Стандард 9: Квалитет уџбеника, литературе, библиотечких и информатичких ресурса

Квалитет уџбеника, литературе, библиотечких и информатичких ресурса се обезбеђује доношењем и спровођењем одговарајућих општих аката.

Хемијски факултет обезбеђује студентима уџбенике и другу литературу неопходну за савлађивање градива у потребној количини и на време.

Настава из сваког предмета је покривена одговарајућим уџбеницима и наставним материјалом који су унапред познати, објављени и перманентно доступни студентима на сајту факултета, а почев од школске 2020/21. године и на платформи Microsoft Teams, преко које су наставници током Covid-19 пандемије одржали студентима сва предавања предвиђена планом и програмом у пуном фонду часова, као и остале наставне активности (консултације и сл). Предавања су при томе снимана и доступна су на платформи Microsoft Teams, што омогућава студентима да у сваком тренутку поново преслушају предавања.

Хемијски факултет има усвојен Правилник о уџбеницима (Прилог 9.1) и у складу са тим општим актом, установа систематично прати, оцењује квалитет уџбеника и других учила са аспекта квалитета садржаја (савременост, тачност), структуре (примери, питања, резиме), стила и обима (усклађеност са бројем ЕСПБ бодова). Поред тога, Хемијски факултет стимулише издавање нових уџбеника и помоћних уџбеника преко свог Издавачког центра. Издавање нових уџбеника је регулисано Правилником о раду издавачког центра (Прилог 9.4).

Уџбенички материјал на српском језику, као и помоћна литература на страним језицима, налазе се у библиотеци. Факултетска библиотека располаже научним часописима у папирној верзији, а највећим делом су часописи доступни електронски преко КоБСОН-а (Конзорцијума библиотека Србије за обједињену набавку). Поред тога, наставни материјали су доступни на сајту факултета, односно платформи Microsoft Teams. Додатни материјал за припрему испита се може добити од предметних наставника, што је карактеристично за мастер и докторске академске студије. Списак уџбеника и монографија чији су аутори наставници запослени на високошколској установи наведен је у Прилогу 9.2. Однос броја уџбеника и монографија чији су аутори наставници запослени на установи са бројем наставника на установи приказан је у Прилогу 9.3 и износи 1,1. Велика већина уџбеника и практикума (55 од укупно 68, што чини 81%, а који су издања Издавачког центра Хемијског факултета) може се купити у Скриптарници факултета (Прилог 9.2).

Од почетка пандемије, куповина публикација Издавачког центра ХФ, као и других издања која су доступна у Скриптарници факултета, чији је списак достпупан на линку: www.chem.bg.ac.rs/fakultet/izdavastvo/ може се обавити и без доласка, позивом на број телефона 011-3336-709 и наручивањем потребне публикације. Детаљне инструкције за плаћање доступне су на сајту Факултета (www.chem.bg.ac.rs/vesti.html).

Библиотека Хемијског факултета има изузетно дугу традицију (сматра се да је основана 1869. године) и убраја се међу оне које су најопремљеније научном и стручном литературом у Републици Србији (Табела 9.1). Библиотека има преко 100.000 библиотечких јединица, што увелико превазилази минималне акредитационе стандарде. Од тога је највећи број страних серијских публикација, приручна литература из хемије и уџбеници који се користе као наставна литература. Библиотека поседује и одређени број енциклопедија, речника и зборника. Уџбеничка литература налази се у слободном приступу. Збирка великана српске хемије (Музеј хемије) у својој збирци поседује старе и ретке књиге које припадају библиотеци, али су због своје вредности постале део сталне поставке музеја. Преко Академске рачунарске мреже омогућен је приступ КоБСОН сервисима, што броји преко 35.000 електронских научних часописа и 170.000 електронских књига.

Библиотека има абецедни каталог по наслову часописа и топографски каталог серијских публикација, ауторски и предметни каталог монографских публикација, као и каталоге дипломских, специјалистичких, магистарских, завршних и мастер радова и докторских теза.

Библиотека са читаоницом има површину од око 260 m2. Централни део Библиотеке чини читаоница са 64 читаоничка места коју користе студенти и остали корисници, док други део Библиотеке са 16 читаоничких места чини део који за рад користе професори, асистенти, докторанти, научни сарадници и остали запослени на Хемијском факултету. Библиотека је климатизована. Библиотека има шест рачунара, штампач и скенер. Два рачунара налазе се у студентском делу читаонице, а један у професорском делу.

Библиотека остварује сарадњу са Народном библиотеком Србије, која је надлежна за примену законских прописа, и са Универзитетском библиотеком "Светозар Марковић" и њеним матичним одељењем које је надлежно за примену стручних библиотечких стандарда у раду Библиотеке. Библиотека је уписана у Регистар библиотека Привредног суда у Београду, број пријаве 06-218/31 од 11. 4. 1997. године.

Читаоница је отворена за кориснике сваког радног дана у пуном радном времену, због тренутне ситуације, уз придржавање епидемиолошких мера, које су јасно истакнуте на веб страници Факултета: www.chem.bg.ac.rs/fakultet/biblioteka.html. Рад библиотеке регулисан је одговарајућим Правилником (Прилог 9.5).

Хемијски факултет систематично прати, оцењује и унапређује структуру и обим библиотечког фонда, што је обезбеђено кроз систем правила која се односе на обавезу публиковања нових уџбеника (у спрези са високим критеријумима за избор наставника и сарадника), квалитет рецензија уџбеничког материјала (вишестепени процес који подразумева стручну рецензију, мишљење надлежне Катедре, Издавачког центра и Наставно-научног већа факултета) дефинисан Правилницима о уџбеницима факултета (Прилог 9.1) и Универзитета, Правилником о раду издавачког центра (Прилог 9.4), као и Стратегијом развоја и Стратегијом обезбеђења квалитета на Хемијском факултету (Прилог 1.1).

Факултет обезбеђује уредан приступ и доток нових бројева врхунских научних часописима у папирној верзији, а највећим делом су часописи доступни електронски посредством КоБСОН-а, укључујући велики број иностраних научних часописа у пуном тексту, електронске књиге као и базе сажетака и цитата.

Хемијски факултетет располаже са две информатичке лабораторије/учионице и већим бројем рачунара у салама за предавања, истраживачким лабораторијама итд (Табела 9.2). На Факултету је омогућен приступ академској мрежи преко eduRoam сервиса. У свим салама факултета уграђени су видео бимови и омогућен бежични приступ академској мрежи. Рад рачунарске лабораторије је регулисан одговарајућим правилником (Прилог 9.6).

Приступ електронским сервисима је изводљив не само преко рачунарске лабораторије, него и преко рачунара у свим студентским и истраживачким лабораторијама (умрежени преко Хемнет-а). Од 2009. године уведен је Систем за електронску евиденцију науке и наставе (СЕЛЕН), информациони систем намењен за складиштење, преглед и обраду свих података релевантних за рад научноистраживачких и високообразовних институција у складу са актуелним законским прописима Републике Србије. Од јуна 2011. пуштен је у рад студентски портал који омогућава сваком појединачном студенту факултета електронску комуникацију са управљачким структурама на факултету, наставницима и сарадницима и међусобно, као и увид у све информације релевантне за њихово студирање. Године 2018. покренут је Дигитални репозиторијум - Cherry у циљу омогућавања отвореног приступа научним публикацијама, као и осталим резултатима насталим у оквиру пројеката који се изводе на Хемијском факултету ради веће видљивости и цитираности.

У Библиотеци раде два дипломирана библиотекара, која посао обављају професинално и одговорно, стално се усавршавају, пратећи најновије трендове у библиотекарству. Врста и ниво њихове стручне спреме усклађени су са националним и европским стандардима за пружање ове врсте услуга. Запослени у библиотеци Хемијског факултета, активно учествују у едукацији запослених и студената. У периоду од 2019. до данас одржали су 11 предавања о ефикаснијем приступу и коришћењу библиотечких ресурса и дигиталног репозиторијума (www.chem.bg.ac.rs/fakultet/biblioteka.html). Новина у раду јесте да од фебруара 2019. године Библиотека остварује сарадњу са библиотекарима-волонтерима са Kатедре за библиотекарство и информатику Филолошког факултета Универзитета у Београду. На овај начин остварена је значајна сарадња са младим колегама у циљу њиховог даљег стручног усавршавања. Према акредитационим стандардима на 1000 студената потребно је запослити једног библиотекара. Како је укупан број уписаних студената на свим нивоима студија у школској 2020/21. години, 1015, јасно је да Хемијски факултет у потпуности испуњава акредитационе стандарде.

Компетентност и мотовисаност особља за подршку у библиотеци, читаоници и рачунарском центру се континуирано прати, оцењује и унапређује, што потврђују анкете у Прилогу 3.3.

Студенти се систематски упознају са начином рада у библиотеци и рачунском центру преко Студентског портала, у комуникацији са студентским организацијама факултета и особљем.

Климатизована библиотека са читаоницом од око 260 m2 смештена је у централном осветљеном делу зграде на првом спрату. Додатни простор за архивирање библиотечких јединица, с обзиром на њихов изузетно велики број (Табела 9.1) које се ретко употребљавају обезбеђен је системом уградних ормара широм првог спрата зграде факултета и више различитих просторија. Библиотека и приступ њеном фонду омогућен је у две смене, у пуном радном времену. Треба нагласити да су чак и током ванредног стања студентима и запосленима биле доступне библиотечке јединице. Било је само потребно послати е-маил раднику библиотеке и договорити тачно време преузимања материјала.

Високошколска установа перманентно и брижљиво анализира квалитет уџбеника, литературе и информатичке подршке, што је регулисано Стратегијом факултета, Стратегијом обезбеђења квалитета на Хемијском факултету, низом Правилника, радом Комисије за обезбеђење и унапређење квалитета и Комисије за праћење и унапређење квалитета наставе, као и кроз редовне студентске анкете. Посебно се анализирају документи и мере којима је дефинисана издавачка делатност, наставна и друга литература, утврђен минимум станадарда квалитета уџбеника и прописана обавеза провере квалитета уџбеника (у сагласности са изузетно високим критеријумима за избор наставника и сарадника, вишестепеним процесом рецензије уџбеничког материјала који подразумева строгу и критичну стручну рецензију, доступну на сајту факултета, мишљење надлежне Катедре, Издавачког центра и Наставно-научног већа Факултета). Хемијски факултет документује обављање редовне периодичне евалуације квалитета уџбеника, библиотечких и информатичких ресурса. Високошколска установа редовно прати и ажурира податке о библиотечком фонду и опремљености у области имформатичких технологија које доприносе квалитету наставе.

SWOT анализа

Предности: Факултет има општи акт о уџбеницима чија се примена пажљиво контролише. Факултет је најчешће и издавач сопствених уџбеника. Настава из сваког предмета је покривена одговарајућим уџбеницима и другом литературом. Студентима су обезбеђени уџбеници, писани материјал и друга литература неопходна за савлађивање градива. Наставни материјали су перманентно доступни студентима на сајту факултета, а почев од школске 2020/21. године и на платформи "Microsoft Teams", преко које су наставници током Covid-19 пандемије одржали студентима сва предавања предвиђена планом и програмом у пуном фонду часова. Упркос специфичним условима рада у последњих 15 месеци, у односу на претходни циклус самовредновања, наставници Хемијског факултета су издали 5 нових уџбеника и 4 практикума, док је неколико завршених рукописа тренутно у фази рецензије. Библиотека има потребан број библиотечких јединица, висококвалификовано особље, простор и опрему за рад. Факултет има Правилник о раду библиотеке. Факултет располаже адекватним информатичким ресурсима о којима се брижљиво стара и перманентно их унапређује професионално и висококвалификовано особље Хемнет-а. +++
Слабости: Услед извођења наставе и свих састанака и седница on-line повећано је оптерећење рачунарске опреме. Имајући у виду да 118 запослених наставника и сарадника има на располагању 189 рачунара, што износи 1,6 по запосленом, па чак и мање јер је известан број рачунара везан за инструменте и не може се користити у друге сврхе, неопходно је повећати број рачунара, у првом реду лаптопова. Осавремењавањем наставе појавила се смањена могућност коришћења информатичких ресурса поготову студентима на нижим годинама студија, док докторанти и дипломци у извесном броју случајева свакодневно доносе своје личне лаптопове. Недостатак финансијских средстава за набавку нових информатичких ресурса. Недостатак финансијских средстава за одржавање и обнављање постојећих информатичких ресурса. +++
Могућности: Финансијска подршка ресорног Министарства и обезбеђивање финансијских средстава из других извора за набавку, одржавање и осавремењивање информатичких ресурса. +
Опасности: Ако се не отклоне, наведене слабости постају опасности. ++

Процена испуњености Стандарда 9 и предлог корективних мера

Хемијски факултет испуњава стандард 9. Квалитет уџбеника, литературе, библиотечких и информатичких ресурса на Хемијском факултету је на високом нивоу. Међутим, потребно је уложити велики напор и обезбедити финансијска средства да се тај ниво одржи у неповољним економским условима, који су у последњих 15 месеци додатно отежани услед пандемије. У том смислу неопходна је финансијска подршка ресорног Министарства, као и обезбеђивање финансијских средстава из других извора за набавку, одржавање и осавремењивање информатичких ресурса.

Табеле:

Евиденција: