupci preciscavanja otpadnih voda. Reciklacija otpadnih materijala.

H 490 Kvantna hemija

Primena kvantnomehanickih modela za izracunavanje osobina molekula, reakcionih intermedijera i prelaznih stanja.

H 492 Rendgenska strukturna analiza

H 494 Racunarsko modeliranje hemijskih sistema

Primena simetrijskih principa i teorije grupa za opis elektronske strukture multipletnih atoma prelaznih metala u cilju objasnjenja njihovih optickih i magnetnih osobina.

N 101 Matematika I

Isto kao H 101

N 102 Matematika II

Isto kao H 102

N 103 Fizika I

Isto kao H 103

N 104 Fizika II

Isto kao H 104

N 111 Kvalitativna hemijska analiza

Isto kao H 111

N 121 Neorganska hemija I

Isto kao H 121

N 122 Neorganska hemija II

Isto kao H 122

N 182 Sociologija

Opsti teorijsko-metodoloski problemi konstituisanja sociologije. Sistem pojmova kojima se imenuju drustvene pojave, pojave u drustvenoj strukturi i drustvenoj dinamici. Sastav drustva i njemu odgovarajuci sadrzaji. Aktuelni i razvojni problemi jugoslovenskog drustva.

N 211 Kvantitativna hemijska analiza

Isto kao H 211

N 231 Organska hemija I

Isto kao H 231

N 232 Organska hemija II

Isto kao H232

N 221 Racunarska hemija

Isto kao H 221

N 236 Teorija hemijske veze

Isto kao H 236

N 271 Fizicka hemija I

Isto kao H 271

N 272 Fizicka hemija II

Isto kao H 272

N 321 Neorganska hemija III

Isto kao H321

N 361 Hemija prirodnih proizvoda

Isto kao H-361

N 334 Organska hemija III

Stereohemija: faktori koji uticu na konfiguraciju, oblik i dimenzije molekula, stereohemijske formule i modeli, hiralnost i opticka aktivnost, konfiguracija, asimetricne sinteze, odvajanje enantiomera, cis-trans izomerija, konformaciona analiza aciklicnih i ciklicnih organskih jedinjenja. Organske sinteze: Kratak pregled sintetickih reakcija kojima se stvaraju C-C veze i reakcija za transformaciju funkcionalnih grupa koje se primenjuju u sintezama nekih vaznijih organskih jedinjenja. Razmatrace se sinteticki opseg i mogucnosti, ogranicenja i eksperimentalni uslovi za veci broj sintetickih reakcija.

N 335 Instrumentalne strukturne metode

Osto kao H 335

N 341 Industrijska hemija

Isto kao H 341

N 361 Hemija prirodnih proizvoda

Isto kao H 361

N 362 Biohemija

Celija: osnovne karakteristike zivih sistema na Zemlji. Biomolekuli: proteini-struktura i aktivnost. Enzimi, ugljeni hidrati, lipidi, membrane. Metabolizam: stvaranje i ocuvanje metabolicke energije. Genetske informacije. Molekulske osnove nekih fizioloskih procesa.

N 382 Pedagogija

Opsta pedagogija. Vaspitanje, obrazovanje, ciljevi i zadaci, funkcije, metode i sredstva vaspitanja. Didaktika: nastava, poucavanje, saznanje, umenje i navike, ciljevi i zadaci nastave; proces saznanja u nastavi; nastavni plan i program; nastavne metode, obrazovna tehnologija, organizacija nastave; ponavljanje, vezbanje i ocenjivanje.

N 383 Psihologija

Centralna podrucja pedagoske psihologije kao sto su ucenje, misljenje, pamcenje, zaboravljanje: sposobnosti, transfer ucenja, programirana nastava testovi znanja. Zatim delovi razvojne psihologije sa posebnim naglaskom na karakteristikama adolescentnog perioda (emocionalne, intelektualne, socijalne i fizicke) i krizom identiteta prisutnom u ovom razvojnom dobu. Neki osnovni pojmovi iz psihologije licnosti.

N 455 Hemija zivotne sredine

Zagadjivaci zivotne sredine, izvori zagadjivanja. Hemija vazduha, vode i zemljista. Specificnosti zagadjivanja vazduha, vode, zemljista, prehrambenih proizvoda - glavni hemizmi zagadjivanja. Moc samopreciscavanja, sprecavanje zagadjivanja, metode preciscavanja. Reciklacija otpadnih materijala.

N 483 Skolski ogledi u nastavi hemije

Metodski principi i vrste ogleda u nastavi hemije u osnovnoj i srednjoj skoli. Skolska laboratorija i mere zastite. Kompjuteri u nastavi hemije.

N 484 Metodika nastave hemije sa skolskom praksom

Organizacija nastave hemije u osnovnoj i srednjoj skoli, osnovne metode i postupci, nastavna sredstva i nacini njihove primene, nastavni planovi i programi i metodicki problemi obrade gradiva. Ukratko se izlaze metodologija pedagoskih istrazivanja u nastavi hemije.

N 485 Istorija hemije

Istorija hemijskih otkrica i teorija od starog doba do danasnjih dana, zatim biografije najznacajnijih hemicara i uzajamni uticaj hemije i srodnih nauka. Ukratko je izlozen razvoj hemije u Srbiji.

N 486 Filozofija prirodnih nauka

Isto kao H 181

E 101 Engleski jezik

Pocetni (studenti koji nisu ucili engleski jezik); Visi (studenti koji su u srednjoj skoli ucili engleski jezik).

B 101 Matematika

Uvodni deo: skupovi, nizovi i redovi. Diferencijalni racun, funkcija jedne promenljive. Integralni racun. Funkcije vise promenljivih. Diferencijalne jednacine. Teorija verovatnoce. Numericka analiza.

B 103 Fizika

Mehanika: kretanje, osnovi dinamike, inercione sile, statika i dinamika tecnosti i gasova. Termodinamika. Elektrodinamika. Optika.

B 105 Biologija

Celija. Prototipovi celija, Plazmina membrana i celijske organele. Celijski ciklus, celijska deoba. Medjucelijski slojevi, vancelijski matriks, celijski zid. Od celije do visecelijskih organizama. Nastanak polnih celija, mejoza. Oplodjenje. Brazdanje. Gastrulacija. Diferenciranje zacetaka tkiva i organa. Nepokretne i pokretne celije. Epiteli, zlezde. Kostano i hrskavicavo tkivo. Misicno tkivo. Nervno tkivo. Krvne celije. Celije imunog sistema. Prostorna stabilnost u odraslom organizmu. Osnovni tipovi celija biljaka. Uporedni pregled organskih sistema. Invertebrata i vertebrata. Sistem za kretanje. Sistem za ishranu. Sistem za disanje. Sistem za izlucivanje. Sistem za informaciju i kontrolu. Sistem za reprodukciju. Principi klasifikacije zivog sveta. Ekoloski sistemi i problemi njihovog narusavanja. Poreklo i evolucioni pravci zivih sistema.

B 111 Analiticka hemija I

Osnove teorije i prakse analiticke hemije. Predmet, razvoj i znacaj analiticke hemije. Ravnoteze u rastvorima elektrolita sa posebnim osvrtom na ravnoteze u puferskim sistemima. Uloga i znacaj kompleksnih jedinjenja u analitickoj hemiji. Kvalitativna hemijska analiza (analiza katjona i anjona). Obrada rezultata u analitickoj hemiji. Kvantitativna hemijska analiza (volumetrijske i gravimetrijske metode). Ekstrakcija, hromatografske i druge metode odvajanja.

B 121 Neorganska hemija I

Osnovni hemijski zakoni, struktura atoma, hemijska veza (jonska, kovalentna, koordinativna), medjumolekulske sile (Van der Waals-ove, London-ove, vodonicna veza), ravnoteze u rastvorima elektrolita, energetika, kratak pregled vaznijih grupa elemenata i njihovih osobina (sa tezistem na bioelementima).

B 131 Organska hemija I

Osnovni principi organske hemije, kao sto su struktura i reaktivnost najvaznijih klasa organskih jedinjenja, ukljucujuci nomenklaturu, izomeriju, reakcione mehanizme, ravnotezu i kinetiku organskih reakcija, kiseline i baze i osnove stereohemije.

B 181 Filozofija prirodnih nauka

Pojam filozofije. Znacenje i upotreba jezika. Problem saznanja izvori i metodi. Ontoloski problem u filozofiji. Predmet i metod nauke. Naucno objasnjenje: struktura i vrsta. Naucni zakoni i teorije. Pojam slobode i sloboda coveka. Moral i etika. Opsti problem vrednosti, vrednosti u nauci. Etika i nauka.

E 201 Engleski jezik

Nastavak kursa E 101

B 212 Analiticka hemija II

Osnovni principi instrumentalnih metoda analize i metode odvajanja.

B 223 Neorganska hemija II

Prelazni elementi. Koordinaciona hemija: pregled akceptora i donora, strukturnih oblika i stereohemije koordinacionih jedinjenja. Priroda veze u koordinacionim jedinjenjima i metode za njihovo proucavanje. Stabilnost, sinteze, hemijske transformacije i mehanizmi reakcija. Koordinaciona jedinjenja u bioloskim sistemima.

B 232 Organska hemija II

Proucavanje osnovnih klasa organskih jedinjenja, kao i molekula od bioloskog znacaja. Proucavanje vrsta hemijskih transformacija koje su od znacaja za biohemijske procese, na pr. mehanizmi nukleofilnih supstitucionih reakcija na karbonilu, pentavalentnom fosforu, reakcije hidratacije, kao i primena principa organske hemije na biohemijske sisteme - ugljene hidrate, lipide i proteine.

B 233 Organska hemija III

Organska stereohemija: faktori koji uticu na konfiguraciju i konformaciju molekula, hiralnost i prohiralnost. Asimetricna sinteza. Fizicka organska hemija: elektronski efekti, termodinamika i kinetika organskih reakcija, medjumolekulske interakcije.

B 261 Hemija prirodnih proizvoda

Principi izolovanja i preciscavanje, identifikacije, karakterizacije i odredjivanja strukture prirodnih proizvoda: saharida, lipida, vitamina, antibiotika, alkaloida, prirodnih aromaticnih jedinjenja, prirodnih pigmenata, depsida i tanina. Osnovna saznanja o ulozi ovih molekula u zivim organizmima u kojima nastaju.

B 262 Biohemija I

Aminokiseline. Peptidna veza. Metodologija rada sa proteinima. Primarna struktura proteina. Sekundarna struktura proteina. Tercijarna struktura globularnih proteina: struktura, organizacija i stabilnost. Konformacioni prelazi proteina. Glikoproteini. Kvaternerna struktura proteina. Nukleinske kiseline. Nukleinske baze. Interakcije DNK sa ligandima.

B 271 Fizicka hemija

Termodinamika. Rastvori i ravnoteza faza. Transportni procesi. Elektrohemija. Struktura atoma. Struktura molekula. Molekulska spektrohemija. Molekulska spektroskopija. Radiohemija. Hemijska kinetika.

B 301 Biohemija III

Bioloske membrane. Delimicno redukovani oblici molekulskog kiseonika, lipidna peroksidacija. Regulatorna uloga Ca-Ca kalmodulin. Ca-regulacija NO-sinteze. Misicni rad. Hormoni. Uvod u neuroendokrinologiju. Ekscitabilne membrane Vid-rodopsin. Vid-cGMP kaskada. Vid-percepcija boje. Koza-biohemijski procesi.

B 302 Opsta i sistemska fiziologija

Definicija predmeta, zivotna sredina. Homeostazis. Razmena materije i energije u zivim sistemima. Bioloska reaktivnost. Sinapsa. Recepcija hemijskih, mehanickih i elektromagnetnih stimulusa. Efektori. Funkcionalna organizacija nervnog sistema.

B 335 Strukturne instrumentalne metode

Primena sledecih metode u kvalitativnoj i kvantitativnoj analizi organskih molekula: nuklearna magnetna rezonancija (NMR), infracrvena spektroskopija (IC), ultraljubicasta/vidljiva spektroskopija, masena spektrometrija (MS), gasna hromatografija (GH), visokoefikasna tecna hromatografija i kombinacije GH/MS i GH/FT IC.

B 362 Biohemija II

Bioenergetski principi. Specificne funkcije, fleksibilnost i ekonomicnost metabolizma. Oksido-redukcioni enzimi i respiratorni lanci. Glikoliza. Lipoliza. Proteoliza. Biosinteza ugljenih hidrata, lipida, neesencijalnih i esencijalnih aminokiselina. Metabolizam nukleotida. Metabolicka povezanost organa u sisara. Metabolicke adaptacije sisara na stres, gladovanje i secernu bolest.

B 364 Enzimologija

Kataliza i katalizatori. Enzimi i ribozimi. Struktura, hemijske i fizicke osobine. Koenzimi i kofaktori. Enzimska aktivnost (analiticka enzimologija i kinetika). Modifikacije enzimske aktivnosti (temperatura, pH, inhibicija). Regulacija enzimske aktivnosti. Mehanizam enzimske katalize. Specificne metode izolovanja. Enzimi u medicini i farmaciji; enzimi u tehnoloskim procesima.

B 365 Eksperimentalna biohemija

Precipitacione metode u preciscavanju proteina. Hromatografske metode. Elektroforeza. Centrifugiranje. Rad sa radioaktivnoscu. Spektrofotometrija. Hemijske modifikacije proteina. Sekvenciranje proteina i nukleinskih kiselina. Odredjivanje trodimenzionalne strukture makromolekula.

B 367 Mikrobioloska hemija sa mikrobiologijom

Proucavanje biohemijskih procesa u celijama mikroorganizama na molekulskom nivou.

B 403 Osnove molekularne biologije

Molekularni mehanizmi: DNK replikacije, transkripcije, translacije, rekombinacije kod prokariota i eukariota. Mehanizam reparacije DNK lezija. Organizacija gena i genoma i regulacija genske ekspresije. Evolucija gena. Osnovni principi rekombinacije DNK i novih tehnika molekularne biologije.

B 404 Molekulska genetika

Model-sistem genetike bakterija i bakteriofaga. Oblasti: priroda i mehanizmi nastajanja mutacija, osnovi biologije bakteriofaga, mehanizmi razmene genetickog materijala kod bakterija, principi mapiranja bakterijskih i fagnih hromozoma, molekularni mehanizmi rekombinacija, mehanizmi regulacije bakterijskih gena i operona, regulacija ekspresije gena kod faga, genetika ekstrahromozomalnih genetickih elemenata (plazmida), transpozabilni geneticki elementi, tehnologija rekombinantne DNK.

B 405 Enzimologija II

Enzimologija koja nadzire integritet genoma. Enzimologija sinteze DNK. Enzimologija sinteze I procesovanja RNK. Enzimologija sinteze proteina. Enzimologija prenosa intracelijskih signala.

B 408 Biohemija i fiziologija biljaka

Primanje, odavanje i translokacija materija. Metabolizam: fotosinteza; disanje; znacaj mineralnih soli. Razvice biljaka: rastenje i diferencijacija; endogeni ritam; fitohormoni; fitomorfogeneza; diferenciranje celija i organa; klijanje semena; cvetanje; razvice cveta, ploda, semena i starenje; pokreti biljaka.

B 456 Ekoloska biohemija

Biohemijska uloga pigmenata mikroorganizama i biljaka. Elementi biohemijske toksikologije. Hormonske interakcije izmedju biljaka i zivotinja. Prednosti ishrane insekata i vertebrata. Biohemijske interakcije mikroorganizama. Koevolucione osnove odbrane biljaka i biohemijskog odgovora zivotinja. Sintrofija. Prakticna primena rezultata ekoloske biohemije.

B 460 Biohemijska toksikologija

Molekulske osnove uticaja toksicnih agenasa na organizam. Biotransformacija toksicnih agenasa i toksicni efekti. Mehanizam delovanja gasova, metala, organskih rastvaraca, pesticida, itd.

B 461 Imunohemija sa imunobiologijom

Molekulske osnove imunosti; interakcije antigen-antitelo; struktura imunoglobulina; genska osnova raznolikosti Ig i njihova biosinteza; bioloska aktivnost Ig. Kompleks komplementa; proteinski molekuli koji ucestvuju u imunoloskom statusu organizma. Eksperimentalne tehnike u imunohemiji (RID, DID, imunoelektroforeze, imunoblot i ukrstena imunoreaktivnost, kvantifikacija imunih kompleksa, laserska nefelometrija, RIA, ELISA, aglutinacija i monoklonska antitela).

B 462 Osnovi biotehnologije

Fundamentalni i primenjeni aspekti interakcije zivih sistema (mikroorganizmi, celije biljaka , zivotinja i coveka) sa supstratima.

B 463 Patoloska biohemija

Molekulske osnove nastanka patoloskih stanja i hemijska dijagnoza. Patoloski metabolizmi sastojaka telesnih tecnosti i tkiva. Povezanost metabolitickih puteva, kontrola i poremecaji.

B 464 Obrada rezultata merenja u biohemiji

Greska indirektno izmerenih velicina. Pravila zaokruzivanja decimalnih brojeva. Teorija verovatnoce. Statistika. Korelacija.

B 465 Biohemija makromolekula

Visi kurs predmeta Biohemija I. Struktura i ponasanje biomakromolekula i njihovih asocijacija na osnovu novijih saznanja i koriscenja originalne naucne literature. Uvod u istrazivacki rad u ovoj oblasti.

B 466 Mehanizmi dejstva fizioloski aktivnih supstanci

Mehanizam, kinetika i termodinamika interakcija lek-ciljni molekul. Dizajn novih aktivnih supstanci. Psihofarmaceutici. Psihoaktivne droge. Antibiotici. Lekovi koji se koriste u tretmanu neoplazija. Hormoni, antihormoni i faktori rasta. Lekovi koji za ciljni molekul imaju nukleinske kiseline.

B 467 Biotehnoloska i industrijska biohemija

Klasicne biotehnologije: proizvodnja mlecno-kiselinskih i alkoholnih napitaka, organskih i aminokiselina. Vitamini, antibiotici, hormoni. Enzimi: proizvodnja i primena. Biomasa mikroorganizama kao izvor za proizvodnju korisnih supstanci. Biotehnologija. Bioremedijacija. Bioelektrohemijski procesi -potencijalni izvori elektricne energije.

B 468 Biohemija hrane i ishrane

Zbir bioloskih pojava (uzimanje i pretvaranje prehrambenih proizvoda u organizmu sa zadatkom obezbedjenja organizma u energiji, strukturnim i gradivnim supstancama koje imaju razlicitu fiziolosku ulogu.

B 469 Klinicka biohemija i klinicko-biohemijske laboratorijske metode

Biohemijski parametri- indikatori poremecaja u organizmu. Statisticka obrada rezultata. Hemijske i hromatografske metoda u klinickoj praksi. Analiza enzima. Imunoloske metode za odredjivanje telesnih sastojaka. Analiza proteina i neproteinskih azotnih materija. Odredjivanje ugljenih hidrata i lipida. Hematoloske analize. Analize mineralnih materija, elektrolita. Odredjivanje hormona.

B 496 Racunari u biohemiji

Racunarske mreze, baze podataka i softverske biblioteke. Molekulska grafika; molekulska mehanika; modeliranje molekulskih sistema. Primena nenumerickih metoda.



4.2 Poslediplomske studije

4.2.1 NASTAVNI PLANOVI POSTDIPLOMSKIH STUDIJA

(za studijske grupe: Hemija i Biohemija)

P r e d m e t i

S e m e s t r i

1 2 3 4 5 6
SPECIJALISTICKE STUDIJE
Izborni predmet S1 2
Izborni predmet S2 2
Praktican rad 28
MAGISTARSKE STUDIJE
Izborni predmet M1 2
Izborni predmet M2 2
Izborni predmet M3 2
Seminarski rad 2
Istrazivacki rad 28 28 28 28
DOKTORSKE STUDIJE
Izborni predmet D1 2
Izborni predmet D2 2
Izborni predmet D3 2
Seminarski rad 2
Izborni predmet D4 2
Istrazivacki rad 28 28 28 28 28 30


S1 i S2 su predmeti ciji naziv i sadrzaj odobrava Vece, na predlog odgovarajuce katedre, za svakog kandidata.

M1, M2 i M3 su izborni predmeti sa zajednicke liste predmeta za postdiplomske studije H5xx i B5xx, bira ih kandidat u dogovoru sa mentorom.

D1, D2 i D3 su izborni predmeti sa zajednicke liste predmeta za postdiplomske studije H5xx i B5xx, bira ih kandidat u dogovoru sa mentorom.

D4 je izborni predmet doktorskih studija.





IZBORNI PREDMETI NA POSTDIPLOMSKIM STUDIJAMA

____________________________________

Oznaka P r e d m e t

-------------------------------------------------

Usmerenje: ANALITICKA HEMIJA
H 510 Hemometrijas
H 511 Savremene elektrohemijske metode u analitickoj hemiji
H 512 Moderne opticke metode u analitickoj hemiji
H 513 Hromatografske metode
H 514 Kineticke metode
H 515 Analiza protocnih sistema (FIA metode)
H 516 Analitika nevodenih rastvora
H 517 Organski reagensi u analitickoj hemiji
H 518 Nedestruktivne metode za analizu povrsina
H 519 Automatika sa procesnom analitikom

Usmerenje: NEORGANSKA HEMIJA
H 520 Spektroskopske metode I
H 521 Spektroskopske metode II
H 522 Preparativne metode koordinacione hemije
H 523 Konformaciona analiza
H 524 Teorija ligandnog polja
H 525 Mehanizmi neorganskih reakcija
H 526 Hemija organometalnih jedinjenja
H 42x Izborni predmet sa osnovnih studija*

Usmerenje: ORGANSKA HEMIJA
H 530 Teorijska organska hemija
H 531 Konformaciona analiza
H 532 Savremene strukturne metode
H 533 Struktura i reaktivnost organskih molekula
H 534 Struktura i bioloska aktivnosti organskih jedinjenja
H 535 Organska fotohemija
H 536 Organometalna hemija
H 537 Nove sinteticke reakcije
H 538 Slobodno-radikalske reakcije
H 539 Primene organskih jedinjenja
H 53A Hemija bioloskih makromolekula
H 53B Hemija sekundarnih metabolita

Usmerenje: PRIMENJENA HEMIJA
H 540 Primenjena hemija neorganskih proizvoda
H 541 Primenjena hemija organskih proizvoda
H 542 Primenjena hemija silikatnih materijala
H 543 Hemija i geohemija nafte
H 544 Organska geohemija
H 545 Hemija uglja
H 546 Hemija organskih polimera
H 547 Hemija neorganskih i elementorganskih polimera
H 548 Hemija umrezenih polimera
H 549 Primenjena hemija odabranih materijala

Usmerenje: HEMIJA ZIVOTNE SREDINE
H 550 Zagadjivaci vazduha
H 551 Hidrohemija
H 552 Hemija otpadnih voda
H 553 Zagadjivaci zemljista
H 554 Industrijski zagadjivaci
H 555 Reciklacija otpadnog materijala
H 556 Hemija i geohemija huminskih supstanci
H 557 Geohemija sedimentacionih sredina
H 558 Hemodinamika zagadjivaca
H 559 Specijacija zagadjivaca

Usmerenje: NASTAVA HEMIJE**
N 581 Metodologija nastave hemije sa metodologijom istrazivanja
N 582 Istorija hemije
N 583 Razvojna psihologija
N 584 Pedagoska psihologija
N 585 Savremeni oblici nastave
N 586 Racunarske metode u nastavi hemije

Studijska grupa: B I O H E M I J A
B 560 Odabrana poglavlja hemije prirodnih proizvoda
B 561 Odabrana poglavlja biohemije makromolekula
B 562 Odabrana poglavlja patoloske biohemije
B 563 Odabrana poglavlja imunohemije
B 564 Odabrana poglavlja toksikoloske biohemije
B 565 Odabrana poglavlja ekoloske biohemije
B 566 Odabrana poglavlja eksperimentalne biohemije
B 567 Odabrana poglavlja biotehnologije
B 568 Odabrana poglavlja biohemije hrane i ishrane
B 569 Odabrana poglavlja biohemije mikroorganizama
B 56A Odabrana poglavlja mikrobioloskih transformacija
B 56B Odabrana poglavlja biohemije biljaka

___________________________________________________________

* Predmeti H 421, H 422, H 423 ili H 424 za studente koji ih nisu polagali na osnovnim studijama, ili odgovarajuci "visi kursevi" za studente koji su ih polagali na osnovnim studijama.

** Pored navedenih predmeta mogu se izabrati i predmeti H 5xx ili B 5xx koji se odnose na temu magistarskog rada.







5. Nastavnici Hemijskog fakulteta

KATEDRA ZA ANALITICKU HEMIJU

  1. dr Tibor Pastor, red. prof
  2. dr Marija Todorovic, v. prof.
  3. dr Lidija Pfendt, v. prof.
  4. dr Vojka Antonijevic, doc.
  5. dr Zivoslav Tesic, doc.
  6. dr Dusanka Milojkovic-Opsenica, n. sar.
  7. dr Snezana Nikolic-Mandic, asistent
  8. mr Dragan Manojlovic, asistent
  9. mr Verica Milicevic, asistent
  10. mr Goran Petkovic, asistent
  11. mr Vukosava Zivkovic, asistent
  12. Rada Baosic, asist.-pripr.
  13. Aleksandra Golovic, asist.-pripr.
  14. Ferenc Pastor, asist.-priprav.
  15. Suzana Burojevic, asist.-priprav


KATEDRA ZA BIOHEMIJU

  1. dr Jovan Vucetic, red. prof.
  2. dr Ratko Jankov, red. prof.
  3. dr Vukic Soskic, v. prof.
  4. dr Vesna Niketic, v. prof.
  5. dr Mihajlo Spasic, v. prof.
  6. dr Djordje Petrovic, doc.
  7. dr Ljuba Mandic, doc
  8. dr Miroslav Vrvic, doc.
  9. dr Zoran Vujcic, asistent
  10. dr Nenad Tomasevic, asistent
  11. mr Srdjan Stojanovic, asistent
  12. mr Marija Gavrovic, asist.
  13. Dejana Mokranjac, asist-priprav.
  14. Tanja Cirkovic, asist-priprav.


KATEDRA ZA NASTAVU HEMIJE

  1. dr Snezana Bojovic, v. prof
  2. mr Jasminka Korolija, asistent
  3. mr Dragica Trivic, asistent


KATEDRA ZA NEORGANSKU HEMIJU

  1. dr Svetozar Niketic, v. prof.
  2. dr Mijat Malinar, v. prof.
  3. dr Nikola Milic, v. prof.
  4. dr Gordana Vuckovic, v. prof
  5. dr Sofija Sovilj, doc.
  6. dr Katarina Andjelkovic, doc.
  7. dr Snezana Zaric, asistent
  8. dr Tibor Sabo, naucni sar.
  9. dr Ismet Hodzic, asistent
  10. mr Aleksandar Nikolic, asistent
  11. mr Ilija Brceski, asistent
  12. mr Zoran Miodragovic, asistent
  13. mr Djenana Miodragovic, asistent
  14. Sanja Grguric, asist.-priprav.


KATEDRA ZA ORGANSKU HEMIJU

  1. dr Miroslav Gasic, red. prof.
  2. dr Zivorad Cekovic, red. prof.
  3. dr Slobodan Milosavljevic, red. prof.
  4. dr Ivan Juranic, red. prof.
  5. dr Ivan Micovic, red. prof.
  6. dr Aleksandar Milovanovic, v. prof.
  7. dr Ljiljana Dosen-Micovic, v. prof.
  8. dr Bogdan Solaja, v. prof.
  9. dr Rado Markovic, doc
  10. dr Vladimir Pavlovic, doc.
  11. dr Vlatka Vajs, v. prof
  12. dr Radomir Saicic, doc.
  13. dr Dusan Sladic, doc.
  14. dr Joze Forsek, n. saradn.
  15. dr Miodrag Djermanovic, n. saradn.
  16. dr Milica Rajkovic, asistent
  17. mr Dejan Djokovic, asistent
  18. mr Vele Tesevic, asistent
  19. mr Dragana Milic, asistent
  20. mr Mario Zlatovic, asistent
  21. mr Goran Roglic, asistent
  22. Snezana Trifunovic, asist.- pripr.
  23. Zeljko Vitnik, asist.-pripr.
  24. Veselin Maslak, asist.-pripr.
  25. Goran Petrovic, asist.-priprav.
  26. Zorana Ferjancic, asist.priprav.


KATEDRA ZA PRIMENJENU HEMIJU

  1. dr Petar Pfendt, v. prof.
  2. dr Jasna Djonlagic, v. prof.
  3. dr Predrag Polic, doc.
  4. dr Branimir Jovancicevic, doc.
  5. mr Vojin Krsmanovic, asistent
  6. Ljubica Tasic, asist.- pripr.


1. mr Olja Popovic, visi predavac engleskog jezika







KATEDRA ZA NASTAVU HEMIJE

Dr Snezana Bojovic, vanredni profesor

Predmeti:

N-485 Istorija hemije

N-484 Metodika nastave hemije

Oblast naucnog rada: Istorija hemije u Srbiji i nastava hemije.

Odabrani radovi:

1. S.Bojovic: Hemija u Srbiji u 19. veku. Naucna knjiga, Beograd 1989. (monografija).

2. S.Bojovic: Sima Lozanic u srpskoj nauci i kulturi. Galerija SANU. Beograd 1993. (monografija).

3. S.Bojovic: Contribution of Sima Lozanic to Science, J. Serb. Chem. Soc. 57 225 (1992)

4. S.Bojovic: Reforme Liceja i Velike skole i osnivanje Univerziteta u Beogradu, Istorijski glasnik 1 69 (1986).

5. S.Bojovic: Hemija i hemicari u Srbiji u 19. veku, Jugoslovenski istorijski casopis 22 35 (1987)



KATEDRA ZA ORGANSKU HEMIJU

Dr Miroslav Gasic, redovni profesor, clan Srpske akademije nauka i umetnosti.

Predmeti: Organska hemija (za studente Molekularne biologije)

Oblast naucnog rada: Organska hemija-Hemija prirodnih proizvoda,

Odabrani radovi:

1. N. Dogovic, Z Kljajic, and M. J. Gasic: Sterols i Adriatic Sea ascidians, Comp. Biochem. and Physiol. 75 B, 519 (1983).

2. W.E-G- Mueller, R-K-Zahn, A. Maidhof, E. Eich, H-C. Schroder and M. J. Gasic: Avarone and Avarol. Drugs for the Future, 10 887 (1985).

3. Z. Kljajic, H-C.Schroder, M. Rottman, M.Cuperlovic, M. Movsesijan, G. Uhlenbruck, M. J. Gasic, R. K. Zahn and W.E.G. Mueller: A d-mannose specific lectin from Gerardia savaglia that inhibits nucleocytoplasmatic transport of mRNA. Eur. J. of Biochem. 169, 97 (1987).

4. M.J. Gasic: Biologically active compounds from marine organisms: an approach to chemical and biochemical characterization of the avarol/avarone redox couple. J Serb. Chem. Soc. 53 229 (1988).

5. M. Cuperlovic, Lj.Hajdukovic, D. Bugarski, S. Poznanovic, Z. Kljajic and M. J. Gasic: Study of the interaction of G. savaglia mannose-specific lectin with receptors on P3X-63 mouse myeloma cells, Chim. Chronica New Series 19, 91 (1991).

Dr Zivorad Cekovic, redovni profesor,

Predmeti: H-332 Organske sinteze,

Oblast naucnog rada:

Odabrani radovi:

1. M. LJ. Mihailovic, Z. Cekovic and Lj. Lorenc. U knjizi: W.J. Mijs and C. R. I. de Jonge (Editors): Organic Synthesis by Oxidation with Metal Compounds, Oxidation with Lead Tetraacetate, Plenum Press, New York, pp 741-816 (1986).

2. R. N. Saicic and Z. Cekovic: Cyclopentane Ring Formation in the Cycloaddition Reaction of 3-Alkenyl Radicals to Radiophilic olfeins, Tetrahedron, 46, 627 (1990)

3. Z. Cekovic and R. N. Saicic: Radical Cyclization Reactions: Cyclopropane Ring Formation by 3-exo-Cyclization of 5-Phenylthio-3-pentenyl Radicals, Tetrahedron Letters 31, 6085, (1990)

4. Z. Cekovic, R. N. Saicic and R. Matovic: Synthesis of 2-0 Vinylcyclopropane Derivatives.. Gazz. Chim. Ital., 121, 325 (1991)

5. R. N. Saicic and Z. Cekovic: Sequential Radical Addition (Cyclization)-Elimination Reactions. 3-exo-and 5-exo Cycloaddition reactions of 5-Phenylthio-3-pentenyl and 5-Phenylthio-3-pentynyl Radicals,, Tetrahedron, 42, 8975 (1992)

Dr Slobodan Milosavljevic, redovni profesor

Predmeti: H-335, N-335, Instrumentalne strukturne metode

Oblast naucnog rada:

Odabrani radovi:

1. D. Jeremic, S. Macura, S. Milosavljevic and V. Vajs: A Novel Pimara-8(9),15-diene from Lycopus europeaus, Tetrahedron, 41, 357 (1985).

2. M. Stefanovic, I. Aljancic-Solaja and S. Milosavljevic: A 3,4-Seco-Ambrosandolide from Ambrosia artemisiifolia, Phytochemistry, 26, 850 (1987)

3. V. Vajs, D. Jeremic, S. Milosavljevic and S. Macura: Two-dimensional NMR Spectra of Sesquiterpenes I- NOESY Study of Caryophyllenes from Inula spiraeifolia, Magnetic Reson. Chem. 25, 889 (1987)

4. I. Aljancic-Solaja, S. Milosavljevic, M. Djermanovic, M. Stefanovic and S. Macura. Two-Dimensional NMR Spectra of Sesquiterpenes II-NOESY Study of Some sesquiterpene Lactones with Pseudoguaianolide, 3,4-seco-Pseudoguaianolide and Guaianolide Skeletons" Magnetic Reson.Chem. 26, 725 (1988)

5. D. Milosavljevic, I. Aljancic, S. Macura, D. Milinkovic and M. Stefanovic, Sesquiterpene Lactones from Achillea crithmifolia, Phytochemistry 30, 464 (1991)

Dr Ivan Juranic, redovni profesor,

Predmeti: H-236, N-236, Teorija hemijske veze,

H-433 Fizicka organska hemija,

Oblast naucnog rada: Kvantna hemija i Mehanizmi organskih reakcija,

Odabrani radovi:

1. I. Juranic, H. S. Rzepa, Min Yan Yi, Molecular Orbital Studies of Molecular Exciplex. Part 1: AM1 and PM3 Calculations of Ammonia Oxygen Complex and its Solvation by Water, J. Chem. Soc. Perkin Trans. 2,877-883 (1990)

2. I. Juranic, S. Husinec, V. Savic, A.E.A. Porter: Application of the MNDO method in planning the synthesis of 1,2,3,-triazoles, Collect. Czech. Chem. Commun. 56, 411-417 (1991)

3. N. Juranic, S.R. Niketic, K. Andjelkovic, I. Juranic: General relationship between ring structural and pseudorotational parameters of five-membered rings. Application to aminocarboxylato chelates in cobalt (III) complexes" J. Mol. Struct. 271, 209-226 (1992)

4. Lj. Lorenc, I. Juranic, M. Dabovic, M. Lj. Mihailovic: Non-Sensitized Photooxygenation of Some Steroidal Isoxazolidines, Tetrahedron, 47(32), 6389-6398 (1991)

5. Vlaovic, J. Canadanovic-Brunet, J. Balaz, I. Juranic, D. Djokovic, K.Mackenzie: Synthesis, Antibacterial and Antifungal of Some New Benzimidazoles, Biosci. Biotech. Biochem, 56 (2), 199-20 (1992)

6. E.Gunic, I.Tabakovic, K.M.Gasi, D.Miljkovic, I.Juranic: Products and Mechanisms of the Anodic Oxidation od Solanidine-Type Steroidal Alkaloids. J. Org. Chem., 59, 1264-9 (1994)

Dr Ivan Micovic, redovni profesor,

Predmet: Organska hemija (za studente fizicke hemije)

Oblast naucnog rada: Organska hemija: a) prirodni proizvodi, b) heterociklicna i karbociklicna jedinjenja, c) organske sinteze, d) nove reakcije i premestanja, d) izolovanje i odredjivanje strukture bioloski aktivnih jedinjenja, e) modifikovane sinteze poznatih lekova.

Odabrani radovi:

1. Ivan V. Micovic: Tetraterpenoid Alkaloids and Other Nitrogen Containing Compounds Of Delphinium Staphisagria L. Rannunculaceae, J. Serb. Chem. Soc., 51, 355-388 (1986).

2. I.V. Micovic, M.D.Ivanovic and D. M. Piatak: A General Method For the Preparation of ,-Nitrilo Esters Under Optimal Conditions, J Serb. Chem. Soc., 53, 419 (1988).

3. I. V. Micovic, M. D. Ivanovic and D. M. Piatak: Methyl Migration During Hydrazone Removal, J. Serb. Chem. Soc., 52, 677 (1989).

4. I. V. Micovic, M. D. Ivanovic and D. M. Piatak: Simplified Preparation of 16-Dehydropregnenolone Acetate, Synthesis, 7, 591 (1990).

5. I. V. Micovic, M. D. Ivanovic, D. M. Piatak and V. Bojic,: A Simple Method for Preparation of Secondary Aromatic Amines, Synthesis, 10, 1019 (1991).

Dr Aleksandar Milovanovic, vanredni profesor,

Predmeti: Organska hemija (za studente biologije),

Oblast naucnog rada: Organska hemija,

Odabrani radovi:

1. Lj. Lorenc, M. Rajkovic, A. Milovanovic, and M. Lj. Mihailovic: The Structure-Reactivity Relationship in the Normal and 19-Nor-5,10-seco-steroidal Cyclodecenone Systems. Part I Acid-catalyzed and Thermal Reactions, J. Chem. Soc. Perkin Trans. I, 1495 (1988).

2. B. Tiant, J.P. Declerq and M. Van Meerssche, M. Lj. Mihailovic, Lj. Lorenc, M. Rajkovic, A. Milovanovic: Structure determination of isoxazolidine derivatives obtained from (E)-unsaturated 5,10-seco-steroidal ketones, Bull. Soc. Chim. Belg., 97, 7 (1988).

3. M. Lj. Mihailovic, Lj. Lorenc, M. Rajkovic, I. Juranic, A. Milovanovic: New types of steroidal isoxazolidines, Heterocycles, 28, 869, (1989).

4. M. Rajkovic, Lj. Lorenc, I. Petrovic, A. Milovanovic and M. Lj. Mihailovic: Oxidative hydrolisis and acid catalyzed rearrangement of steroidal isoxazolidines, Tetrahedron Letters, 332, 7605 (1991).

5. Lj. Lorenc, M. Rajkovic, A. Milovanovic, M. Bjelakovic and M. Lj. Mihailovic: Structure-reactivity relationships in 19-nor-5,10-secosteroidal cyclodecenyl systems. Solvolysis reactions- IV, J. Serb. Chem. Soc., 56, 691 (1991)

Dr Liljana Dosen-Micovic, vanredni profesor,

Predmet: B-233 Organska hemija III,

N 483 Skolski ogledi u nastavi hemije

Oblast naucnog rada: Organska hemija-Stereohemija, racunarska hemija : razvijanje i primena racunskih metoda za odredjivanje strukture, stabilnosti i reaktivnosti organskih molekula.

Odabrani radovi:

1. Lj. Dosen-Micovic: Molecular Mechanics Treatment of Electrostatic and Solvation Effects on the Conformational Equilibria of Organic Compounds, J. Serb. Chem. Soc., 53 (9), 455 (1988).

2. Lj. Dosen-Micovic: Treatment of Electrostatic Effects within the Molecular Mechanics Method., D. Jeremic, N.L. Allinger, J. Am. Chem. Soc. 105, 1716 (1983).

3. Lj. Dosen-Micovic, Lj. Lorenc, M. LJ. Mihailovic: Steric Effects in the Transition State of Transannular Cyclization Reactions, Tetrahedron, 46, 659 (1990).

4. Lj. Dosen-Micovic, B. Solaja: Reactive Cleavage of Epoxides. Molecular Mechanics Model for Regiochemical Control of the Ring-opening Reactions, J. Chem. Soc. Perkin Trans. 2, 585 (1993).

5. Lj. Dosen-Micovic: Searching Conformational Space with Molecular Mechanics Method. Dihedral Angle Random Increment Search, Tetrahedron, 51, 6789 (1995).

Dr Bogdan Solaja, vanredni profesor,

Predmet: H-231, N-231 Organska hemija I

H-232, N-232 Organska hemija II

Oblast naucnog rada: Organska hemija (parcijalna i totalna sinteza organskih molekula, mehanizmi organskih reakcija, ispitivanje reaktivnosti i primena novih reakcija organoaluminijumovih jedinjenja).

Odabrani radovi:

1. M. Stefanovic, B. Solaja: Oxidatons with Diisobutylaluminium Hydride Bull. Soc. Chim. Beograd,43, 397 (1977)

2. B. Solaja, J. Huguet, M. Karpf, A.S.Dreiding: The Synthesis of Trimethylcyclopentane-carboxylic Acids, Helv. Chim. Acta, 69, 1163 (1986)

3. B. Solaja, J. Huguet, M. Karpf, A.S. Dreiding: The Synthesis of (+,-)-Isoptychanolide by Aplication of the-Alkynone Cyclisation, Tetrahedron, 433, 4875 (1987)

4. B. Solaja, Lj. Dosen-Micovic: Transformations of Some Steroidal Lactones and Study of Nucleophilic Substitution of 6,7-Epoxides, J. Serb. Chem. Soc. 54, 657 (1989)

5. Lj. Dosen-Micovic, B. Solaja: Reactive Cleavage of Epoxides. Molecular Mechanics model for Regiochemical Control of the Ring-opening Reactions, J. Chem. Soc. Perkin Trans. 2, 585 (1993)

Dr Vlatka Vajs, vanredni profesor

Predmet: B-235, Instrumentalne strukturne metode,

Oblast naucnog rada:

Odabrani radovi:

1. S. Milosavljevic, D. Jeremic, S. Macura and V. Vajs: A Novel tetraoxygenated 8(9),15-Pimaric Acid Methyl Ester from Lycopus europaeus, Croat. Chem. Acta. 58, 399 (1985).

2. S. Petrovic, V. Vajs, A.Nikolic and N. Stojanovic: Configurations in Unsymetrically N-Methyl-N-Substituted 2-Phenylacetamides, J. Mol. Struct. 451(1986)

3. V. Vajs, D. Jeremic, S. Milosavljevic and S. Macura: Two-dimensional NMR Spectra of Sesquiterpenes. I. NOESY Study of Caryophyllenes from Inula spiraeifolia', Magnetic reson. Chem. 25, 889 (1987).

4. V. Vajs, D. Jeremic, S. Milosavljevic and S. Macura, Sesquiterpene Lactones from Inula helenium, Photochemistry 28, 1763 (1989).

5. B. Z. Jovanovic, M. MiSic-Vukovic, V.E. Vajs and T. T. Canadi, Substituent Effects on the Carbon-13 Chemical Shifts in 3-Phenylpyrildyacrylic Acids, J.Mol.Struct. 267, 411 (1992).

Dr Rado Markovic, docent,

Predmet: H-331, Stereohemija,

Organska hemija (grupe: fizika-hemija i biologija-hemija)

Oblast naucnog rada: Organska hemija-organometalna hemija

Odabrani radovi:

1. M. Lj. Mihailovic, R. Markovic and A. Milovanovic: The influence of structural features at the d-methylene group in secondary acyclic alcohols on the trans / cis ratio of, 2,5-disubstituted tetrahydrofuran ethers formed in the lead tetraacetate reaction. Proceedings of the Yugoslav Academy of Sciences and Arts, Chemical Sciences, Vol. 35, 53 (1986).

2. M. Susic, D. Minic and R. Markovic: Electrical conductivity of solid di(3,5-lutidinium) tetrachloromanganate (II),Materials Chemistry and Physics, 20, 503 (1988)

3. Regio- and stereochemistry in the Pd(II)-catalyzed carbonylation cyclic unconjugated dienes, C.B. Anderson and R. Markovic, J. Serb. Chem. Soc. 54, 589 (1989).

4. C.B. Anderson and R. Markovic: Paladium-Catalyzed carbonylation of 1,5-cyclooctadiene. Efects of temperature and pressure, Collect. Czech. Chem. Commun., 56, 663 (1992).

5. C. B. Anderson and R. Markovic: Novel ring closure carbonylation reaction of 1,5-cyclooctadiene in the presence of Pd(II) catalysts,, Collect. Czech. Chem. Commun., 57, 2374 (1992).

Dr Vladimir D. Pavlovic, docent

Predmet: B-131, Organska hemija I

B-231, Organska hemija II

Oblast naucnog rada: Organska hemija - organska fotohemija, hemija steroida

Odabrani radovi:

1. Lj. Lorenc, V. Pavlovic and Lj. Mihailovic: Photochemistry of -unsaturated 5,10-seco-steroidal ketones, Tetrahedron Letters, 25, 1091 (1984).

2. Lj. Lorenc, V. Pavlovic, M. Lj. Mihailovic, B. Tinant, J.P. Declercq and M. Van Meerssche: Transannular photocyclization of (E)-3-acetoxy-5,10-seco-1(10)-cholesten-5-one, Croatica Chemica Acta 62,(1) 43-49 (1989).

3. Lj. Lorenc, L. Bondarenko, V. Pavlovic, H. Fuhrer, G. Rihs, J. Kalvoda and M. Lj. Mihailovic: 5,10:8,9-Disecosteroids (=Steroklastanes) : A New Type of Modified, Steroids, Helv. Chim Acta 72, 608 (1989).

4. Lj. Lorenc, V. Pavlovic, M.Lj. Mihailovic, J. Kalvoda and Fuhrer: Synthesis, Structure, and Reactivity of Secosteroids Containing a Medium-Sized Ring. Conformations and Photochemical Reactivity of Some Unsaturated 5,10-Secosteroidal Ketones,Helv. Chim. Acta 74, 1459 (1991).

5. Lj. Lorenc, L. Bondarenko-Gheorghiu, V. Pavlovic, H. Fuhrer, J. Kalvoda and M. Lj. Mihailovic,: Opening of the Macrocyclic Ring in 5,10:8,9- Disecosteroids (=Steroklastanes), Helv. Chim. Acta 75, 203-209 (1992).

Dr Dusan Sladic, docent,

Predmet: H-431, Bioorganska hemija

Oblast naucnog rada:

Odabrani radovi:

1. W.E.G. Muller, D. Sladic, R.K. Yahn, K.H. Bassler, N. Dogovic, H.Gerner, M.J. Gasic, H.C. Shroder, Avarol-induced DNA Strand Breakage in vitro and in Friend Erytholeukemia Cells, Cancer Res. 47, 6565 (1987).

2. H.C. Schroder, Wenger, H. Gerner, P. Reuter, Z. Kuchino, D. Sladic, W.E.G. Muller, Supression of the Modulatory Effects of the Antileukemic and Anti-Human immunodeficiency Virus Compound Avarol on Gene Expression by Tryptophan, Cancer Res. 49, 2069 (1989).

3. R. Coyolino, A. de Giulio, S. de Rosa, G. Strayullo, M.J. Gasic, D. Sladic, M. Zlatovic, Biological Activities of Avarol Derivatives, 1. Amino Derivatives, J. Nat. Prod. 53, 699 (1990)

4. N. Dogovic, D. Sladic, M. J. Gasic, I. Tabakovic, A. Davidovic, E. Gunic, Reactivity of Avarone and Related p-Benzoquinones with NADH Model Compound, Gazz. Chim. Ital. 121, 363 (1991)

5. I. Tabakovic, A. Davidovic, D. Sladic, N. Dogovic, M.J. Gasic, Mechanism of Oxidation of BNAH by the Biologically Active p-Benzoquinone Derivative Avarone in a Cationic Micellar Medium, Bioelectrochem. Bioenergetics 26, 457 (1991)

Dr Radomir N.Saicic, docent,

Predmet: Visa organska hemija (za studente biologije)

Oblast naucnog rada:

Odabrani radovi:

1. R.N.Saicic and Z.Cekovic: Sequential Radical Addition/Cyclization 3-Elimination Reactions. 3-exo and 5-exo-Cycloaddition Reactions of 5-Phenyltio-3-pentenyl and 5-Phenylthio-3-pentinyl Radicals, Tetrahedron 41, 8975 (1992)

2. R. N. Saicic and Z. Cekovic: Cyclopentane Ring Formation in Cycloaddition reaction of 3-Alkenyl Radicals to Radiophilic Olefins, Tetrahedron 46, 3627 (1990)

3. Z. Cekovic, R. N. Saicic and M.Lj. Mihailovic: The Lead-tetraacetate Oxidation of 6-Unsaturated Tertiary Alcohols. Eight Membered Cyclic Ether Formation, Research on Chemical Intermediates 11, 257 (1989).

4. Z. Cekovic, and R. N. Saicic: Free radical Carbocyclic Ring Reconstruction, Tetrahedron Letters 1986, 5981

5. R. N. Saicic, R. Matovic and Z. Cekovic Synthesis of 2-Vinylcyclopropane Derivatives, Gazzeta Chimica Italiana 121, 325 (1991)





KATEDRA ZA ANALITICKU HEMIJU

Dr Tibor Pastor, redovni profesor,

Predmeti: H211, Kvantitativna hemijska analiza

H511, Savremene elektrohemijske metode u analitickoj hemiji

H516, Analitika nevodenih rastvora

Oblast naucnog rada,

Aktivno se bavi naucno-istrazivackim radom u oblasti vodenih i nevodenih rastvora, razradom i primenom elektroanalitickih metoda, kao i drugim oblastima analiticke hemije. Glavni pravci njegovih istrazivanja su:

1) Razvijanje metoda i poboljsanje uslova za kiselinsko-bazne titracije u nevodenim rastvaracima,

2) Iznalazenje uslova za anodno dobivanje protona i oksidacionih sredstava (Pb(IV), Mn(III), Ce(IV), Co(III), Cl2, Br2, J2) s visokim procentom iskoriscenja struje kao i razrada kulometrijskih neutralizacionih i redoks titracionih metoda u nevodenim sredinama,

3) Dobivanje monokristala i izucavanje uticaja primesa na njihove osobine,

4) PoboljSanje uslova za pripremanje standardnih rastvora mangana (III) i mangana (IV) u vodenoj sredini, ispitivanje njihovih osobina i primena,

5) Izrada, ispitivanje osobina i primena membranskih jon-selektivnih elektroda,

6) Iznalazenje i izucavanje novih tipova elektrohemijskih oscilatora u sircetnoj kiselini. Rezultate svojih istrazivanja uspesno primenjuje, prvenstveno pri odredjivanju bioloski aktivnih supstanci.

Odabrani radovi:

1. V. Vajgand, T. Pastor, Derivative polarographic titration of tertiary amines and salts of organic acids in acetic in the presence of antimony and quinhydrone electrodes, J. Electroanal. Chem., 8, 340 (1964)

2. T. J. Pastor, V.J. Vajgand, Z. Kicovic, Electrically generated lead (IV) acetate and manganese (III) acetate as reagents for coulometric redox titrations in acetic acid, Microchim. acta (Wien), 1976 II, 525

3. B. Zizic, R.J. Davey, S. Zegarac, T. Pastor, R. Ristic, N.M. Napijalo, The growth of ADP crystals in the presence of manganese ions, J. Cristal Growth, 49, 675 (1980)

4. T.J. Pastor, M.M. Antonijevic, Biopotentiometric titrations with standard solutions of manganese(III) and Manganese(IV), Analyst, 109, 235 (1984)

5. T. J. Pastor, M.M. Pastor, Kaladzijevski, New bromide-selective membrane electrodes based on a methyl methacrylate matrix and their use in drug analysis, Electroanalysis, 2, 313 (1990)

6. T. J. Pastor, M.M. Pastor, A new type of electrochemical oscillator in acetic acid, J. Electroanal. Chem. 316, 335 (1991)

Dr Marija Todorovic, vanredni profesor

Predmeti: H 411, Instrumentalna hemijska analiza

B 312, Analiticka hemija II

H 512, Moderne opticke metode u analitickoj hemiji

Oblast naucnog rada:

Naucna oblast kojom se bavi obuhvata ispitivanja u oblasti hemije plazme kao i razradu novih metoda za odredjivanje malih kolicina supstanci.

Odabrani radovi:

1. M. Todorovic. M. Rekalic, N. Ikonomov, B. Pavlovic, V. Vukanovic: Investigation of the Arc Burning in the Water Atmosphere, Beit. Plasma Physik 15, 333-343 (1975)

2. M. Todorovic, N. Ikonomov, B. Pavlovic, M. Rekalic: Relation between chemical reactions in plasma and d.c. arc characteristics, Che. Analit. 22, 897-901 (1977)

3. M. Tripkovic, M. Todorovic, V. Vukanovic, M. Simic: New Spectrometric Method for the Determination of Trace Elements in Petroleum by Double Plasma Arc Source in a Graphite tube, Z. Anal. Chem, 306, 362-364 (1981)

4. M. Tripkovic, M. Todorovic, U. Mioc: Matrix efects in the spectroscopic analysis of petroleum, Trends in Anal. Chem. 23, 18-22 (1983)

5. M. Todorovic: Determination of trace metals in petroleum and petroleum products by atomic emission spectroscopy methods, J. Serb. Chem. Soc. 52, 499-514 (1987)

Dr Lidija Pfendt, vanredni profesor

Predmet: Osnovi hemije i Hemija za studente Fizike

Kvalitativna hemijska analiza

Oblast naucnog rada:

Bavi se naucnoistrazivackim radom u oblasti hemijskih ravnoteza s posebnim osvrtom na relativno neistrazene homogene i heterogene sisteme farmakoloski aktivnih supstanci, analiticki vaznih reagenasa i kompleksa. Za resavanje problema u takvim sistemima razvija nove metode. Pored toga, rezultate ovih istrazivanja primenjuje i za razradu metoda za odredjivanje i odvajanje mikrokolicina supstanci.

Odabrani radovi:

1. L.B. Pfendt, G. V. Popovic, D. M. Sladic and T. J. Janjic, Study of Heterogeneous Equilibria in Saturated Aqueous Solutins of Some 7-Chloro-1,4-Benzodiazepines, Analyst, 115, 383 (1990).

2. L. B. Pfendt, G. V. Popovic and T.J. Janjic, Study of Protolytic Equilibria of Flurazepam, Analyst 115, 1457 (1990)

3. L. B. Pfendt, Two-phase pH Buffers with a Sparingly Soluble Protolyte as the Second Phase, Analyst (in press).

4. L. B. Pfendt, S. Petrovic and V. S. Pasajlic, Determination of Microamounts of Zirconium(IV) and Titanium (IV) with Preliminary TLC Separation, Microchem. J. 28, 162 (1983)

5. T. J. Janjic, L.B. Pfendt and M.B. Celap, Study of Heterogeneous Equilibria in Solution of EDTA Complexes of Copper (II), Zink(II) and Cadmium(II), J. Inorg. Nucl. Chem., 41, 1019 (1979).

Zivoslav Tesic, docent

Predmet: Kvalitativna hemijska analiza (obrazovni profili: Diplomirani pedagog za fiziku i hemiju i Diplomirani pedagog za biologiju i hemiju)

Oblast naucnog rada:

Bavi se naucno-istrazivackim radom na polju sinteze i hromatografije metalnih kompleksa sa kompleksa sa ciljem izucavanja uticaja sastava i strukture kompleksa na njihovo hromatografsko ponasanje. Za resavanje problema pored klasicnih koristi i savremene tehnike ko sto je HPTLC.

U okviru primenjenih istrazivanja bavi se hemijom silikata pre svega sa aspekta njihove sinteze i primene u detergentskoj industriji.

Odabrani radovi:

1. M. Saban Z. Tesic and D. Vitorovic, Isoprenoid Hydrocarbons in the Oil Shale from Aleksinac, Bull. Soc. Chim. Beograd, 48, 309 (1983).

2. T.J. Janjic, Z.Lj. Tesic, M. J. Malinar, P. N. Radivojsa and M. B. Celap: Phenolo Effect in Paper Chromatography of Complexes, J. Chromatogr. 331, 273 (1985).

3. Z. Lj. Tesic, T.J. Janjic and M.B. Celap, Effect of the Substituents of -diketonato Ligands on RF Values of tris(chelate) transition Metal Complexes obtained by Normal-and reversed-phase Thin-layer Chromatography, J. Chromatogr., 585, 359 (1991)

4. G. Vuckovic, Z. Lj. Tesic and M. B. Celap, Correlation beetwen the Composition and Structure of Transition Metal Complexes and their RF Values obtained by planar Chromatography, World Scientific Publication Co. Pte. Lt. Singapore, 1992, p.142.

5. Z. Lj. Tesic, T.J. Janjic and M. B. Celap, Thin-layer Chromatography on Silica gel of a Homologous series of bis (alkylxathao) nickel(II) complexes, J.Chromatogr., 621, 148 (1993)

Dr Vojka Antonijevic, docent

Predmeti: Kvantitativna hemijska analiza (grupe fizika-hemija i hemija-biologija)

Oblast Naucnog rada:

Bavi se istrazivanjem u oblasti elektroanaliticke hemije. Ispituje uslove za elektrohemijsko dobivanje nekih oksidacionih sredstava, halogena, olova(IV), mangana(III), cera(IV), s visokim procentom iskoriscenja struja na elektrodama od razlicitog materijala u nevodenim rastvaracima. Ona razradjuje i kulometrijske titracione metode primenom generisanih reagenasa i vrsi ispitivanja u cilju iznalazenja najpogodnijih metoda za detekciju zavrsne tacke u nevodenim rastvaracima.

Odabrani radovi:

1. Pastor T.J. Vajgand, V.J. Antonijevic, V.: Coulometric redox Titrations of Hydrazine, Phenylhydrazine and Isoniazid With Electrogenerate Lead(IV) Acetate and Manganese(III) Acetate in Acetic Acid, Microchim. Acta (WIEN) 1978 II, 131.

2. Pastor, T.J. Vajgand,V.J. Antonijevic, V.V. Velickovic, Z.: The Quantitative Electrochemical Generation of Bromine in Acetic Acid, Anal. Chim. Acta, 106, 347 (1979).

3. Pastor, T.J., Antonijevic,V.V., Electrogenerated Iodine As a Reagent For Coulometric Titrations in Alcoholic Media, Anal. Chim. Acta, 196, 229 (1987)

4. Pastor, T.J. Antonijevic, V.V., Berka, A.: Electrogenerated Bromine At Glassy Carbon as Reagent For Coulometric Titrations in Acetic. Acid. J. Serb. Chem. Soc. 54, 339 (1989).

5. Pastor, T.J., V. Antonijevic, V.V.: Anodic Generation of Cerium(IV) at Glassy Carbon in Acetic Acid and Coulometric Titrations with the Generated Reagent, Microchim. Acta, 110, 111 (1993)





KATEDRA ZA BIOHEMIJU

Dr Jovan Vucetic, redovni profesor

Predmeti: B 367, Mikrobioloska hemija

B 468, Biohemija hrane I ishrane

B 467, Biotehnologija i industrijska biohemija

Oblast naucnog rada:

Aktivno se bavi naucno-istrazivackim radom u oblasti Biohemije, MikrobioloSke hemije, Biohemije hrane i ishrane, kao i u oblasti primene ovih naucnih disciplina.

Odabrani radovi:

1. J. Vuchetich, T. B. Kazanskaya I.S. Vostrov, Poiski producentov dikarbonovikh aminokislot i ikh amidov, Mikrobiologiya, 39 (1970) 434.

2. T. B. Kazanskaya J. Vuchetich, J.Z. Aniuhina, M.N. Behtereva, Vlianie uslovii kultivirovania na obrazovanie osnovnih produktov obmena Mycobacterium album, Mikrobiologiya, 43 (1974) 45.

3. J. Vucetic, M. Balan, Spurenelemente und frei amino sauren in weis und gelbzucker, Zuckerindustrie, (1981) 51.

4. M.S. Cirovic, S. Djurica, J. Potic, J. Vucetic, D. Vranjes, Determination of intact and fragmented myelin basic protein the cerebrospinal fluid of patients with multiple sclerosis, Med. Sci. Res. 16 (1988) 391.

5. I. M. Karadzic, G. S. Gojgic, J.I. Vucetic, Hexane H-85 a hexane macrolide complex, J. Antibiotics, 44 (1991) 761.

Dr Ratko Jankov, redovni profesor

Predmet: H 369, Hemija prirodnih proizvoda

B 461, Imunohemija

Oblast naucnog rada:

Hemija prirodnih proizvoda: istrazivanje novih supstanci u lekovitom i zacinskom bilju, kao i mikrobioloske transformacije steroida. Imunohemija: Imunohemijska istrazivanja zivih sistema i istrazivanja novih imunohemijskih metoda u biohemiji.

Odabrani radovi:

1. Miroslava Vujcic i Ratko M. Jankov: Microbiologic hydroxylation of progesterone by Curvularia clavata jain, Steroids, 55, 317 (1990).

2. Z. Djarmati, R.M. Jankov, E. Schwirtlich, B. Djulinac and A. Djordjevic; High antioxidant activity of extracts obtained from sage by supercritical CO2 extraction type dyterpene from Salvia officinalis, J. Am.Chem. Soc. 68, 731 (1991).

3. Z. Djarmati, R. M. Jankov, A. Djordjevic, B. Ribar, D. Layar and P. Engel: Carnosic acid 12-methyl ether--lactone, aferruginol type diterpene from Salvia officinalis, Phytochemistry, 31, 1307 (1992).

4. Z. Djarmati, R.M. Jankov, J. Csanadi, A. Djordjevic, B. Ribar, D. Layar and P. Engel: NMR Studies and X-ray crystallography of galdosol 5-methyl ether from Salvia officinalis L., J. Crys, Spec. Res., 22, 585 (1992).

5. Lj. Dimitrijevic, M.Radulovic, B. Ciric, T. Odrljin, R. M. Jankov, R. Marzari: Imunochemical characterisation of murine monoclonal anti-idiotypic antibody, J. Immunoassay, 13, 181 (1992).

Dr Vukic Soskic, vanredni profesor

Predmeti: B 365, Eksperimentalna biohemija

B 466, Mehanizmi delovanja fizioloski aktivnih supstanci

Oblast naucnog rada:

Biohemija dopaminskih receptora centralnog nervnog sistema. Sinteza i ispitivanje novih agonista i antagonista receptora centralnog nervnog sistema.

Odabrani radovi:

1. V. Soskic, A. Maelicke, G. Petrovic, B. Ristic and J. Petrovic.: Synthesis of Some Phenothiazine Derivatives as Potential Affinity ligands for the Central Dopamine Receptors, J. Pharm. Pharmacol ,43, 27-31 1990.

2. S. Kostic, V. Soskic and J. Joksimovic, Synthesis and Evaluation of Several Catechol Bioisosters as Potential Dopamine receptor Ligands, Bioorganic & Medicinal Chemistry Lett. 1(8), 403-406, 1991.

3. V. Soskic and J. Joksimovic: Solubilization of Dopamine D-1 Receptors With a Zwitterionic Detergent DCHAPS and Their Reconstitution, Int. J. Biochem, 24(4) 585-591, 1992

4. V. Soskic and A. Maelicke, Synthesis and Characterization of Photoactive Biotinylated Dopaminergic Antagonists. Novel bifunctional probes for dopamine receptors. Eur. J. Pharmacol, 226, 109-120, 1992

Dr Vesna Niketic, vanredni profesor

Predmeti: B 262, Biohemija I

B 362, N 460, Biohemija

B 465, Biohemija makromolekula

Oblast naucnog rada:Poreklo, struktura, i hemijske modifikacije proteina in vitro i in vivo

Odabrani radovi:

1. V.Niketic, J.Thomsen, K.Kristiansen: Modification of cystin residues with sodium 2-bromoethylsulfonate. The application of sulfonated peptides in automatic Edman degradation. Eur.J.Biochem. 46: 547 (1974).

2. V.Niketic, Z.Draganic, S.Neskovic, I.G.Draganic: Enzymatic characterization of peptidic materials isolated from aqueous solutions of ammonium cyanide (pH 9) and hydrocyanic acid (pH 6) exposed to ionizing radiation. J.Mol.Evol. 18: 130 (1982).

3. V.Niketic, S.Maric, A.Diklic, S.Neskovic, N.Tomasevic, Modified hemoglobin in hypoglycemia caused by hyperinsulinism. Clin.Chim.Acta 182 (1991).

4. V.Niketic, D.Beslo, S.Raicevic, S.Sredic, M.Stojkovic: Glutathione adduct of hemoglobin (Hb ASSG) in hemolysates of patients on long-term antiepileptic therapy. Int.J.Biochem. 24, 503 (1992).

5. V.Niketic: Principi strukture i aktivnosti proteina. Hemijski fakultet, Beograd, 1995.

Dr Djordje Petrovic, docent

Predmeti: B 364, Enzimologija

Hemija prirodnih proizvoda (za studente grupa biologija-hemija i fizika-hemija)

Oblat naucnog rada: 'Adresirana'- ciljana isporuka lekova ('Target drug delivery') do celija tkiva sa poremecenim metabolizmom; multiple forme enzima i indukovani enzimi u poremecenim metabolickim procesima, medicinska enzimologija.

Odabrani radovi:

1. Z. Prijovich, G. Petrovich: The Influence of Temperature and pH Alteration and the Presence of Glucose on the Activity of Human -Glucuronidase with Regard to Targeted Cancer Therapy with Glucuronides, J. Serb. Chem. Soc. 59(12), 788 (1995).

2. G. Petrovich, Z. Prijovich, E. Arsenich: -Glucuronidase in Diabetic Serum, J. Serb. Chem. Soc. 58(11), 817 (1994).

3. G. Petrovich, J. Ursich-Jankovich, Z. Prijovich: Ratio of Serum Tartarate-Inhibitable Acid Phosphatase to Total Serum Protein in Benign Prostatic Hypertrophy and Prostatic Carcinoma. Clinical Chemistry, 38/2, 276 (1992).

4. G. Petrovich: Affinity Chromatography of -Glucuronidase from Samples of Normal and Pathological Human Sera, J. Serb. Chem. Soc., 53(10), 570-9.

5. Knjige: a) M. Kidric, S. Lajsic, i Dj. Petrovic: Praktikum iz hemije prirodnih proizvoda; b) Organikum - praktikum iz organske hemije, Grupa autora (prevod sa Nemackog Dj. Petrovic).

Dr Ljuba Mandic, docent

Predmeti: N 460, Biohemija

N 484, Metodika nastave hemije

Oblast naucnog rada: Patoloska i toksikoloska biohemija,

Odabrani radovi:

1. M. Zigic, O. Djuric, V. Djurdjic, Lj. Mandic: Sadrzaj glikoproteina i serumokoida kod nekih plucnih bolesti, Plucne bolesti 7, 237 (1987).

2. V. Djurdjic, Lj. Mandic, Lj. Caldovic: Odredjivanje stepena glikozilovanja proteina plazme, Glasnik hemicara i tehnologa Makedonije 7, 237 (1989).

3. M. Todorovic, V. Djurdjic, Lj. Mandic: Bilirubin determination in gallstones, Fresenius J. Anal. Chem. 341, 723 (1991)

4. Lj. Mandic, V. Djurdjic, Lj.Caldovic: Metabolic aspects of trace elements in gallstones, Trace elements in health and disease 89, 345 (1991).

5. V. Djurdjic, Lj. Mandic: Urinary NAG in occupational Hg and Cr exposition, Metal Ions in Biol. and Med. 2, 442 (1992)

Dr Miroslav M. Vrvic, docent

Predmet: B 462, Osnovi biotehnologije

B 467, Biotehnologija i industrijska biohemija

B 456, Ekoloska biohemija

Oblast naucnog rada:

Aktivno se bavi proucavanjem i primenom hemijske i biohemijske aktivnosti mikroorganizama i njihovim mestom i ulogom u prirodi.

Odabrani radovi:

1. M.M. Vrvic, J. Vucetic, D. Vitorovic: Preparation of rich kerogen concentrate from Aleksinac (Yugoslavia) oil shale involving removal of pyrite with 'Thiobacillus ferrooxidans, in Recent Progress in Biohydrometallurgy, G. Rossi, A.E. Torma Eds. Associazione Mineraria sarda, Iglesias 1983, pp.527-540

2. M.M. Vrvic, Biohydrometallurgy of copper-experience in Yugoslavia, in a UNEP International Seminar on Dump and Underground Bacterial Leaching of Metals from Ores, G. I. Karavaiko, G. Rossi, Z. A. Avakyan Eds. Centre for International Projects, USSR State Committee for Environment Protection, Moscow 1990, pp 59-73

3. M.M. Vrvic, V. Djordjevic, O. Savkovic, J. Vucetic, D. Vitorovic: Preparation of rich kerogen concentrates: Removal of pyrite with Thiobacillus ferroooxidans, Org. Geochem 13, 1109-1114 (1988)

4. M.M. Vrvic, V. Matic, J. Vucetic, D. Vitorovic: Demineralization of an oil shale by Bacillus circulans (siliceous bacteria), Org. Geochem. 16 (1990) 1203-1209.

5. D.Cvetkovic, V.Dragutinovic, M.M.Vrvic, J.A.Curiale, M.Ercegovac, D.Vitorovic: Evidence of stable kerogen composition during bacterial depyritization of an oil shale, Org. Geochem., 20, 57-68 (1993).





KATEDRA ZA NEORGANSKU HEMIJU

Dr Nikola Milic, redovni profesor

Predmeti: H 321, Neorganska hemija III

H 422, Neorganska hemija IV

Oblasti naucnog rada:

Proucavanje reakcija kompleksiranja, hidrolize i supstitucije. U oblasti hidrolize jonova metala ustanovio je pravilo linearnih promena slobodne energije.

Odabrani radovi:

1. N.B.Milic: Linear Free Energy Relationship and Hydrolysis of Metal Ions. Effect of the Ionic Medium. J.Chem.Soc. Dalton Trans. (7) 1445 (1981).

2. N.B.Milic, Z.D.Bugarcic, P.T.Djurdjevic: Hydrolysis of the Aluminium(III) in Sodium Nitrate Medium. Canadian J.Chem. 69, 28 (1991).

3. N.B.Milic, R.M.Jelic: Hydrolysis of the Yn(II) Ion in Sodium Nitrate, Chloride and Perchlorate Medium. The Effect of the Anionic Medium. J.Chem.Soc.Dalton Trans. 3597 (1995).

Dr Svetozar R. Niketic, vanredni profesor

Predmeti: B223, Neorganska hemija II

H423 Koordinaciona hemija

H221, N221, B496 Racunarska hemija

H494 Racunarsko modeliranje hemijskih sistema

Oblasti naucnog rada:

Sterni i elektronski efekti u koordinacionoj hemiji; molekulska mehanika, molekulska dinamika.

Odabrani radovi:

1. S.R.Niketic, Kj.Rasmussen: The Consistent Force Field. Springer-Verlag, Berlin, 1977.

2. S.R.Niketic, W.Urland, Polyhedron 6, 947 (1987).

3. S.Zaric, S.R.Niketic, Ligand Field Analysis of Metal-Oxygen Interactions. Polyhedron 10, 2665 & 2673 (1991).

Dr Mijat Malinar, vanredni profesor

Predmeti: Opsta i Neorganska Hemija (za studente nastavnih smerova: Pedagog za fiziku i hemiju i Pedagog za biologiju i hemiju).

Oblast naucnog rada:

U okviru naucno-istrazivackog rada bavi se istrazivanjima u oblasti Koordinacione hemije i to: sinteze i karakterizacije mesovitih kobalt(III)-kompleksa sa amino-kiselinama koji su interesantni za ispitivanje opticke aktivnosti, jacine ligandnog polja, hromatografska ispitivanja, ispitivanje strukture itd. Od metoda za istrazivanje koriste se elektronska, IR, NMR, i CD spektroskopija, hromatografija na papiru i tankom sloju i hromatografsko odvajanje na kolonama kao i rendgenska strukturna analiza.

Odabrani radovi:

1. M.J. Malinar, P.N. Radivojsa and M.B. Celap: Study of the Effect of the Chelate Ring Size on the Properties of Transition Metal Complexes. I. Effect on electronic Spectra of Cobalt(III) Complexes, Proceedings of 11-th Conference on Coordination Chemistry, Smolenice Bratislava, CSSR 1987, p. 207-210.

2. M. J. Malinar, Rajna Herak, B. Prelesnik and M.B. Celap, Synthesis and Structure of Aminocarboxylato (1,4-diaminobutane)dinitrocobalt(III) Complexes. Crystal and Molecular Structure of the (-)cis(NO2)-trans(NH2)-(R-alaninato)-(1,4-diaminobutane)dinitrocobalt(III) Diasteromer, Polyhedron, 11, 1169 (1992).

3. N. Juranic, M.J. Malinar, P.N. Radivojsa, S. Zaric, D. Vucelic, M. Vucic and M. B. Celap: Investigation of Effect of Aminocarboxylato Chelate Conformation of the Optical Activity of the cis(NO2)-trans(NH2)bis(Aminocarboxylato)dinitrocobaltate(III) Isomers, Polyhedron, 7, 1153 (1988).

4. N. Juranic, K. Andjelkovic, M. J. Malinar, M.B. Celap, M. Vucic, D. Vucelic and B. Prelesnik: Investigation of Conformational and Vicinal Optical Activity of mono(S-aminocarboxylato)cobalt (III) Complexes, Polyhedron, 11, 773 (1992).

5. Gordana Vuckovic, M.J. Malinar and M.B.Celap: Dependence of Rf Values of Cobalt(III) Complexes on the size of diamine chelate ligands on silica gel thin layers, J. Chromatogr., 454, 362 (1988).

Dr Gordana Vuckovic, vanredni profesor

Predmet: B-121, Neorganska hemija

Opsta i neorganska hemija (za studente opste biologije),

Neorganska hemija (za studente fizika OTP)

Oblast naucnog rada:

U okviru naucno-istrazivackog projekta bavi se koordinacionom hemijom i to: Sintezom i karakterizacijom mono i dinuklearnih kompleksa prelaznih metala sa makrociklicnim ligandima koji pokazuju zanimljive spektralne, redoks, magnetne, kataliticke i strukturne osobine, pa kao takvi mogu posluziti kao modeli za aktivno dejstvo metaloenzima. Od metoda koriste se X- rendgenografska strukturna analiza, elektronska, Ir i NMR spektroskopija, magnetna merenja, ciklicna voltametrija, ESR, TG analiza itd.

Druga oblast izucavanja je primena hromatografije na tankom sloju za izucavanje sastava i strukture kompleks prelaznih metala, kao i mehanizama odvajanja.

Odabrani radovi:

1. Gordana Vuckovic, Eiji Asato, Naohide Matsumoto and Sigeo Kida: Synthesis and caracterization of novel binuclear Cu(II) and Ni(II) complexes with N,N,N',N'-tetrakis(2-pyridylmethyl)-1,4,8,11-tetraazacyclotetradecane (TMPC) containing various anions X-ray analyses of Cu2f(tpmc)(ClO4)3 2CH3CN and Cu2Cl(tpmc)(ClO4)3H2O, Inorg. Chim. Acta, 171, 45 (1990)

2. Ichiro Murase, Gordana Vuckovic, Masahito Kodera, Hirotaka Harada, Naohide Matsumoto and Sigeo Kida, Synthesis and characterization of copper(II), nickel(II) and cobalt (II) binuclear complexes with a new tricyclic octadentate ligand 1,5,8,12,15,19,22,26-octaazatricyclo-17.9.2.2.5.15-dotriacontane (TCOA) trapping of CO2 in a neutral aqueous solution, Inorg. Chem. 30, 728 (1991)

3. Hirotaka Harada, Masahito Kodera, Gordana Vuckovic, Naohide Matsumoto and Sigeo Kida, Preparation and redox chemistry of novel carbonato-bridged cobalt(II) complexes with 1,4,8,11-tetrakis(2-aminoethyl)-1,4,8,11-tetraazacyclotetradecane and 1,4,8,11-tetrakis(2-pyridylmethyl)-1,4,8,11-tetraazacyclotetradecane, Inorg. Chem., 30, 1190 (1991)

4. Gordana Vuckovic, Diana Miljevic, Tomislav J. Janjic and Milenko B. Celap, Salting-out TLC of transition metal complexes and investigation of the behaviour of mixed aminocarboxylatocobalt(III) complexes on silica gel, J. Chromatogr. 609, 427 (1992)

5. G. Vuckovic, N. Juranic, D. Miljevic and M.B. Celap: Simultaneous efect of geometrical isomerism and chelate ring size of tris(aminocarboxylato)cobalt(III) complexes on their behaviour in TLC on silica gel and alumina, J. Chromatogr., 585, 181 (1991)

Dr Sofija Sovilj, docent,

Predmet: H 121, N 121, Neorganska hemija I

H122, N122, Neorganska hemija II

Oblast naucnog rada:

Koordinaciona hemija i to: kineticki procesi vezani za elektrofilne supstitucije u kompleksiranja, kao i mehanizme tih reakcija. Pored tog istrazivanja su usmerena i na sintezu i karakterizaciju kompleksa prelaznih metala sa makrociklicnim ligandima.

Odabrani radovi:

1. Sofija P. Sovilj, Ivan J. Gal and Anica Todorovic: The Spontaneous Reduction of Hexanitrocobaltate(III) Ion in Dilute Aqueous Solutions, J. Serb. Chem. Soc. 57, 105 (1992)

2. Sofija Sovilj, Djordje Boban and Ivan J. Gal: On the Conversion of the Cr(III)-EDTA Complex from Quinquedentate to Quadridentate in Alkaline Solutions, J. Serb. Chem. Soc. 50, 227 (1989)

3. Sofija Sovilj and Ivan J. Gal: Kinetics of Electrophilic Substitution of Ca(II) by Fe(III) Ions Ca-EDTA Complexes, J. Serb. Chem. Soc. 53, 491 (1989)

4. V. Vasic, S.Sovilj, A. Muk and M.M. Reichstat: Spectrophotometric Study of Chelating Equilibria of 1,8-dihydoxy-2(imidazole-2-ilazo)naphtalene-3,6-disulphonic Acid with Pd(II), Cu(II) and Ni(II), J. Molec. Structure, 267, 377 (1992).

Dr Katarina Andjelkovic, docent

Predmeti: Neorganska hemija (za studente fizicke hemije)

Oblast istrazivanja:

Koordinaciona hemija - uza specijalnost rendgenska strukturna analiza.

Odabrani radovi:

1. N. Juranic, B. Prelesnik, Lj. Manojlovic-Muir, K. Andjelkovic, S.R. Niketic and M.B. Celap, Geometrical Isomerism of Tris(aminocarboxylato)cobalt(III) Complexes Containing Glycinato and ß-Alaninato Ligands. Crystal structure of trans(05)-(ß-Alaninato)bis(glycinato)cobalt(III) Trihydrate, Inorg. Chem., 29, 1491 (1990).

2. B. Prelesnik, K. Andjelkovic, and N. Juranic, Structure of [(S)-Alaninato]tetraamminecobalt(III) Sulphate, Acta Cryst., C48, 427 (1952).

3. N. Juranic, K. Andjelkovic, M.J. Malinar, M.B. Celap, M. Vucic, D. Vucelic and B. Prelesnik, Investigation of Conformational and Vicinal Optical Activity of mono(S-Aminocarboxylato)cobalt(III) Complexes, Polyhedron, 11, 773 (1992).

4. N. Juranic, I. Juranic, K. Andjelkovic and S. R. Niketic, General relationship between ring structural and pseudorotational parameters of five-membered rings. Application to aminocarboxylato chelates in cobalt(III) complexes, J. Mol. Struct., 271, 209 (1992).

5. Vukadin M. Leovac, Ivana Ivanovic, Katarina Andjelkovic and Svetlana Mitrovski, Transition Metal Complexes with hidrazides and hidrazones. Part 6. Complexes of dioxomolybdenum(VI) with benzoylacetone 1-naphtoylhydrazone, J. Serb. Chem. Soc., 60, 1 (1995).





KATEDRA ZA PRIMENJENU HEMIJU

Dr Petar Pfendt, vanredni profesor

Predmet: H 341, Industrijska hemija

N 455, Hemija zivotne sredine

Oblast istrazivanja:

Hemija zivotne sredine i Hemija voda (rasprostiranje i transformacija organskih i neorganskih zagadjivaca u zivotnoj sredini i tokom preciscavanja otpadnih voda), Humifikacija, Eutrofikacija. Organska geohemija (proucavanje hemijske prirode organske supstance geosfere, rana dijageneza u lezistima fosilnih goriva).

Odabrani radovi:

1. P.Pfendt: Comparison of the general chemical nature of various kerogens based on their reactivities towards bromine, Advances in Organic Geochemistry 1983. pp 383-390 (ed. by P.A. Schenck, J.W. DeLeuw and G.W.M. Lijmbach) Pergamon press, Oxford 1984.

2. P. A. Pfendt, V. D. Krsmanovic and D. Vitorovic: Indication of reducing conditions in early diagenesis: the Aleksinac Shale as example. Advances in Organic Geochemistry 1987. (ed. by L. Mattavelli and L. Novelli) Pergamon press Oxford 1988, 791-799. Org. Geochem. 13 (4-6), 791-799 (1988).

3. P. A. Pfendt, P. Polic, V.D. Krsmanovic and D. Vitorovic: Metal-organic matter interactions in the formation of an oil shale deposit, Advances in Organic Geochemistry 1989 (ed. by B. Durand and F. Behar), Pergamon Press Oxford 1990, pp 621-629. Org. Geochem. 16, (1-3) 621-629 (1990).

4. P.A. Pfendt, P. Polic, V.D. Krsmanovic and D. Vitorovic: Diverse mineral matrix effects on the oil yield of shales originating from different sulphate-reducing environments, Organic Geochemistry-Advances and Applications in Energy and Natural Environment (ed. by D. Manning) Manchester University Press 1991, pp. 320-322.

5. Z. M. Miodragovic, A. Jokic and P. A. Pfendt: Fulvic acid characterization in alluvial sediment sequence: diferences between clay and sand environments, Org. Geochem. 18 (4), 481-487 (1992).



Dr Predrag Polic, docent,

Predmet: Industrijska hemija sa hemijom zivotne sredine

Hemija vode

Hemija zivotne sredine

Oblast naucnog rada:

Problematika zagadjivanja zivotne sredine, pre svega teskim metalima. Interakcije hidro i litosfere i geohemijske osnove procesa zagadjivanja sedimentnih formacija. Rano dijagenetski procesi u sedimentacionim sredinama. Uljni Skriljci i rekonstrukcija uslova talozenja.

Odabrani radovi:

1. Z. Miodragovic, P. Polic and P. Pfendt: Methanol-soluble fractions of aluvial organic matter: corelations with zinc. J. Serb Chem. Soc. 54(6) 291-297 (1989)

2. P. A. Pfendt, P. Polic, V. D. Krsmanovic and D. Vitorovic: Metal-organic matter interactions in the formation of an oil shale deposit, Org. Geochem. 16(1-3), 621-629 (1990).

3. P. Polic, P. Pfendt: Aquifer contamination by heavy metals: copper and chromium speciations at a Novi Beograd location. J. Serb. Chem. Soc. 56(4), 241-248 (1991)

4. P. Pfendt, P. Polic, V. Krsmanovic, V. Krsmanovic, D. Vitorovic: Diverse mineral matrix effects on the oil yield of shales originating from different sulphate reducing environments. Organic geochemistry. Advances and Applications in Energy and the Natural Environment. Ed. D.A.C. Manning, Manchester University Press, Manchester, New York, p. 320-322 (1991).

5. P. Polic, P. Pfendt: Iron and manganese oxides as dominant nickel substrates in the Novi Beograd aquifer. J. Serb. Chem. Soc. 57 (10), 697-703 (1992).

Dr Branimir Jovancicevic, docent

Predmeti: Organska geohemija sa hemijom goriva I

Hemijska tehnologija

Oblast, istrazivanja:

Organska geohemija (nafta, bituminozni skriljci, ugljevi, bioloski markeri)

Hemija zivotne sredine (organski zagadjivaci zemljista i voda)

Odabrani, radovi:

1. Saban M., Jovancicevic S.B., Saracevic S., Hollerbach A. and Vitorovic D. (1988) Correlative geochemical study of crude oils from southeastern parts of the Pannonian Basin. Org. Geochem. 13, 325-333.

2. Saban M., Jovancicevic S.B., Glumicic T. and Saracevic S. (1990) Organic geochemical study of the "W" oil-gas field in the Yugoslav part of the Pannonian Basin. Org. Geochem., 16, 477-488.

3. Jovancicevic B., Vitorovic D., Saban M. and Wehner H. (1992) Evaluation of the effects of native minerals on the organic matter of Aleksinac oil shale based on the composition of free and bound bitumens. Org. Geochem. 18, 511-519.

4. Jovancicevic B., Vucelic D., Saban M., Wehner H. and Vitorovic D. (1993) Investigation of the catalytic effects of indigenous minerals in the pyrolysis in Aleksinac oil shale substrates: steranes, triterpanes and triaromatic steroids in the pyrolysates. Org. Geochem. 20, 69-76.

5. Jovancicevic B., Polic M., Saban M. and Vitorovic D. (1994) A contribution to the elucidation of an apparent controversy on the pristane/phytane ratio as a crude oil maturation parameter. J. Serb. Chem. 59, (12) 983-992.