Студијски програми: Хемија, Хемија животне средине, Настава хемије
Врста и ниво студија: основне академске студије, интегрисане основне и мастер академске студије
Назив предмета: Одабране области неорганске хемије Шифра: 149A1
Наставници: др Александар Р. Савић, др Јелена М. Пољаревић
Статус предмета: изборни
Број ЕСПБ: 10
Услов: 103H1 / 103P1 / 102S1

Циљ предмета:

Курс пружа студентима увид у најсавременије трендове неорганске хемије, упознаје их са разноликошћу хемије елемената (превасходно прелазних) и њихових једињења и отвара поглед у биолошке системе и примену неорганских једињења у различитим пољима науке и технике.

Исход предмета:

На овом курсу студенти ће проширити своја знања из неорганске хемије и научити да коришћењем литературе нађу и примене информације о одређеним садржајима из области неорганске хемије.

Садржај предмета:

Теоријска настава

Опште особине елемената (s, p, d, f) у корелацији са ПСЕ. Елементи d блока ПСЕ - опште особине, улога и место у науци, техници и животу. 3d елемнти и њихова једињења - специфични аспекти. 4d и 5d елементи и њихова једињења - специфични аспекти. f елементи - специфичности и карактеристична једињења. Карбонилна једињења d и f елемената. Органометална једињења лантаноида и актиноида и њихова каталитичка улога. Кластери елемената p и d блока ПСЕ. Одабрани неоргански метеријали. Чврсто стање; водени и неводени раствори. Инструменталне методе за одређивање структуре у чврстом стању. Неорганске супстанце као биоматеријали, њихово место и улога у хемији животне средине.

Практична настава

Током лабораторијске вежбе, које су организоване индивидуално, сваки студент би прешао комплетан пут од синтезе до потпуне карактеризације неке неорганске супстанце. У оквиру синтезе пробали би се различити синтетички путеви (нпр. за синтезу комплекса трансметалација, темплатна и нетемплатна синтеза). У зависности од природе неорганске супстанце применили би се одговарајући начини карактеризације.

Литература:

  • K. Mackay, R. Mackay, W. Henderson: Introduction to Modern Inorganic Chemistry, N. Thornes, 2002.

Помоћна литература

  • Најновији чланци из међународних научних часописа.
Број часова активне наставе (недељно): Предавања: 4 Теоријске вежбе: 0 ДОН (лаб. вежбе): 6 Студ. истраж. рад: 0

Методе извођења наставе:

Предавања, вежбе, семинарски радови.

Оцена знања (укупно 100 поена)
Предиспитне обавезе Поена Завршни испит Поена
Предавања: 0 Усмени испит: 70
Лабораторијске вежбе: 15    
Семинарски радови: 15