Стандард 10: Квалитет управљања високошколском установом и квалитет ненаставне подршке

Квалитет управљања високошколском установом и квалитет ненаставне подршке се обезбеђује утврђивањем надлежности и одговорности органа управљања и јединица за ненаставну подршку и перманентним праћењем и провером њиховог рада.

10.1. Органи управљања и органи пословођења, њихове надлежности и одговорности у организацији и управљању високошколском установом су утврђени општим актом високошколске установе у складу са законом. Статутом Хемијског факултета, као општим актом високошколске установе, утврђени су: Савет Хемијског факултета као орган управљања и декан Хемијског факултета као орган пословођења. Статутом су дефинисане њихове надлежности и одговорности у процесу управљања у складу са законом (Прилог 10.1).

10.2. Рад Хемијског факултета се одвија кроз наставно-научне јединице, јединице за научно-истраживачки рад и стручне службе факултета које представљају основне организационе јединице. Наставно-научне јединице су: Катедре факултета (шест), Библиотека, Збирка великана српске хемије и Издавачки центар. Јединице за научно-истраживачки рад су: Центар за молекуларне науке о храни, Центар за заштиту животне средине и Центар за рачунарску хемију и бионформатику. Стручне службе факултета су: Секретаријат факултета са стручним службама (Служба за правне, кадровске и опште послове, Служба за студентске послове, Служба за финансијско-материјалне послове са магацином стакла и хемикалија, Техничка служба), ХемНет и стручнотехнички сарадници за рад у лабораторији. Делокруг рада, координација и контрола организационих јединица факултета уређени су Статутом, Правилником о организацији и систематизацији послова на Хемијском факултету, те Правилником о изменама и допунама Правилника о организацији и систематизацији послова на Хемијском факултету и Каталогом радних места, у складу са законом (Прилог 10.1).

10.3. Хемијски факултет има формиране комисије за самовредновање и за обезбеђење и унапређење квалитета, које имају за задатак да прате и оцењују организацију и управљање Факултетом у циљу њиховог перманентног унапређења. Састав, начин избора и делокруг рада комисија делом су дефинисани Статутом Хемијског факултета, а потом Правилником о самовредновању, док су потребе о унапређењу квалитета препознате и дефинисане Стратегијом о обезбеђењу квалитета.

10.4. Рад управљачког и ненаставног особља се прати кроз процесе обезбеђења и унапређења квалитета, те поступак самовредновања. При томе, Факултет обраћа посебну пажњу на рад стручних служби и организационих јединица које радe са студентима (Библиотека, Служба за финансијско-материјалне послове са магацином стакла и хемикалија, Служба за студентске послове, видети Прилог 10.2). Међутим, како мотивацију у раду са студентима није лако квантификовати, потребно је и даље радити на унапређивању начина за прикупљања мишљења, предлога и критика студената о раду управљачког и ненаставног особља, разматрања прикупљеног материјала и уважавање добрих предлога.

10.5. Услови и пријем у радни однос ненаставног особља дефинисани су и спроводе се у складу са Статутом Хемијског факултета (члан 132), Правилником о организацији и систематизацији послова на Хемијском факултету, те Правилником о изменама и допунама Правилника о организацији и систематизацији послова на Хемијском факултету, Каталогом радних места и Правилником о раду и дисциплинској одговорности.

10.6. Рад управљачког и ненаставног особља су делимично доступни оцени студената (службе које непосредно раде са студентима, видети Прилог 10.2). Кроз поступак самовредновања, те кроз рад Комисије за обезбеђење и унапређење квалитета, рад управљачког и ненаставног особља доступан је оцени ужег круга наставника и ненаставног особља које учествује у датим комисијама и спроводи поступак самовредновања. Потребно је утврдити механизме којима би рад управе и ненаставног кадра био доступан оцени целокупног наставног и ненаставног особља, као и других, заинтересованих субјеката.

10.7. Хемијски факултет запошљава 101 члана ненаставног особља, распоређених у седам стручних служби. Број и квалификације особља (Табела 10.1) су у складу са стандардима за акредитацију. Међутим, од маја 2018. године, због смрти запосленог и одласка у пензију, Хемијски факултет запошљава само једну особу за рад у библиотеци. Наиме, према акредитационим стандардима на 1000 студената потребно је запослити једног библиотекара. Како број уписаних студената у 2017/18. години изnоси 1068, то одступање од стандарда је мање од 7%. Упркос томе, Факултет ради на отклањању дате неусаглашености, са циљем испуњавања свих аспеката услуга које библиотека пружа студентима и запосленима на Факултету.

10.8. Хемијски факултет обезбеђује управљачком и ненаставном особљу перманентно образовање и усавршавање на професионалном плану, а у складу са принципима дефинисаним Стратегијом о обезбеђењу квалитета.

SWOT анализа

Предности:

Хемијски факултет општим актима и правилницима (Статут факултета, Стратегија о обезбеђењу квалитета, Правилник о организацији и систематизацији послова на Хемијском факултету, Правилником о раду и дисциплинској одговорности) у складу са законом, јасно дефинише организациону структуру, органе управљања, пословођења, организационе јединице, њихов делокруг рада и координацију. +++

Организациона структура Хемијског факултета је доступна је јавности.

Хемијски факултет транспарентно запошљава ненаставни кадар, а поступак заснивања радног односа утврђен је општим актом и правилницима и доступан је јавности. +++

Факултет има оформљене комисије за Контролу и обезбеђење квалитета, као и Комисију за самовредновање које имају задатак да прате, оцењују и унапређује рад управе и ненаставног особља. +++

Број и квалитет ненаставног особља у складу је са стандардима за акредитацију. ++

Слабости:

Рад управе и ненаставног особља није у потпуности доступан оцени целокупног круга наставног и ненаставног особља, као и других заинтересованих страна. ++

Механизми за оцену рада управе, стручних служби и ненаставног особља (анкете, начини прикупљања примедби, предлога и критика) захтевају употпуњавање и унапређивање. +++

Могућности: Даље развијати и унапређивати механизме (анкете, евалуација и прикупљање примедби, предлога и критика) којима би рад управе, стручних служби и ненаставног особља, био доступан оцени целокупном кругу наставног и ненаставног особља, као и других заинтересованих страна, а у циљу побољшања рада управљачког и ненаставног особља. ++
Опасности: Ако се не отклоне, све наведене слабости постају опасности. +++

Процена испуњености Стандарда 10 и предлог корективних мера

Хемијски факултет испуњава стандард 10.

Потребно је пронаћи начин прикупљања мишљења, предлога и критика студената о раду управљачког и ненаставног особља, разматрање прикупљеног материјала и уважавање добрих предлога.

Повећање броја запослених у Библиотеци, у циљу успешне реализације свих аспеката библиотечких послова (издавање уџбеника, рад са студентима, похрањивање завршних, мастер и докторских радова и сл).

Ажурирати текст о библиотеци на сајту Хемијског факултета у циљу бољег пословања библиотеке. Важни подаци се односе на трајање радног времена, које није изражено цифрама, затим број библиотечких јединица, број запослених, које све послове библиотека обавља. На сајту није дефинисано да постоји читаоница за наставно особље и докторанте, што би било корисно.

Табеле:

Прилози: