Студијски програм: Хемија
Врста и ниво студија: основне академске студије
Назив предмета: Аналитичка хемија у форензици Шифра: 316H1
Наставник: др Драган Д. Манојловић
Статус предмета: изборни
Број ЕСПБ: 8
Услов: 302H1 + 303H1

Циљ предмета:

Циљ курса Аналитичка хемија у форензици је да студент стекне адекватна знања о форензичкој науци и форензичкој пракси. Студент треба да се оспособи за одговарајуће форензичке анализе као и за избор метода техника инструменталне анализе за поједине форензичке проблеме који се појављују у свакодневној пракси.

Исход предмета:

Након овог курса студент је оспособљен за избор одговарајућих метода и техника за анализу циљаних форензичких параметара као и за саму форензичку анализу. Поред тога студент ће на основу података добијених одговарајућим инструменталним методама моћи да изведе потребне форензичке закључке односно вештачења.

Садржај предмета:

Теоријска настава

Шта је форензика? Историјски развој и пионири форензике. Научни принципи, инструменти и опрема. Принципи и проблеми при анализи експлозива. Анализа остатака пожара. Форензичко испитивање земљишта. Анализа штампаних доказа и анализа штампарских боја, фалсификати. Форензичка серологија. Форензичка ДНК анализа. PCR i STR анализа. ДНК чип. Форензичка анализа дрога. Форензичка и клиничка анализа алкохола. Основне токсикологије при обдукцији. Форензичка анализа уметничких дела. Форензичке грешке и форензички успеси. Увод у судску праксу.Шта је форензика? Историјски развој и пионири форензике. Научни принципи, инструменти и опрема. Принципи и проблеми при анализи експлозива. Анализа остатака пожара. Форензичко испитивање земљишта. Анализа штампаних доказа и анализа штампарских боја, фалсификати. Форензичка серологија. Форензичка ДНК анализа. PCR i STR анализа. ДНК чип. Форензичка анализа дрога. Форензичка и клиничка анализа алкохола. Основне токсикологије при обдукцији. Форензичка анализа уметничких дела. Форензичке грешке и форензички успеси. Увод у судску праксу.

Практична настава

Изазивање латентних трагова папиларних линија. Откривање микротрагова. Парафинска рукавица. Детекција барутних честица. Хемијске клопке. Откривање фалсификата новчаница. Идентификација и анализа дрога. Серолошка анализа. Анализа трагова метала и изотопског састава. PCR анализа. Анализа уметничког дела. Форензика у хемији животне средине.

Литература:

  • Радојица Максимовић, Мићо Бошковић, Угљеша Тодорић: Методе физике, хемије и физичке хемије у криминалистици, Полицијска академија, Београд 1998.
  • Suzanne Bell: Forensic Chemistry, Person, Upper Saddle River, New Jersey, 2006.
  • Suzanne Bell: Drugs, Poisons and Chemistry, Facts On Filе, New York, 2009.
Број часова активне наставе (недељно): Предавања: 4 Теоријске вежбе: 0 ДОН (лаб. вежбе): 4 Студ. истраж. рад: 0

Методе извођења наставе:

Предавања и експерименталне вежбе.

Оцена знања (укупно 100 поена)
Предиспитне обавезе Поена Завршни испит Поена
Предавања: 10 Усмени испит: 55
Лабораторијске вежбе: 35