Стандард 3: Систем обезбеђења квалитета

Високошколска установа изграђује организациону структуру за обезбеђење квалитета.

Универзитет у Београду - Хемијски факултет је изградио организациону структуру за обезбеђење квалитета. Систем обезбеђења квалитета на Хемијском факултету дефинисан је Статутом Хемијског факултета. Хемијски факултет је усвојеним Статутом утврдио послове и задатке наставника, сарадника, студената, стручних органа, катедри и комисије за обезбеђење квалитета у доношењу и спровођењу стратегије, стандарда и поступка за обезбеђење квалитета.

Факултет је посебним мерама обезбедио учешће студената у доношењу и спровођењу стратегије, стандарда, поступка и културе обезбеђења квалитета.

Регуларно се спроводи анкета којом студенти вреднују:

  • рад наставника,
  • студентску службу,
  • библиотеку и читаоницу,
  • техничку опремљеност Факултета,
  • објективност оцењивања,
  • финансијске обавезе,
  • управу Факултета,
  • квалитет студијског програма по завршетку студија.

Поред тога, предвиђено је вредновање научно-истраживачког рада наставника и сарадника на основу анализе остварених научних резултата коју спроводи продекан за науку.

Формирана Комисија за обезбеђење и унапређење квалитета, из редова наставника, сарадника, ненаставног особља, и студената, непосредно је задужена за спровођење поступака за обезбеђење квалитета којима се испуњавају стандарди квалитета. Резултати анкета детаљно се разматрају и на основу анализе предлажу се мере за исправљање и превазилажење евентуалних проблема. Целокупан процес обавља се у складу са Статутом Факултета. Одлуке о питањима квалитета доносе Савет и Наставно-научно веће Хемијског факултета. Комисија за обезбеђење квалитета сарађује у свом раду са Одбором за обезбеђење и унапређење квалитета Универзитета у Београду.

SWOT анализа

Предности:

Универзитет у Београду - Хемијски факултет је усвојио статутарне одредбе које се односе на квалитет. Рад Комисије за обезбеђење и унапређење квалитета регулисан је Статутом Хемијског факултета. Поступцима за обезбеђење квалитета утврђују се начини за постизање Стандарда за обезбеђење квалитета који гарантују минимални ниво квалитета рада Факултета. Наставно-научно веће Факултета, у оквиру својих надлежности, може доносити и друге потребне одлуке којима се обезбеђује потребан ниво квалитета наставног процеса и научноистраживачког рада. +++

Слабости:

Систем обезбеђења квалитета није могуће ефикасно спроводити без адекватних финансијских средстава из буџета Републике. Систем обезбеђења и провере квалитета послова и поступака који нису директно и индиректно повезани са наставним процесом и научноистраживачким радом и нису у надлежности Наставно-научног већа Факултета, доминантно зависи од непосредних извршилаца, њихових претпостављених и органа пословођења. Мали број запослених је заинтересован да се ангажује у систему обезбеђења квалитета на нивоу Факултета. +++

Могућности:

Поступак вредновања квалитета може бити унапређен у складу са потребама студената и запослених, спровођењем додатних поступака анкетирања. +++

Опасности:

Без активног учешћа већег броја запослених и активног учешћа већег броја студената, није могуће успоставити одговарајући систем обезбеђења квалитета. +++

У буџету Факултета се не предвиђају финансијска средства намењена за рад на пословима обезбеђења квалитета. ++

Чланови Комисије за обезбеђење квалитета свој рад у тој комисији обављају поред својих редовних обавеза. ++

Административна подршка Комисији за обезбеђење квалитета је недовољна. +++

Процена испуњености Стандарда 3 и предлог корективних мера

На основу претходно изнетих чињеница и докумената у прилогу закључује се да је на Хемијском факултету испуњен Стандард 3.

Факултет има изграђену организациону структуру за обезбеђење наставног и научног рада. Потребно је анализом досадашњег рада утврдити да ли је постојећа структура за обезбеђење квалитета успешно спровела све поступке у обезбеђењу и провери квалитета и на основу те анализе извршити евентуалне промене у тој структури. Потребна је стална едукација свих запослених и студената у области обезбеђења квалитета, да би се што већи број људи самоиницијативно ангажовао у систему обезбеђења квалитета. Потребно је, према могућностима, издвајати финансијска средства из сопствених извора и улагати их у систем обезбеђења квалитета.

Прилози: